Kalkınma ajanslarından melek yatırım atağı

Bölgesel melek yatırım atağı nihayet başladı. GAP Melek Yatırım Ağı (GAP BAN) kuruldu. Türkiye’de ilk kez kalkınma ajansları, girişimci ve startup’ların finansman yol haritasında aktif rol oynamaya aday oldu…

152
152

Bölgesel melek yatırım atağı nihayet başladı. GAP Melek Yatırım Ağı (GAP BAN) kuruldu. Türkiye’de ilk kez kalkınma ajansları, girişimci ve startup’ların finansman yol haritasında aktif rol oynamaya aday oldu…

GEÇEN hafta Türkiye ve Avrupa girişimcilik ekosistemi için çok önemli bir gelişme oldu. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin üç önemli kalkınma ajansı ile GAP İdaresi Başkanlığı Diyarbakır’da bir araya gelerek, Avrupa’nın ikinci önemli melek yatırım ağının kuruluşunu duyurdular. Ardından Dünya Melek Yatırım Forumu (WBAF) ile işbirliği protokolü imzalayarak aynı anda ikinci önemli adımı da attılar.

Merkezi Diyarbakır’da bulunan Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Haşan Maral önderliğinde başlatılan bu Hamle, Avrupa’da Hollanda Kalkınma Ajansı’ndan sonra ikinci sırada geliyor. Türkiye’de ilk kez, Avrupa’da ikinci kez kalkınma ajansları, girişimci ve startup’ların finansman yol haritasında aktif rol oynamaya aday.

İlgili Haber  StartUp'lar: Girişimciliğin Göz Bebekleri

GAP BAN’IN İŞ MODELİ

Karacadağ Kalkınma Ajansı, merkezi Gaziantep’te bulunan İpek Yolu Kalkınma Ajansı, merkezi Mardin’de bulunan Dicle Kalkınma Ajansı ve GAP İdaresi işbirliğiyle Diyarbakır’da GAP BAN (GAP Melek Yatırım Ağı) Protokolü imzalandı. İmza törenine Diyarbakır Valisi Haşan Basri Güzeloğlu, GAP İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, Hazine ve Maliye Bakanlığı Mali Sektörle İlişkiler ve Kambiyo Genel Müdürü Dr. Hakan Ertürk, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri. Dr. Haşan Maral, Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz ile sivil toplum kuruluşlarının başkan ve üyeleri ile iş insanları katıldı.

İlgili Haber  Her Dijital Girişimcinin Yanıtlaması Gereken 4 Soru

GAP BAN’nın kuruluşu ve hemen Dünya Melek Yatırım Forumu’nun (WBAF) tam desteğini almasıyla küresel ölçekte 55 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşan melek yatırımcı pazarına GAP Bölgesi de böylelikle dahil oldu. Türkiye Melek Yatırımcılar Derneği (TBAA) üyelik başvuru sürecini de başlatan GAP BAN, Hazine Müsteşarlığınca gerekli onay sürecini de en kısa zamanda tamamlayarak üyelerinin vergi teşviklerinden yararlanabilmelerinin yolunu açacak.

Kaynak: İş Fikirleri

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar