İSO’da Dijital Dönüşüm

İstanbul Sanayi Odası binlerce firma, GE Dijital ile yapılan iş birliği sayesinde, dijital dönüşümlerini gerçekleştirebilecek. Firmaların, dijitalleşme yatırımı yaparken ihtiyaç duyacağı adımlar belirlenecek ve rota çizilecek.

410
410

18 bini aşkın üyesini dijital dönüşüm ile tanıştırmak için adım atan İstanbul Sanayi Odası (İSO), GE Dijital ile el sıkıştı. Firmaların üretkenlik, ciro, kalite, enerji verimliliğinde artış, maliyetlerinde azalma ve süreçlerde yalınlaşmasını hedefleyen dijitalleşme konusunda dönüşüm sağlayacak önemli bir girişim için, İSO Başkanı Erdal Bahçıvan ve GE Dijital CEO’su William Ruh imza attı. Dünyanın önde gelen dijital dönüşüm hizmet sağlayıcısı GE Dijital, iş birliği anlaşması çerçevesinde, İSO’lu firmaların atacağı iş ve teknik adımları belirleyecek. Yapılan iş birliğiyle; dijitalleşme yolundaki İSO üyesi sanayi firmalarına yeni bir ufuk çizilecek ve önlerini daha iyi görmeleri sağlanacak.

DİJİTALLEŞME YATIRIMLARINA ROTA

İSO ve GE Dijital arasındaki iş birliği anlaşması sonrası öncelikle İSO üyelerinin dijital eksende mevcut konumları belirlenecek. Gidilmesi gereken noktalar ve bunların firmaya katkıları ortaya konduktan sonra nasıl gidileceğine dair detaylı iş adımları ile teknik adımlar tespit edilecek. Böylece firmalara, dijitalleşme yatırımlarını doğru yönlendirmeleri konusunda ışık tutulacak. Firmalar, özellikle dijitalleşme yatırımı yaparken ihtiyacı olan adımları zamanında ve kanıtlanmış tecrübelere dayalı olarak atabilecek. Ayrıca İSO bünyesinde bu dönüşüm boyunca üyelere yol gösterecek bir Dijital Dönüşüm Web Portalı da geliştirilecek.

OYUNUN KURALLARI YENİDEN YAZILACAK

İSO’nun Odakule binasında gerçekleştirilen iş birliği anlaşması imza törenine, İSO Başkanı Erdal Bahçıvan ve GE Dijital CEO’su William Ruh katıldı. İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, “Dijitalleşme tüm sektörlerde oyunun kurallarını yeniden yazacak ve imalat sanayinde ise tamamen oyun değiştirici bir rol üstlenecek. Üretim modellerinden yönetim kültürüne, müşteri ilişkilerinden tedarik zincirine kadar tüm halkalar dijitalleşmeden nasibini alacak. İSO olarak biz de üyelerimizi bu yolculukta en güvenilir iş ortağı olarak desteklemeyi hedefliyoruz” değerlendirmesini yaptı.

İlgili Haber  “Yeni Yaka”lılara Yer Açın

“STRATEJİ BELİRLENMELİ”

Anlaşmanın sanayiciler için önemine dikkat çeken İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, “Uluslararası coğrafi üretim dinamiklerin de yeniden şekilleneceği bu dijital çağda, ülke olarak bu değişimi kaçırmamak için ulusal çapta, üretimde dijital dönüşüm stratejisinin, teşvik-destek sistemi, insan kaynakları ve eğitim politikalarını da içerecek şekilde belirlenmesi ve etkin bir şekilde uygulanması gerektiğini düşünüyoruz. Dijitalleşmeyi bir noktada Veri Ekonomisi olarak da yorumlayabiliriz. Süreçlerinizde anlamlı veriler üretebilmek ve bu verileri hem insan gücünü değerlendirmek hem de makinelerin kullanımı için anlamlandırmak önemli bir yetkinlik olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

SANAYİYE DİJİTAL DÖNÜŞÜM

Dünyada dijitalleşmeye yön veren kuruluşlardan olan GE Dijital’in CEO’su William Ruh ise GE’nin büyük bir sanayi şirketi olarak son birkaç yıl içinde inanılmaz bir dijital dönüşüm yaşadığını kaydetti. Varlık yönetiminden üretim süreçlerine ve çalışanların çalışma şekillerini dijitalleştirmeye kadar her şeyi gözden geçirdiklerini anlatan Ruh, dünya genelinde sanayi sektörünün dijitalleşmesini desteklemekten gurur duyduklarını söyledi. Ruh, “Özellikle İstanbul Sanayi Odası ile gerçekleştirdiğimiz ortaklığın heyecan verici olduğunu düşünüyoruz. İSO, binlerce şirketi tek bir ortak amaç etrafında topluyor. GE Dijital ise endüstrileri birbiriyle bağlı ve optimize hale getirmek için dijital geleceğe doğru yol almaya yönelik bu ortak amacı destekleyecek niteliğe sahip” diye konuştu.

İlgili Haber  Microsoft NGO Cloud Day: Dijital Dönüşüm Buluşması

VERİMLİLİK ARTIŞI

Sağlık, enerji üretimi, havacılık, aydınlatma ve ulaşım sektörlerinde kamu ve özel sektörlere teknoloji çözümleri sunarak 70 yıldır Türkiye ile birlikte çalışan GE, geçtiğimiz yıllarda Türkiye’nin birçok büyüme alanında uzun vadeli ortaklıklar kurdu. Türkiye’de 800’den fazla çalışanı ile dört ofis ve tesisi bulunan firma, dijital dönüşüm ile firmaların daha fazla performans sağlaması için faaliyet yürütüyor. GE Dijital, endüstriyel işletmelerin daha hızlı, daha akıllı ve daha verimli çalışmasını sağlamak için gerçek zamanlı veriler toplayıp analiz eden platformu Predix’le, kullanıcılar için endüstriyel internet yazılım ve uygulamaları geliştiriyor.

Kaynak: Sanayi Gazetesi

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar