Linux Yaratıcısı: “Facebook, Twitter ve Instagram Tam Bir Çöplük”

Apple’ın MacOS’u ve Microsoft’un Windows’uyla rekabet içinde olan ücretsiz Linux yazılımının Finlandiyalı yaratıcısı Linus Torvalds, Facebook, Twitter ve Instagram'ın teknoloji endüstrisinin karşılaştığı en büyük sorunlardan olduğunu öne sürdü.

285
285

Günümüzde sosyal medyayı sevmeyen kim kaldı ki?

Apple’ın MacOS’u ve Microsoft’un Windows’uyla rekabet içinde olan ücretsiz Linux yazılımının Finlandiyalı yaratıcısı Linus Torvalds, Facebook, Twitter ve Instagram hakkındaki düşüncelerini sert bir şekilde dile getirdi. Bu hafta Linux Journal ile yaptığı bir röportajda, söz konusu platformların teknoloji endüstrisinin karşılaştığı en büyük sorunlardan olduğunu öne sürdü.

Bugünün teknolojisinde imkanı olsa neyi düzelteceği sorusuna şöyle cevap verdi: “Twitter, Facebook, Instagram gibi modern ‘sosyal medya araçlarından’ nefret ediyorum. Resmen bir hastalık. İnsanları kötü davranmaya teşvik ediyorlar. Tüm bu ‘beğenme’, ‘paylaşma’ modeli çöp. Ne çaba var ne kalite kontrolü. Hattatık tuzağı (click-bait) ve genelde ahlaki öfkeden beslenip duygusal bir tepki üretmeye çalışmalarıyla, kalitenin tam tersine yönelik tasarlanmışlar gibi.”

İlgili Haber  Facebook Blueprint Programı Artık Türkçe

1994 yılında Linux’u piyasaya süren Torvalds, oldukça kaba olmasıyla bilinse de sosyal medyadan rahatsız olan tek kişi o değil.

Sosyal Medya Artık Sevilmiyor

Anketlere göre insanların sosyal medya hakkındaki olumlu düşünceleri geçtiğimiz birkaç yıl içinde belirgin bir şekilde azaldı. Bunun nedeni ise Facebook, Twitter ve Instagram’daki taciz, kötü davranış ve terör sorunlarının bu platformların asıl kullanım amaçlarını gölgelemesi.

İlgili Haber  Facebook Linkedin'in pazarına göz dikti

Torvalds’a göre bunun başlıca nedeni anonimlik.

“Gerçek isminizi çöplüğünüze (ya da beğendiğiniz veya paylaştığınız çöplüklere) bile yazmıyorsunuz. Bu durumun hiç yardımı olmuyor. Kimlikler açıkça ortaya konmadan insanlar sosyal medyadaki gönderileri ne beğenmeli ne de paylaşmalı.”

Kaynak: Kripto Koin

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar