Müşteri edinimi için 7 interaktif içerik pazarlaması yöntemi

"İçeriğin” yalnızca metinden oluşmadığını, kullanıcıya sunduğunuz ve geri dönüş sağlayan her fikir parçasının aslında bir “içerik” olduğunu da unutmamak lazım. Bu bağlamda interaktif içerik pazarlaması stratejilerinizi oluştururken bu yedi yöntemden yararlanmanız mümkün.

119
119

Bugünlerde pazarlamacı olmak, her yiğidin harcı değil. Sürekli olarak müşterilerimizin dikkatini çekmek için yaratıcı ve doğru zamanlı yollar arıyor, markamızla etkileşimde kalmaları için elimizden geleni yapıyor ve sitemizde bir satın alma yapacak kadar uzun kalmaları için dua ediyoruz. Bunların hepsini, bir yandan o müşterinin günlük bazda maruz kaldığı ve dikkatini dağıtan reklam, cihaz, kanal ve rakip bombardımanından sıyrılmaya çalışarak yapıyoruz. Bu çetrefilli yolda pek çok pazarlamacı ve marka, akıllı ve öngörülü içerik pazarlaması stratejileri ile zafere ulaşabiliyor.

İnteraktif içerik pazarlaması, başta Amazon olmak üzere büyük küçük pek çok şirkete yol göstermiş ve sürekli büyüyen bir müşteri tabanı elde etmelerine olanak sağlamış durumda. Bu şirketlerin ortak özelliklerinden bir tanesi de, hedef kitleleri ile etkileşime geçmek için tercih ettikleri strateji ve taktikler. Her ne kadar ilk bakışta yüksek düzeyde etkileşim sağlayan ve tıkır tıkır işleyen bir içerik pazarlaması stratejisi oluşturmak zor gelse de, imkansız olmadığı kesin. Elbette bunu yaparken “içeriğin” yalnızca metinden oluşmadığını, kullanıcıya sunduğunuz ve geri dönüş sağlayan her fikir parçasının aslında bir “içerik” olduğunu da unutmamak lazım. Bu bağlamda interaktif içerik pazarlaması stratejilerinizi oluştururken bu yedi yöntemden yararlanmanız mümkün.

1. Muhteşem ötesi içerikler hazırlayın

Elbette söz konusu bir içerik pazarlaması stratejisi olduğu zaman bu madde çantada keklik gibi gözüküyor, ancak sayacağımız tüm maddeler arasında belki de erişilmesi en zor olan bu. Dört dörtlük içerikler elde etmenin en kolay yollarından bir tanesi, interaktiflik düzeyi yüksek bir blog oluşturmak. Bloglar, sizi sürekli olarak bir sonraki içeriğinizin ne olacağını düşünmeye iten çarklardır. Blog içeriğinin güncel olması, doğru zamanda yayınlanıyor olması ve direkt sadede geliyor olması gerekiyor. Bununla beraber blog içerikleri, kullanıcıların neye ilgi gösterdiğini ölçmenin de en verimli yollarından bir tanesi. Yapılan araştırmalara göre blog sahibi olan marka ve perakendeciler, web sitelerine yüzde 55 daha fazla ziyaretçi alıyor. Bir blog sahibi olmanın cefasına katlanmak, diğer kanallarda da kullanabileceğiniz, kendinize özgü bir içerik pazarlaması bütünü elde etmenin sefasını sürmenize vesile olacaktır.

2. İnsanların sizi konuşmasını sağlayın

Amazon’un Alexa’sının ABD’nin en büyük etkinliği Super Bowl için sesini değiştirdiği reklamını hatırlıyor musunuz? Bu ve bunun gibi yaratıcı, eğlenceli ve esprili hamleler, markanın pazarlama kampanyasının hem yerel hem global medyada yer bulmasına yetti de arttı bile. Her ne kadar popüler cihazın sesi ile oynamak ilk başta riskli bir hareket olsa da bu adım, Amazon’un elektronik cihazlarına yepyeni bir bakış açısı kazandırmakla kalmadı, aynı zamanda sosyal farkındalık konusunda da Amazon’a bolca puan kazandırmış oldu. Elbette bunu yapabilmek için belirli bir marka nüfuzuna, bir miktar popüleriteye ve bilinirliğe ihtiyaç olduğu yadsınamaz. Amazon’un yaptığı gibi belli bir standardı olan ürün veya hizmetleriniz üzerinde alışılmışın dışında oynamalar yaparak kendinizi daha geniş kitlelere fark ettirmeniz ve konuşulmanın kapısını açmanız mümkün.

İlgili Haber  Seçim kampanyaları ve dijital pazarlama

3. Hashtag kullanın

İster #ThrowbackThursday, ister #TakibeTakip olsun; sosyal medya kanallarındaki popüler hashtaglerden faydalanmak, yeni bağlantılar kurmanıza ve görünürlüğünüzü artırmanıza yardımcı olur. Bununla birlikte kendi markanıza ait özel bir hashtag oluşturarak doğrudan niş bir kitleyi de kendinize çekmeniz mümkün. hashtagify.me adresini kullanarak kendinize özel bir hashtag oluşturabilir ya da bir sonraki sosyal medya kampanyanızda kullanmak üzere trend hashtagler arasından seçim yapabilirsiniz. Unutmayın; hashtagler, interaktif içerik pazarlaması stratejinizde kullanabileceğiniz küçük ama etkili silahlar!

4. Değerlendirme talep edin

Tüketicilerin çok büyük bir kısmı, ürün yorum ve değerlendirmelerine en az çevrelerinden aldıkları kişisel tavsiyeler kadar önem veriyor. Sadık müşteri kitleniz tarafından yapılan ürün değerlendirmeleri, yorumları ve şikayetleri, sadece yararlı birer geri bildirim olmaktan çok daha ötede bir noktada konumlanıyor. Sizin için kıymetli ve verimli olan yorumları web sitenizin ana sayfasında sergilemek ya da interaktif bir kampanyanız için ufak bir tanıtım videosu hazırlayıp yayınlamak, işletmenizin itibarını doğrudan olumlu etkileyebilecek bir faktör haline geliyor.

5. Hediyeler verin

Bildiğiniz gibi başta Caffe Nero ve Starbucks olmak üzere pek çok kahve zinciri, belirli bir miktarda kahve tüketen müşterilerine ücretsiz kahve armağan ediyor. Bazısı bununla kalmayıp, sadık ve sürekli gelen müşterileri ile duygusal bir interaktiflik oluşturmak adına koşulsuz olarak bile içecek hediye verebiliyor. Maddi geliri ne olursa olsun; istisnasız herkes, bir markadan alacağı ücretsiz ürün veya hizmetten memnuniyet duyuyor. Siz de bu akıma uyduğunuz takdirde kullanıcılarınızın ürün veya hizmetinizi deneyerek onunla interaktif düzeyde etkileşim kurmasına vesile olursunuz. “Deneme” amaçlı bir ürün göndermek ya da kısıtlı koşullar altında ücretsiz hizmet sunmak, markanızın çok daha uzun soluklu ve sadık müşteriler elde etmesine yardımcı olabilir.

İlgili Haber  Türkiye Pazarlama Sektörü Yapay Zekâya Hazır Değil

6. Videonun popülerliğinden yararlanın

Videolar, müşteri yolculuğunun istisnasız her aşamasında işe yaradığı için popüleritesini asla kaybetmiyor. Yapılan bir araştırmaya göre tüketicilerin yüzde 64’ü, online ürün videosu izledikten sonra onu almaya daha meyilli oluyor. Yine benzer bir araştırmaya göre tüketicilerin yüzde 80’i, açılış sayfasında bir video olduğu zaman satın alma gerçekleştirmeye karşı daha fazla eğilim gösteriyor. Özellikle bütünsel reklam kampanyalarınıza videoyu dahil ederek gerçekleştireceğiniz interaktif içerik pazarlaması faaliyetlerinizde tam olarak nereye yatırım yapmanız gerektiğini tespit edebilir ve video çalışmalarınız için de gerekli bütçeyi önceden hazırlayabilirsiniz.

7. Canlı yayınları hafife almayın.

Online canlı yayın sektörünün 2021 yılına kadar 70 milyar dolarlık bir sektör haline gelmesi bekleniyor. Popülaritesi devam ettiği sürece canlı videolar, podcastler ve online canlı yayınlar, yeni müşterilerin markanızı aksiyon halindeyken görmesine ve doğrudan uzmanlık alanınıza dahil olmasına olanak sağlıyor. Facebook, Instagram ve Spotify, başlangıç için bunu yapabileceğiniz ideal mecralar arasında.

Kıssadan hisse…

Gördüğünüz gibi; doğru yerde ve doğru zamanda uygulayacağınız strateji ve taktiklerle interaktif içerik pazarlaması faaliyetleri ile yeni müşteriler kazanmanız aslında çok kolay. Yapmanız gereken en önemli şey, özellikle içinde bulunduğunuz sektörün içerik pazarlaması dinamiklerini takip ederek bu dinamiklere yaraşır interaktif kampanyalar yaratmak. Elbette hedef kitleyi çok iyi tanımak ve onları can evinden vuracak düzeyde duygusal, akıllı ve tatmin edici içerik pazarlaması kampanyaları yaratıyor olmak da çok önemli. Müşteri tabanınıza büyük pencereden bakabildiğiniz ve her bir kampanyanın kanal bazlı analizini yapabildiğiniz sürece interaktif içerik pazarlaması çalışmalarınızı çok daha verimli hale getirmeniz mümkün. Şimdi de sıra, öğrendiğiniz bu taktikleri uygulamakta!

Kaynak: Anastasya Yamaç / Sherpa

 

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar