Dr. İsmail DURGUN

1967 yılında Bursa’dadoğan İsmail Durgun, Uludağ Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden 1988 yılında bölüm birincisi olarak mezun oldu.

Yüksek lisansını İTÜ Makine Mühendisliği’nde 1991 yılında ve doktora çalışmasını da 1999 yılında Uludağ Üniversitesi Makine Mühendisliği’nde tamamladı

1989 yıllında Uludağ Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünde Araştırma Görevlisi olarak iş hayatına atıldı.

1993 yılındaTOFAŞ Otomobil fabrikasında Montaj metot mühendisi olarak çalışmaya başladı. Başta Tempra ve Tipo modellerin üretimim hatları olmak üzere Uno, Palio ve Albea modellerine ait metot çalışmalarında bulundu. Albea modelinin rakip araçlar ile karşılaştırarak maliyet indirim fırsatları üzerinde çalışmalar yaptı.

2001 yılında Çin’in Nanjing kentinde kurulu olan Nanya Otomobil fabrikasında taskforce olarak görev yaptı. Montaj hattı metot mühendisliği çalışmaları yanında fabrikanın gövde, boya, montaj, şanzıman, motor üretim hatları ile gövde aparat revizyon ve kalite alanlarında çalışan Tofaş ekibine liderlik etti.

2003 yılında TOFAŞ’da prototip araç üretim ekibine liderlik etti ve sonrasında da bu ekibin yöneticisi olarak atandı. Bu süreçte 3 kez Doblo aracının prototipleri başta olmak üzere, Linea, Fiorino ve Egea araçlarının prototipleri üretilerek Türkiye’de ilk kez prototip araç üretimlerini gerçekleştirdi.

2009 yılında Gövde Tasarım yöneticisi olarak görev yaptı. Bu süreçte özellikle yeni Doblo aracının tasarımlarının tamamlanması ve sorunsuz şekilde devreye alınması çalışmalarını gerçekleştirildi

2014 yılında Tofaş Ar-Ge Merkezi yöneticisi oldu. Yeni proje fikirlerinin ortaya çıkarılması, kurum içi girişimcilik, üniversite sanayi iş birliği, TÜBİTAK ve AB proje başvurularının gerçekleştirilmesi, fikri haklar sürecinin yönetilmesi çalışmalarında bulundu. 2 adet FP7 projesininde Tofaş adına görev aldı

2016 yılında Tofaş Akademi’de görev alarak Ar-Ge eğitimlerinin iyileştirilmesi çalışmalarını gerçekleştirdi. BUSİAD ve OİB tarafından gerçekleştirilen Ar-Ge Mühendisi Yetiştirme Programı koordinatörlüğünü yaptı ve aynı görevini hala sürdürmektedir.

2018 yılında BUTEKOM-Bursa Teknoloji Koordinasyon ve Ar-Ge Merkezi’nde Kompozit Mükemmeliyet Merkez Müdürü olarak görev yaptı

2018 yılında kurduğu eğitim ve danışmanlık şirketi ile hale sektörün ihtiyaç duyduğu eğitim ve danışmanlık faaliyetlerini sürdürmektedir.

Son Yazıları