Marka güvenliği için çözüm: AI

Reklam sahteciliğinin çözümü için yapay zekanın kullanımı konusunda düşünceler kutuplaşırken, Mark Wrighton AI’ın reklam teknolojisinin çekirdeği olduğu görüşünde.

509
509

Oldukça talihsiz bir gerçek… Reklam sahteciliği reklam bütçelerinin büyük bir kısmını yiyor.

Daha kötü olansa, sahtekarların teknolojinin arkasına saklanıp akıllıca medya taktiklerini ziyan etmenin yeni yollarını bulmaları. Sahte etkileşimler, tıklamalar ve konuşmalar oluşturuyor; yalandan tatmin edici seviyede trafikler yaratıyor; reklamlarınızı saklayıp onları istenmeyen sitelere yerleştiriyor; mobil cihazları ele geçirip uygulama yüklemeleri varmış gibi yapıyorlar.

Financial Times gibi köklü yayıncıların bile sahteciliğe karşı bağışıklığı yok. Yakın zamanda kendi sitesinde bir inceleme yürüten yayıncının ortaya çıkardığı sahtecilik oranı, tek bir gün içinde hileli olarak görünen hakiki FT.com video envanterinin aylık karşılığına eşit. Ve bu da meselenin sona ermeyeceğinin bir göstergesi. Juniper Research tarafından yakın zamanda yayınlanan araştırma sonuçları, reklamverenlerin gelecek yıl hileli aktiviteler nedeniyle 19 milyar dolar kaybedeceğini gösteriyor, ki bu da günlük 51 milyon dolara eşit. Online ve mobil cihazlardaki reklamları temsil eden bu yıllık gelir kaybı artmaya devam edecek ve 2022’ye kadar 44 milyar doları bulacak. Peki reklamverenler bunu nasıl engelleyecek?

Yapay zeka kelimeleri reklam sahteciliği bağlamında kullanıldığında ise endüstride kutuplaştırıcı bir etki yaratıyor. Bazıları yapay zekanın reklam sektöründe kullanışlı olmaya başladığına ama niş alanlarla sınırlandığına inanıyor. Bense yapay zekanın reklam teknolojilerinin çekirdeği olduğuna inanıyorum. Reklamcılar bunu halihazırda chatbot’lar yaratmaktan yüksek hedefli medya satın almaları yönetmek adına büyük veri setleri oluşturmaya kadar birçok şeyde kullanıyorlar. Markaların ve şirketlerin de bundan tam verim alabilmek için bu sistemi çok iyi anlamaları gerekiyor.

İlgili Haber  Murat Özer İnşaat Programatik Reklamla Fark Yarattı

İşte sahtecilik meselesini çözmek ve yapay zekadan en iyi şekilde yararlanmak adına endüstrinin izleyebileceği birkaç adım:

Doğru partnerleri bulun

Marka güvenliğine yatırım yaparken, marka ajansları ve yayıncıların kimle ticaret yaptılarını düşünmeleri gerekiyor. Bir pazarlamacı olarak, ajansın reklam sahteciliğini korumak üzere ne kadar yatırım yaptığını net bir şekilde öğrenmelisiniz. Aynı zamanda ne kadar sahteciliği yakaladıklarına ve verileri ne kadar kolay çevirdiklerine de bakmalılar. Pazarlamacıların kirli havuzlarda ticaret yapmama konusunda dikkatli olmaları ve kendileri korumaları ama aynı zamanda da premium alanlarda reklam yaptıklarından da emin olmaları gerekiyor.

P&G, etik ticaret yapmayan şirketlere çağrıda bulunan başlıca örnek şirketlerden biri. Şirketlerin kendileriyle iş yapan bütün şirketleri doğru süreçleri ve sahip oldukları araçları göstermeleri konusunda zorlayarak şeffaflıktan ve sahtecilikten korunduklarından emin olmaları gerekiyor.

Sözün özü, uygunsuz bir içeriğin yanında göründüğünüzde artık olan olmuştur.

Doğru araçları seçin ve test edin

Markaların her zaman kendi objektifleri için hangi araçların uygun olduğunu araştırmaları gerekir. Bunları test ederek de hangilerinin daha fazla sahtekarlığı yakaladığını anlamış olursunuz. Yapay zeka ürünlerinin efektif çalışması için bazen müşterilerin kullanımına göre yeniden biçimlendirilmesi gerekir. Siz de mevcut terim ve şartların biçimlendirilmesine ihtiyaç duyuyor musunuz? Mevcut süreçler var mı? Yapay zeka çözümlerinden en iyi şekilde yararlanabilmek için doğru soruları sorduğunuzdan her zaman emin olun.

İlgili Haber  Motivasyon: Yapay Zeka ve Derin Öğrenme

Tüm tüketici yolculuğunu izleyin

Tüm tüketici yolculuğunu görebildiğinizden emin olun, bütünsel olarak her platform ve sürece bakın. Böyle yaparak, harcamalarınızı takip edebilir ve değişiklikleri görebilir, her şeyi tek bir çerçevede görmenizi ve her parçayı karşılaştırmanızı, her şeyi şeffaflaştırmanızı sağlayacak zekice bir resim yaratabilirsiniz.

Markaların farkında olması gereken bir diğer mesele de bu niteliğin önemli ölçüde çarpıtılmış olabileceği. Eğer şeffaflık eksikliği varsa, sonuçlar çarpıtılabilir. Nitelendirdiğiniz değer ve sonuçlarda şeffaflık kilit noktadadır. Artık reklam sahteciliğinin içerden önlenmesi için seçenekler mevcut, yani izlediğiniz her alışverişte gerçek sonuçları görebileceksiniz.

Reklam sahteciliğini düşününce göz önünde bulundurulması gereken daha çok fazla şey var ama bir şey kesin; teknolojinin oynadığı rol, problemlere sebep olmak yerine onu önlüyor. Mesele doğru araçların doğru şekilde kullanıldığından emin olmakta. Bu yeni bir alan ve kazananlar, kanıtlanabilir sonuçları olanlar olacak.

Kaynak: Campaign Türkiye

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar