Microsoft, Türk yazılım şirketini satın aldı

Teknoloji dünyasının önde gelen isimlerinden Microsoft, aldığı kararla Türk yazılım şirketi Citus Data'yı bünyesine kattı.

300
300

Teknoloji dünyasının önde gelen isimlerinden Microsoft, aldığı kararla Türk yazılım şirketi Citus Data’yı bünyesine kattı.

Şirket, Türkiye’de kurulan ve açık kaynak yazılım şirketi olan Citus Data’yı satın aldı. Gelişmeyi resmi Twitter hesabından paylaşan Microsoft Türkiye Ülke Müdürü Murat Kansu, konuyla ilgili şu satırları kaydetti:

“Türkiye’nin yazılım pazarında bir dünya oyuncusu olması için attığımız adımlara bugün bir yenisini ekledik. Türkiye’ye duyduğumuz inancın bir göstergesi olarak, Türk girişimcilerin kurduğu yazılım şirketi Citus Data’yı bünyemize katmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz.”

Citus Data Umur Çubukçu, Özgün Ali Erdogan ve Sumedh Pathak tarafından kurulan bir yazılım şirketi. Şu ana kadar aralarında Gmail’in kurucularından Paul Buckheit’in de bir grup yatırımcıdan yaklaşık 13.2 milyon dolar yatırım toplamayı başarmış.

İlgili Haber  Microsoft, Blockchain tabanlı kimlik aracını duyurdu

SQL standartlarına uygun, açık kaynak kodlu, ilişkisel bir veritabanı yönetim sistemi olan PostgreSQL’in  yenilikçi bir uzantısı olarak konumlanan Citus Data, geliştirdiği teknoloji sayesinde veritabanını sıfırdan kurmak yerine PostgreSQL üzerinde yatay ölçeklendirilebilir, esnek ve sorunsuz genişletilebilir bir hizmet sunuyor. İşletmeler PostgreSQL’in açık kaynaklı bir uzantısı olan Citus Data’yı kullandığı zaman PostgreSQL’deki en son yeniliklerden faydalanabilirken dağıtık veritabanının performans avantajlarından da yararlanmaya devam edebiliyorlar.

Satınalmanın duyurulduğu blog yazısında da yer aldığı gibi Citus Data şu anda PostgreSQL kullanan Fortune 100 şirketlerine; iş yüklerini azaltan, ölçeklenebilir ve yüksek performanslı bir yol gösterici olarak hizmet veriyor.

İlgili Haber  Microsoft ve Vodofone iş birliğiyle “Yapay Zekâ” Türkçe öğrendi

Satınalmanın finansal boyutlarına dair resmi bir açıklama yapılmadığı için bu konuda bir bilgi paylaşamıyoruz fakat Citus Data’nun müşterileri arasında Cisco, Bloomberg ve Migros gibi bilindik isimler yer alıyor. Geçtiğimiz yıl 7.5 milyar dolara GitHub’ı satın alan Microsoft, bu satınalmayla beraber hem AWS’ye karşı bir hamle daha yapmış oluyor hem de açık kaynaklı yazılım kasını güçlendirmeye devam ediyor.

Kurucu ekiple beraber 35 kişilik bir kadroya sahip olan Citus Data’nın, hizmetlerini Microsoft çatısı altında sunmaya ve şirketlerin hayatlarını kolaylaştırmaya devam edeceği belirtiliyor.

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar