• Robotlar ve Yapay Zeka: Etik ve Hukuki Açıdan Güncel ve Muhtemel Sorular

  Robotlar gibi kavramlar bakımından yeni hukuki çalışmaların yapılması ve mevcut kavramların yeniden yorumlanması zorunlu olacak. Dahası, bu kavramlar ve meselelere ilişkin sorular ele alınırken, hukukçu ve kanun koyucuların, etik bakımdan da önemli kararlar almaları gerekecek.

 • Dijital, hukukçuların iş kültürünün bir parçası olabildi mi?

  Türkiye’de avukatlar verinin işlenmesi ve verinin bulunduğu ortam gibi iki ana konuda direnç göstermeye devam ediyorlar. Oysa, bu direnç sadece ve sadece bilgi güvenliği anlamında olmalı.

 • KVKK’da Hızlı Kazanım Diye Bir Şey Yok

  AB'nin yayınladığı Kişisel Verileri Koruma Kanunu (GDPR), kişisel verilerin nasıl kullanılacağına dair tüm hakları kullanıcıya verirken işletmelerin de kişisel bilgileri toplama, saklama ve kullanma yolları üzerinde bir daha düşünmelerini sağlayacak. Önemli bir şekilde AB’deki müşteriler katılmamanın sıkıntısını çekmektense katılmanın özgürlüğüne sahip olacaklar.

 • Yapay Zekâ Kullanan Hukuk Asistanı

  Kurumsallaşmaya bağlı olarak dava ve icra takip dosyalarının sayısının artması bunların raporlanması, dava dosyalarının sonuçlarının öngörülmesi ve bütçe disiplinine uyulma gereği, yapay zekâ uygulamalarına ihtiyacı zorunlu kılıyor.

 • Haziran ayında bilişim hukukunda neler oldu?

  Haziran ayının bilişim hukukunda karşımıza çıkan önemli gelişmeleri arasında oyun bağımlılığın Dünya Sağlık Örgütü’nce akıl sağlığı bozukluğu kabul edilmesi, periscope.tv’ye Türkiye için gelen erişim engellemesi ve Tesla’nın eski bir çalışanı hakkında bilgi sızdığı gerekçesiyle dava açması gibi olaylar öne çıktı.