Kurumsal Dijitalleşmenin 7 Önemli Tuzağından Kaçının

Dijitalleşme ve teknoloji, tüm kurumların gündeminde. Rekabet avantajını elde etmek için süratle dijitalleşmeye çalışırken, dikkat edilmesi gereken meseleler olduğu da unutulmamalı. Fujitsu’nun dijitalleşme uzmanları, bu konuda dikkat edilmesi gereken 7 önemli maddeyi şöyle özetliyor.

565
565

1.Dijitalleşme çabanız, kurumsal hedeflerinizle aynı doğrultuda olmalı

Dijitalleşme, en yeni teknolojileri kurum bünyesine katmak anlamına gelmiyor. Dijitalleşmek için evvela iyi bir bahanenizin olması gerekiyor. Kurumlardaki dijitalleşme süreçleri, kesinlikle kurumsal hedeflerinizle aynı doğrultuda olmalı.

2.Dijitalleşmek için doğru başarı kriterleriniz olmalı

Dijitalleşme ile gerçekleştirmek istediğiniz hedefler ve başarı kriterleri, projelere başlamadan evvel tanımlanmış olmalı. Dijitalleşmenin kurum içinde adresleyeceği problemler ve dijital projelerin başarı kriterleri, iş hedeflerinizle birebir örtüşmeli.

3.Çok değil, yeterince hızlı hareket etmeli

Kurumlarda gerçekleştirilen dijital projelerin ciddi bir kısmı maalesef başarılı olmuyor. Hiç şüphe yok ki bunun birçok sebebi var. Ancak yeterince hızlı karar alamamak ve kararları olması gerektiği hızda harekete geçirememek, maliyetleri yükseltiyor. Girişimcilikte altın bir kural vardır. Hayata geçmeyen fikirlerin maliyeti, başarısız ama uygulamaya koyulan fikirlerden dahi daha yüksek olabilir. Kuruma faydası olacak, dijital fikirlerin hızla harekete geçirilmesi önemli. Ancak hız konusunda da ehemmiyette olmakta fayda var. Zamanından önce, henüz olgunlaşmamış teknolojileri bünyeye almak, maliyetler noktasında problemlere neden olabileceğini de göz önünde bulundurmak gerek.

İlgili Haber  2018’in dikkat çeken dijital girişimleri

4. Baş döndürücü dijitalleşme hikayelerinden kaçının

Dijital dönüşüm, çoğu kurum için vazgeçilmez olsa da, bu konuda dikkatli olmakta fayda var. Rakiplerinizin ya da çevrenizdeki diğer şirketlerin gerçekleştirdiği havalı dijital projeler, sizin kurumunuzun problemlerini çözmüyor olabilir. Bu yüzden dijitalde moda olmuş, popüler projelerden ziyade, kendi iş hedeflerinize hizmet edecek çalışmalara yönelmeyi göz ardı etmeyin.

5. Dijital projelere bütünsel çerçeveden bakın

Kurumsal alanda dijital projelere bakarken bütünsel çerçeveden görmeye çalışmalı. Kurumunuzun herhangi bir departmanını ya da sürecini dijitalleştirirken, zaman içerisinde, diğer departmanlarınızın ya da süreçlerinizin de dijitalleşmesinin gerekebileceğini göz önünde bulundurmakta fayda var. Hızlı, küçük, gündelik çözümlerin yerini, kalıcı, bütünsel ve uzun vadeli uygulamalara bırakmasının gerekebileceğini unutmamalı.

6.Sonuçlar hakkında gerçekçi olun

Güzel bir web sitenizin olması, kurumunuzun içinde bir portal kurmanız ya da birkaç sunucunuzun olması, dijitalleşmeyi başarıyla tamamladığınız anlamına gelmez. Kısa vadeli başarıların, kurumları rehavete sürüklemesine izin vermemeli. Teknoloji ve ihtiyaçlar sürekli değişim gösterdiğinden, dijitalleşmenin kısa vadede tamamlanacak bir çalışma değil, uzun vadeli kurum vizyonuyla desteklenmesi gereken bir iş yapış kültürü olarak görmekte fayda var.

İlgili Haber  Kosgeb 5 Milyon TL’ye Kadar Destek Veren Teknoyatırım Programını Başlattı

7.Dijitalleşmeyi tüm kurum çalışanlarına benimsetin

Dijitalleşme projeleri, sadece üst düzey yönetimin ya da teknolojiyle ilgili birimlerin sorumluluğunda olmamalı. Bu iş birimleri dijitalleşmeye öncülük yaparken, diğer birimlerdeki çalışanları da projelere dahil ediyor olmalı. Ancak bu şekilde kurumda bir dijitalleşme kültürünü oluşturmak mümkün olabilir. Kurumlarda dijitalleşme kültürünü oluşturmak, projelere bir temel oluşturmaz. Herkesin katılımıyla birlikte başarıya ulaşan projeler, dijital kurum kültürüne temel oluşturur. Yani dijital kurum kültürü oluşturmak, kurumsal dijitalleşmenin gideceği nihai hedef olarak düşünülmelidir.

Kaynak: Fujitsu

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar