Ne Yiyip Ne İçtiğiniz Gelecekte Akıllı Dişlerden Sorulacak

Tufts Üniversitesinden bilim insanları gün içinde aldığınız şeker, tuz ve alkol miktarını ölçebilen diş sensörü tasarladı. Geliştirilen bu yeni sensör, çalışmak için herhangi harici bir güç kaynağına ihtiyaç duymaksızın kendi enerjisini kendi üretebiliyor.

337
337

Alkolizm, kalp rahatsızlıkları ve diyabet tedavisinde hastanın günlük gıda ve alkol kullanımının takibi kritik önem taşıyor. Hâlihazırda, bu takibi gerçekleştirmek için tasarlanmış çeşitli akıllı telefon uygulamaları var fakat bu uygulamalar ancak günlük yediklerimizi ve içtiklerimizi teker teker sisteme girdikten sonra aldığımız şeker, tuz ve alkol miktarını hesaplayabiliyor. Bilim insanları, kullanımı zahmetli ve sıkıcı olan bu uygulamaların yerine günlük gıda ve alkol tüketimini ölçen çok daha pratik bir yöntem keşfetti: diş sensörü.

İlgili Haber  İnsan-Beyin Arayüzüyle Robotik Uzuvların Kontrolünde Yeni Dönem

Tufts Üniversitesindeki araştırmacıların geliştirdiği sensör, dişe tutturularak günlük glikoz, tuz ve alkol alımı hakkında ölçüm yapabiliyor. 2 mm boyutundaki bu mini sensör, RFID (Radyofrekans Kimlik) adı verilen teknoloji sayesinde radyo sinyallerinden elde ettiği enerjiyi kullanarak tamamen bataryasız çalışıyor. Şimdilik sadece gıda ve alkol ölçümleri yapan bu yeni teknoloji, gelecekte cilde tutturularak vücut ısısı ve diğer yaşamsal parametreleri ölçmekte kullanılabilir.

İlgili Haber  Beyin İmplantı Felçlilere Özgürlük Tanıyacak

Kaynak: Tek Doz Dijital

Orjinal Kaynak: Medgadget

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar