Kazananı ve kaybedeni yapay zeka belirleyecek

Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi (TRAI) üçüncü yıllık olağan çalıştayını gerçekleştirdi. Yapay zeka alanında çalışma yapan birçok kurumun liderlerini buluşturan çalıştayla, Türkiye’de özel sektörün yapay zeka devriminin tam ortasında olduğu görüldü.

359
359

Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi (TRAI) üçüncü yıllık olağan çalıştayını gerçekleştirdi. Yapay zeka alanında çalışma yapan birçok kurumun liderlerini buluşturan çalıştayla, Türkiye’de özel sektörün yapay zeka devriminin tam ortasında olduğu görüldü. 

Çalıştayda açılış konuşması yapan TRAI kurucusu ve GelecekHane CEO’su Halil Aksu, “Türkiye’de son 2-3 yılda yapay zeka alanında ciddi mesafe kat edildi. Şirketleri ve sektörleri dönüştürecek önemli bir yapay zeka devrimi yaşıyoruz ve bu devrimin önümüzdeki yıllarda bizi daha çok meşgul edeceği kesin” dedi. Halil Aksu’ya göre çalıştayda iş dünyasını ilgilendiren 5 önemli sonuç şöyle sıralandı:

  1. Büyük kurumlar kendileri geliştiriyor, küçükler hizmet alıyor: Bankalar, perakendeciler, telekom operatörleri gibi yetenek bakımından zengin kurumlar, kendi bünyelerinde analitik ekipler geliştiriyor ve aynı anda pek çok yapay zeka projesi üzerinde çalışıyorlar. Ancak, daha küçük veya imkanları bu kadar gelişmiş olmayan kurumlar, girişimlerden veya teknoloji şirketlerinden hizmet alıyorlar. Merak edilen ise bu şekilde rekabet edip edemeyecekleri.
  2. Proje başarısı için veri, bilişim ve cesaret şart: Yapay zeka alanında proje yapmak için öncelikle doğru problemi tespit etmek, sonra o problemin verilerini derlemek gerekiyor. Bir çocuğun öğrenmesi gibi, yapay zeka sistemleri de öğrenerek gelişiyor. Gelişen yapay zeka uygulamaları ile şirketler ellerindeki angarya ve rutin işleri halledecek çözümlere kavuşabilecek, çalışanlar da daha verimli iş sonuçları elde edecekleri konulara odaklanabilecekler. 
  3. İşsiz kalan beyaz yakalılar, robot tasarımcısı oluyor: Bankalarda, sigorta şirketlerinde, telekom operatörlerinde rutin evrak işleri robotlara emanet edilmeye başlandı. İnsandan daha güvenilir, daha hızlı ve hatasız çalışan robotlar, daha da ekonomik. Bu nedenle pek çok beyaz yakalı işsiz kalma riskiyle karşı karşıya. Aralarında bunu yeterince erken fark eden ve kendini geliştirenlerin robot tasarımına yöneldiğini görüyoruz. Bir banka bize bilfiil böyle bir yapılanmaya gittiğini açıkladı. 
  4. Verisini açanlar, yeni çözümlere kavuşuyor: Mart ayında yapılan LC Waikiki Datathon etkinliğinde 100’den fazla genç yetenek, perakendecilerin en önemli problemlerine çözümler ürettiler. Elde edilen kazanımlarla şirket, verilerini açmanın sağladığı faydayı görmüş oldu. Benzer yaklaşımlar ile bankalar, sigortalar, telekom operatörleri, üretim şirketleri, enerji sağlayıcılar, belediyeler, kamu kurumları bu trendden yararlanabilir, yetenekler için önemli fırsatlar yaratılmış olur ve ekonomik katma değer oluşturacak çözümler üretebilir. 
  5. Yapay zekada ciddi beyin göçü var: Yapay zeka dünya çapında çok önemli bir fenomen. Teknoloji devlerinden yeni kurulan girişimlere kadar, her türlü sektöre yönelik yapay zeka projeleri var. Türk mühendisleri de bu küresel rekabetin içinde yer alıyor ve bu ülkelerde çok rahat iş bulabiliyor. Türkiye’deki şirketler maalesef ellerindeki değerli yetenekleri küresel rekabete kaptırıyor. 

Kaynak: BT Haber

İlgili Haber  Yapay zeka bu beş alanda hayatımızı değiştirecek
Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar