• 2019’a dair 10 dijital pazarlama tahmini

  Mobil deneyim, online video, dijital dönüşüm, iş ortaklıkları, chatbot'lar ve omni-channel, önümüzdeki 12 ay içinde trend olacak konulardan yalnızca birkaçı. 2019'da, EMEA'daki dijital pazarlama stratejilerini sektördeki başka hangi konular ve gelişmeler etkileyecek?

 • Tüketici hedefleme için yeni bir boyut

  Tüketicilerin satın alma eğilimlerini anlamak eskiden kalma yöntemler ile pek mümkün değil. Dolayısıyla tüketici hedefleme yöntemlerinin de çağa ayak uydurması gerekiyor.

 • Yeni dönemde markalar ve tüketici ilişkileri üzerine

  İnsan kendi yaşantısına ve topluma karşı her zaman eleştirel bir tutum sergiler. “Koşulları, kendim için daha iyi bir hale nasıl getirebilirim?” ve “İçinde bulunduğum toplum, ideallerime uygun bir şekilde mi yaşıyor?” soruları neredeyse her gün insanların kafalarını kurcalar. Toplu taşımada, iş yaşantısında, evde, şehirde, köyde, kendiyle baş başa… İnsanla iş yapan, insana ürün ve hizmet sunan bir markanın bu yeni dönemde her gün kendisine şunu sorması gerekir: “İnsan hayatının neresindeyim?”

 • Ödemelerin “Kişisel Veriler” ile Yapıldığı Shiru Cafe

  Japonya’daki bir kafe sadece öğrencilere ve akademisyenlere hizmet veriyor. Ancak kafenin asıl şaşırtan özelliği bu değil. Kafede öğretim üyeleri ödeme işlemlerini normal ücretler karşılığında para ile yaparken, öğrenciler ödeme işlemlerini kişisel bilgileriyle yapıyor. Yani aslında ödemelerini “kişisel veri” karşılığında yapıyorlar.

 • Veri ve teknoloji odaklı pazarlama

  Veri odaklı pazarlamada en önemli nokta müşteri deneyimini dengede tutmak, yani her bireyi tek tek ele almak yerine, aynı karakteristik özelliklerdeki kümelere yönelik hedeflemeler yapmak.

 • Ekonomik kriz dönemlerindeki panzehir: Pazarlama

  Müşterilerle çok daha yakın temas halinde olan, onların değişen ihtiyaçlarını anlayan ve aynı hızda onların ihtiyacı olan cevapları veren şirketler dönemin kazananları olacak.

 • Pazarlamacılar dikkat! Yapay zeka kapıda

  Bu günlerde Yapay Zeka (Artificial Intelligence/AI) hakkında duyulan heyecan bulaşıcı. Yapay zekanın geniş bir yelpazeye yayılan potansiyeli hayal gücümüzü harekete geçiriyor. Pazarlama alanında ise bazıları bunun sadece medya abartısından ibaret olduğunu düşünüyor.

 • Nöropazarlama ve arama trendleri arasındaki ilişki

  Geleneksel pazarlamacıların onlarca yıldır yapmaya devam ettiği önemli bir hatadan bahsetmek istiyorum: “Ürün ya da hizmet, yani pazarladıkları her ne ise onunla ilgili ölçümleme ve araştırmalar için tüketiciye direkt soru sorma yoluna gitmeleri”

 • Duygusal Yapay Zeka, Kullanıcı Deneyimini Kişiselleştirecek

  Son dönemde yapay zekanın her alanda ön plana çıktığını sürekli olarak konuşuyoruz. Yapay zekanın fark yaratacağı alanlardan biri de duygu takibi.

 • Marka hikayenizi en iyi kullanıcı deneyiminiz anlatır

  Markalar aynı insanlar gibi hayatın içinden, yaşayan varlıklar ve kendi hikayeleri var. Markaları değerli kılansa kullanıcıların bu hikayelerle kurdukları bağlar. Marka hikayeleri markaların yaşamı boyunca sürer ve müşterileriyle aynı değerleri paylaşan markalar daha başarılı hikayeler yazmaya devam eder.