• KVKK’da Hızlı Kazanım Diye Bir Şey Yok

  AB'nin yayınladığı Kişisel Verileri Koruma Kanunu (GDPR), kişisel verilerin nasıl kullanılacağına dair tüm hakları kullanıcıya verirken işletmelerin de kişisel bilgileri toplama, saklama ve kullanma yolları üzerinde bir daha düşünmelerini sağlayacak. Önemli bir şekilde AB’deki müşteriler katılmamanın sıkıntısını çekmektense katılmanın özgürlüğüne sahip olacaklar.

 • 13

  98 yıllık Resmi Gazete kapandı

  Kağıt fiyatlarında yaşanan artış nedeniyle basım adedi düşürülen Resmi Gazete, bundan böyle sadece dijital olarak hazırlanacak.

 • Turkcell ve Huawei “Samsun Akıllı Şehir” projesini imzaladı

  Turkcell'in bulut hizmeti, Huawei'nin de teknik hizmetleri sunacağı proje kapsamında şehir ve hizmetlerde dijitalleşmeye gidilecek.

 • 34

  Yeni BTK Başkanı belli oldu

  Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararlarına göre, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanlığına Ömer Abdullah Karagözoğlu oldu.

 • Yapay Zekâ Kullanan Hukuk Asistanı

  Kurumsallaşmaya bağlı olarak dava ve icra takip dosyalarının sayısının artması bunların raporlanması, dava dosyalarının sonuçlarının öngörülmesi ve bütçe disiplinine uyulma gereği, yapay zekâ uygulamalarına ihtiyacı zorunlu kılıyor.

 • Haziran ayında bilişim hukukunda neler oldu?

  Haziran ayının bilişim hukukunda karşımıza çıkan önemli gelişmeleri arasında oyun bağımlılığın Dünya Sağlık Örgütü’nce akıl sağlığı bozukluğu kabul edilmesi, periscope.tv’ye Türkiye için gelen erişim engellemesi ve Tesla’nın eski bir çalışanı hakkında bilgi sızdığı gerekçesiyle dava açması gibi olaylar öne çıktı.

 • Şehirler gelecekte kendi kaderlerini yönetecek

  FAB City 2011 yılında hayata geçirilen yeni bir şehirleşme modeli. Amacı, yerel olarak daha üretken, küresel olarak birbirleri ile daha fazla bağlantı içinde, kendi kendine yetebilen şehirler yaratmak.

 • 95

  Vergi idarelerinde dijitalleşme

  Vergi idareleri, risk ve hedef denetimlerini değerlendirmek için veri tabanlı komplike teknikleri artan şekilde benimserken, şirketlerin daha fazla sayıda ülke vergi idaresine dijital vergi beyannamesi ve belge sunması bekleniyor.

 • 107

  Alışkanlıkların Hayatımızdaki Yeri

  Alışkanlıklar, hayatımızın önemli bir parçası. Hatta o kadar önemli ki Duke Üniversitesi'nin 2006 yılında yaptığı araştırmaya göre günlük eylemlerimizin yüzde 40’tan fazlasını alışkanlıklar oluşturuyor.

 • 109

  Vergide elektronik dönüşüm kapsamı genişliyor

  Son günlerde Gelir İdaresi Başkanlığı’nın vergi uygulamalarındaki elektronik dönüşüm sürecini hızlandırdığını görüyoruz. Başkanlık, 6 Nisan 2018 tarihinde e-Arşiv, e-Fatura ve e-İrsaliye uygulamalarına ilişkin kayıtlı kullanıcı kapsamının genişletilmesi ve ilave açıklamalar yapılması amacıyla hazırladığı tebliğ taslaklarını yayımladı.