Kaza anında hayat kurtaran uygulama

Trafik kazaları hiç arzu edilmese de hayatın bir gerçekliği. SOSmart isimli uygulama trafik kazası gibi dakikaların önemli olduğu acil durumlarda kazayı algılayıp önceden belirlenmiş kişilere konum bilgisini gönderiyor. Türkiye genelinde, 9 günlük Ramazan Bayramı tatili boyunca trafik kazalarında 132 kişi öldü, 480 kişi de yaralandı. Alınan tüm önlemlere ve uyarılara rağmen kazalar ne yazık ki önlenemiyor. Ancak bugün teknoloji ve dijital uygulamalar, hayat kurtarmak için çok önemli olan acil durum ve dakikalar içerisinde ciddi çözümler getirebiliyor. Acil servis numaraları önemli...

1245
1245

Trafik kazaları hiç arzu edilmese de hayatın bir gerçekliği. SOSmart isimli uygulama trafik kazası gibi dakikaların önemli olduğu acil durumlarda kazayı algılayıp önceden belirlenmiş kişilere konum bilgisini gönderiyor.

Türkiye genelinde, 9 günlük Ramazan Bayramı tatili boyunca trafik kazalarında 132 kişi öldü, 480 kişi de yaralandı. Alınan tüm önlemlere ve uyarılara rağmen kazalar ne yazık ki önlenemiyor. Ancak bugün teknoloji ve dijital uygulamalar, hayat kurtarmak için çok önemli olan acil durum ve dakikalar içerisinde ciddi çözümler getirebiliyor.

Acil servis numaraları önemli olsa da kaza anlarında kazazedelerin bu numaraları aramaya durumları ve fırsatları olamayabiliyor.

İşte böyle durumlarda kaza yerinin bir an önce acil servise bildirilmesi için SOSmart adlı bir uygulama geliştirildi. Bu uygulama trafik kazası sırasında, cep telefonunun sensörleri aracılığıyla kazayı algılıyor ve daha önceden belirlenen kişilere kazayı bildiriyor . Bu sayede kaza alanına acil servis ekiplerinin hızlı bir şekilde ulaşması sağlanıyor.

İlgili Haber  İnternet’in Geleceği Nasıl Şekillenecek?

Araçlarla sık sık seyahat edenler için, uygulamayı sürekli açık tutan “otomatik” seçeneği de mevcut. Ancak sık sık kullanmayacaksanız uygulamayı “manuel” olarak da aktif edebiliyorsunuz. Yolculuğa başladığınızda uygulamayı açıp, sonlandığında kapatabiliyorsunuz.

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=ShLbpqTmkx4″ width=”900″ height=”700″]

Karşı tarafta da uygulama yüklü olmalı

Önemli olan ayrıntılardan birisi uygulamaya kaydedilecek acil durum kişilerinin telefonunda da SOSmart yüklü olması gerekiyor. Çünkü acil durum algılandığında bu uygulama yüksek sesli bir alarm vererek diğer kişileri uyarıyor. Eğer SOSmart yüklü değilse, Android işletim sistemi bulunan telefonlara SMS aracılığıyla da ulaşılabiliyor ancak alarm sesi olmayacağı için SMS’in anında görüntülenmesi mümkün olmayabilir.

SOSmart mühendisleri uygulamanın yanlış alarm vermemesi için, kaza simülasyonu verilerini karmaşık bir algoritma ile birleştirdiklerini kaydederek, sisteme oldukça güvendiklerini dile getiriyor. Sensörlerden sayesinde kullanıcının araçta olup olmadığını, ne kadar hızlı gittiğini ve kazanın şiddetini algılayabilen uygulama, ciddi olmayan kazalarda da harekete geçmiyor.

İlgili Haber  Perakendede yeni nesil veri modelleri moda oldu

“Panik Butonu” ile de bildirim yapılabiliyor

SOSmart uygulaması kazayı algılayamazsa ya da trafik kazası dışında bir acil durum söz konusuysa, kullanıcı ‘Panik butonu‘na basarak yine bildirimde bulunabiliyor ve acil duruma ihtiyacı olduğunu yakınlarına bildirebiliyor. Ayrıca uygulama yakınlardaki hastanelerin konumunu ve oraya nasıl ulaşılabileceğini de gösteriyor. Böylece, hareket edebilecek durumda olan kazazede kendi başına da hastaneye gidebiliyor.

SOSmart Türkçe dil desteğine henüz sahip olmasa da şu anda Türkiye’de de ücretsiz olarak indirilip kullanılabiliyor.

App Store için: SOSmart

Play Store için: SOSmart 

SOSmart-choque-notificacion

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar