İtalya’da dijital dönüşüm yolculuğu

Birçok Avrupa ülkesi gibi İtalya'da dijital dönüşüm için ciddi adımlar atıyor. Amazon’un uluslararası tüketici işlerinden sorumlu Başkan Yardımcısı Diego Piacentini, 2012 yılında İtalyan Başbakanı için Roma’da çalışmak üzere şirketten iki yıl izin aldı. Başbakan’ın dijital teknoloji ofisinde dijital lider olarak görev yapan Piacentini İtalya'nın dijital dönüşüm sürecine ilişkin planlamaları Medium'a yazdı. İşte o yazısı...

429
429

‘Üç Yıllık Plan’: Ülke için dijital dönüşümün yolu

Geleceğe Dönüş’ün sonunda, EmmettDoc Brown, Marty McFly’yi yeni bir maceraya sürükleyerek, Marty’nin tüm bilinmeyen korkularını tek bir cümle ile yok eder: “Yollar? Nereye gidiyoruz, yollara ihtiyacımız yok. ”İtalyan Kamu Yönetimi’nin ‘Dijital Dönüşümü’ için Üç Yıllık Planın yayınlandığı bu gün hissettiğimiz de tam olarak budur.

Aslında, planın resmi adı “Kamu Yönetiminde BİT için Üç Yıllık Plan” dır. İsmi doksanlardan kalma olsa da neyse ki ve iyi ki içeriğinin çoğunluğu öyle değildir.

Açıkçası, hala uzun bir yolumuz var, ama bunu Kamu İdaresi’nin tüm bileşenleriyle birlikte yapacağız.

Kamu Yönetiminin Dijital Dönüşüm için ‘Üç Yıllık Plan’ (2017–2019)

Bugün Kamu Yönetimi’nin Dijital Dönüşümü için ‘Üç Yıllık Plan’ın yayınlanacağı gün. Bu, tüm Kamu İdaresi’nin organik ve uyumlu bir dijital dönüşüm sürecine rehberlik eden ve bunları destekleyen stratejik bir belge. Ayrıca, yeni “Avrupa e-Devlet Eylem Planı 2016-2020” hedeflerinin çoğunluğu ile de uyumlu.

‘Üç Yıllık Plan’ Nedir?

İtalyan Dijital Ajansı (AgID) tarafından Dijital Dönüşüm Ekibi ile yazılan Üç Yıllık Plan, teknolojiye yapılan yatırımları planlı bir şekilde düzenleyen ve 2017–2020 yılları arasındaki üç yıllık dönem için stratejik bir vizyon ortaya koyan resmi belgedir. Plan, Bakanlar Kurulu tarafından onaylandı ve ülkenin dijital dönüşümünün öneminin bilincinde olarak Başkan tarafından da imzalandı.

Planın amacı, Kamu Yönetiminin işletim sisteminin teknolojik vizyonunu uygulamada rehberlik ve desteklemektir. Plan, kamu idarelerinin vatandaşlara ve işyerlerine daha basit ve etkili hizmetler sunabileceği bir dizi ana bileşenin inşası için temel oluşturur. Bu da “esnek yöntemler, bir mobil ilk yaklaşım benimseyerek, güvenli, birlikte çalışabilir, ölçeklenebilir, son derece güvenilir ve açıkça tanımlanmış uygulama programlama arayüzlerine dayanan mimarilere (API)” dayanmaktadır.

İlgili Haber  Dijital Dönüşüm 2.0 ile “Konuşan” Ticaret Dönemi Başladı

Dijital dönüşüm, beceri, yatırım, zaman, özveri ve azim gerektirir ve her şeyden önemlisi, tüm tarafların istekliliği, dönüşümün kendisini teşvik etmek ve engellememek ile ilgilidir.

Ve bu uzun vadeli bir dinamik yolun sadece ilk adımıdır.

‘Üç Yıllık Planı’ her sene Eylül ayında güncellenecektir.

Hayal edelim, örneğin, _(kendi Belediyenizin adını yazınız)___________ Şehri Baş Teknoloji Sorumlusu – CTO- :

Şehir hizmetlerinin dijital dönüşümü ile mücadelede CTO kendini, güvenliği, esnekliği ve ölçeklenebilirliği garanti etmek için gerekli dilleri, platformları, veritabanlarını ve altyapı özelliklerini seçmek zorunda kalır; ama Üç Yıllık Plana ve onun yönergelerinde ilgili talimatları bulacaktır.

Örneğin, CTO’nun Belediye’nin küçük ve büyük olasılıkla yetersiz güvenlikli veri merkezi ile ilgili seçimler yapması gerekecektir; Cloud’a veya AgID tarafından tanımlanan ulusal veri merkezlerine geçmeyi değerlendirmek ki bunlar büyüklüğü nedeniyle, idareye daha düşük maliyetle yüksek derecede güvenlik ve güvenilirlik garanti edebilir. Hizmetler vatandaş kimliğini gerektiriyorsa, CTO – plana ve yönergeler çerçevesinde- SPID dijital kimliğini nasıl entegre edeceğini öğrenecek ve Yazılım Geliştirme Kiti’ni (SDK), maliyetler ve geliştirme sürelerini azaltmak ve her şeyin düzgün bir şekilde çalıştığından emin olmak için developers.italia.it adresindeki teknik dokümantasyon ve test ortamını kullanabilecektir.

Hizmetler ödeme gerektiriyorsa, CTO, ödeme hizmeti sağlayıcılarını, etkinleştirme platformu PagoPA ve belirli SDK’lar aracılığıyla kolayca bağlayabilecektir. Ulusal Yerleşik Nüfus Kaydı olan ANPR’ye göç durumunda, Dijital Dönüşüm Ekibinden destek alabilecektir.

Kılavuzlar ve tasarım ve geliştirme kitleri sayesinde CTO, diğer tüm yönetimlerinkilerle uyumlu yazı tipleri, düzenler, düğmeler, grafikler ve marka ve hizmet kimlikleri de ayarlayabilecektir. Ayrıca, kullanılabilir olduklarında, geliştirici topluluğundan ek entegrasyonlara güvenli bir şekilde izin vermek için belirli API’leri kendi hizmetleri için nasıl göstereceklerine dair yönergeler bulabilecektir.

Sonuç olarak, CTO vatandaşlara en çok önem veren faaliyetlere odaklanmak için daha fazla zamana sahip olacaktır.

Plan, bir çerçeve sunar ve sadece yönetimler için değil, aynı zamanda yüzlerce yazılım satıcısını ve teknoloji ve hizmet sağlayıcılarını içeren Kamu İdaresi ekosistemi için de bir çalışma aracıdır. Bu, daha sonra yatırımlarını ve teknolojik tercihlerini sistematik olarak ayarlama olanağına sahip olacaktır.

İlgili Haber  Çin halkı topladığı puana göre yaşayacak

Yeni bir etkileşim yöntemi geliştirdik

Bir teknoloji planı statik değildir: teknolojinin doğası sürekli gelişiyor ve zamanla yenilikler, paradigmaları değiştiriyor. Planın stratejik uygulaması bu üç yıllık dönemde değişmeyecek olsa da, belirli teknolojik ve süreç göstergeleri zaman içinde varyasyonlar ya da geliştirmeler yapabilecek ve – yapmak zorunda kalacaktır.

Ancak bu değişimleri her Eylül ayında; Dijital Dönüşümün günlük işlevselliğini ve sorunlarını yaşayanların önerilerini de dikkate alarak bir plana nasıl dahil edersiniz?

Bu nedenle, yönetimin arabuluculuk yapmadan açıklama yapmasını veya değişiklik teklif etmesini sağlayan işbirlikçi araçları (1) kullanarak Planı yayınlamaya karar verdik. Bu araçlara, hızlı ve net cevaplar sağlama amacıyla sürekli olarak geliştirilecek olan ılımlılık, gözden geçirme ve istişare süreçleri eşlik edecektir.

Bununla birlikte, klasik etkileşim yöntemlerinden vazgeçmeyeceğiz: Planları açıklamak ve geri bildirim ve öneriler almak için Kamu Yönetimi ekosistemini oluşturan İdareler ve teknoloji satıcıları ile toplantılar düzenleyeceğiz.

Katılımı tamamen yeni bir yaklaşımla karşılıyoruz, çünkü Kamu İdaresi’nin hizmetlerini dijital olarak dönüştürme amacına ulaşmak için işbirlikçi bir şekilde çalışmak zorundayız.

Bu yaklaşım değişikliğinin uygulanmasının kolay olmadığı ve etkili olabilmesi için zaman alacağının bilincindeyiz.

Üç yıllık planı merak edenler ise https://pianotriennale-ict.readthedocs.io/en/latest/# adresinden ulaşabilirler.

Kaynak: Dijital Kamu

Orjinal Kaynak: Medium

 

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar