Microsoft, Blockchain tabanlı kimlik aracını duyurdu

Teknoloji devi Microsoft, doğrudan Bitcoin Blockchain üzerine kurulu ilk merkeziyetsiz altyapı uygulamasını başlatıyor.

360
360

Teknoloji devi Microsoft, doğrudan Bitcoin Blockchain üzerine kurulu ilk merkeziyetsiz altyapı uygulamasını başlatıyor.

Ion adlı açık kaynaklı proje, ağların birbirleriyle nasıl konuştuğunun altında yatan mekaniği ele alıyor. Örneğin Facebook hesabınızı kullanarak herhangi bir uygulamaya giriş yaptığınızda bir protokol profilinizden kişisel bilgilerinizi oturum açtığınız servis sağlayıcısına gönderen yazılımla ilgileniyor. Bu şekilde Ion, bu verilerin anahtarlarına sahip olduğunuzu kanıtlama yeteneğini kontrol eden merkezi olmayan kimlik tanımlayıcıları kullanıyor.

Christopher Allen, dağıtılmış kimlik çözümleri (DID) için çalışan World Wide Web Consortium (W3C) çalışma grubunun kurucu ortağı, Microsoft’un bu hareketinin teknoloji dünyasına önemli bir etki edeceğini vurguladı:

İlgili Haber  Microsoft: HoloLens 2 işlerin yapılışını değiştirecek

Birçok kurumsal altyapı Microsoft ürünlerini kullanıyor, dolayısıyla bunu ürünlerinden herhangi birine entegre ederlerse, DID sistemine erişim sağlayabilecekler.

Microsoft’un Blockchain mühendislik ekibinin program yöneticisi Yorke Rhodes, Microsoft ekibinin bir senedir Bitcoin ve Ethereum tabanlı kurumsal ağlarla bağlantılı anahtar imza ve doğrulama yazılımı üzerinde çalıştıklarını ancak temel Blockchain sisteminin kendisinden daha büyük bir verimi kaldırabileceğini vurguladı.

İlgili Haber  Suudi Arabistan Prensi ABD’de teknoloji avında

Blockchain teknolojisinin daha çok başlarda olduğunu söyleyen Rhodes, şu an Blockchain üzerinde yapılan çalışmaların Windows 95’in piyasaya çıktığı zamanlar gibi olduğunu, bunun tüketici odaklı bir işletim sistemi olmasından kaynaklı internet kullanımının artmasına yardım ettiğini ve üzerinde çalıştıkları sistemin bu şekilde olması için uğraştıklarını ekledi.

Kaynak: Blockchain Türkiye

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar