MIT yapay zeka koleji kurmaya hazırlanıyor

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), son zamanlarda yapay zeka alanında yaptığı yatırımları büyütmeyi kararlaştırdığını açıkladı. Bu kapsamda MIT, 1 milyar dolar yatırım değeriyle "Yapay Zeka" fakültesi (koleji) kuracağını duyurdu.

340
340

Yapay zeka alanında birçok firma ve enstitü, son yılların en büyük atılımlarını gerçekleştiriyor. Fakat Massachusetts Institute of Technology (MIT), bütün sektörlerden farklı olarak, başka amaçlara yönelmeyi tercih ediyor. Facebook Sayfaları aracılığıyla canlı dersler dahi yayınlayan MIT, bu sefer çok daha devasa bir proje kovalıyor.

MIT’in başkanı Leo Rafael, New York Times ile detaylı bir röportaj gerçekleştirerek enstitünün bugünü ve yarını hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Rafael’in yeni dönemle alakalı en önemli projesi ise 1 milyar doları artan bir yatırım ile kurulacak olan yeni MIT Koleji olacak.

İlgili Haber  Google’ın Yapay Zeka (AI) Asistanı Bize Gizlilik ve Güvenliğin Aynı Olmadığını Hatırlatıyor

Rafael, kurulacak olan kolejin öğrencilere kodlama öğreten bir yapıya sahip olmayacağının altını çizdi. Bunun yerine kimya, biyolojiye, tarih ve dilbilim gibi alanlarda yapay zekanın nasıl işleneceğine dair araştırmalar ve öğrenim gerçekleştirilecek devasa bir eğitim kurumu planladıklarını açıkladı.

Yapay zeka alanında çalışmalar yapan kişilerin, bu teknolojiye bazen dışardan bakmakta zorlandıklarını belirten Rafael, yapay zekayı kendi alanında uzman kişilerin kullanmasıyla yeni bir döneme girmek istediklerini belirtti.

İlgili Haber  Hollanda üniversitelerinde yapay zekâ derslerine ilgi artıyor

Kaynak: BT Haber

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar