Japonya’dan uçan araba VTOL tanıtıldı

Dünyanın her yerinde yaşanan trafik sorunlarına çözüm olabilmek adına Japon Skydrive isminde bir şirket, tüm dünyadaki en küçük uçan araba olan VTOL’ü kısa süre önce tanıttı.

443
443

Dünya genelinde trafik sıkıntısı ciddi bir sorun olarak almış başını gidiyor. Buna en büyük örnek ise İstanbul’da bir şoförün yılda 7 günü trafik beklemek ile geçirdiği açıklandı. Peki ne olacak? Sırf yaşanan bu soruna çözüm olarak Japon Skydrive isminde bir şirket, şuan test aşamasında olan ve 2020 yılında uçan araç sektörüne sunacağı dünyanın en küçük uçan arabası VTOL‘ü duyurdu.

Japon’lar arabasını uçarak sürecek!

VTOL (Vertical Take-off and Landing) anlaşılacağı gibi dikey kalkıp inebilen bir araç. İlk baktığımızda iki kişilik bir drone gibi görünüyor. Skydrive CEO‘su olan Tomoiro Fukuzawa‘nın açıklamalarından anladığımız kadarıyla, şehir içi kullanıma uygun olan ve araba boyunda hafif bir araç.

İlgili Haber  Almanya Ekonomi Bakanı: “Elektrikli araca yatırım yapın, yoksa kaybedersiniz.”

8 tane motoru ve sabit kanatları bulunuyor. Elektrikli arabaya benzerlik gösteren ve 10-15 dakika içerisinde dolup, 2-3 saat kullanım sunan bataryaları bulunuyor. Helipkopterler gibi pervanesi yok ve elektrikli olduğu için gürültü kirliliğide bulunmuyor.

VTOL, uçmakla kalmayıp, düz yolda da sürülebilir özellikle. Menzili ise 30 km olarak ifade edildi. Son zamanlarda ise elektrikli arabalar gündemde çok fazla konuşuluyor. Uçan arabalara ise hayal gibi bakarken, Japon merkezli skydrive tarafından hayal edilen uçan araba karşımıza çıktı.

İlgili Haber  Uçan taksi ilk uçuşunu gerçekleştirdi

2023 yılında seri üretim ile, ticari olarak sunulacak gibi duruyor.

Kaynak: Mobil13.com

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar