• 52

  2050 Yılında Yaşayacak Bugünün Çocuklarına Ne Öğretmemiz Gerekiyor?

  Dünya tarihinde örneği görülmemiş hızda bir ivme ile gelişen teknoloji yeni devrimsel bir dünya yaratıyor. Bugünlerde doğan çocuklarımızın 2050 yılında ne gibi yeteneklere ihtiyacı olacağını; onları ne için hazırlamamız gerektiğini Sapiens ve Homo Deus gibi kitapların yazarı olan Yuval Noah Harari, 21. Yüzyıl için 21 ders isimli kitabında kaleme almış.

 • 57

  Geleceğin izinde

  Japonya, önümüzdeki yıllarda İngilizce konuşan yapay zekalı robotları sınıflara yerleştirerek kullanmayı düşünüyor.

 • 74

  Geleceğin Meslekleri

  Üniversite tercihleri yapıldı. Öğrenciler ve aileler sınav sonuçlarına göre, hayallerine göre, kazancına göre hatta şehirlere göre üniversite ve bölüm tercihlerini yaptılar. Peki, geleceğini seçecek gençlerimizi her an değişen endüstri dünyasında hangi meslekler bekliyor?

 • 63

  Hollanda’da okullara yerleştirme yapay zekaya emanet

  Çocukların okullara yerleştirilmesiyle ilgili sorunlara çözüm arayan Hollanda, pilot uygulama başlattı. İlkokullara yerleştirme işlemi için yapay zekayı devreye alan sistemde, çocukların geleceği için en uygun seçimi algoritmalar yapıyor. Uygulama, ‘yapay zeka’nın güvenilirliğini de test ediyor.

 • 63

  Gelecekte eğitim

  Eğitim nedir? Bu soru üzerine hiç düşünüyor muyuz? Asırlar önce yaşamış atalarımız da, henüz ayılmamış çocuklarını eğitim görmesi için bir yerlere gönderiyorlar mıydı? Peki bizim atası olacağımız gelecek nesiller, şimdiki gibi bir eğitim sisteminde mi yetişecekler?

 • 94

  200 üniversite 600’den fazla dersini ücretsiz kullanıma sunuyor

  Üniversiteler, internet üzerinden ücretsiz takip edilebilecek derslerine yenilerini eklemeye devam ediyor.

 • 94

  Sayısal teknoloji eğitim sistemlerini “kavram, ilke ve kural odaklı” hale getiriyor

  Eğitimci Selçuk Şirin; eğitim reformlarının indirgemeci mantıkla değil, bütünsel bir anlayışla ele alınmasını öneriyor. Eğitimle ilgili düzenlemelerin “veriye dayalı analiz ve karar verme özeni” gerektiğinin altını çiziyor.

 • 117

  Sanayi devrimi eğitim modeliyle ‘Endüstri 4.0’da rekabet edemeyiz

  Yani ekonominin ihtiyacı neyse eğitimi de ona göre dizayn etmek gerekiyor. Ülkeler rekabetleri artık ‘eğitim ve insan kaynağı’ üzerinden gelişiyor!

 • 122

  Kodlama eğitimi bütün çocuklar için faydalı mı?

  Gartner’ın raporuna göre 2025 yılında bir trilyon cihazın internete bağlanacak ve bugünün çocukları dijital dönüşümü şekillendirecek. Bu nedenle son yıllarda Dünyada ciddi bir kodlama seferberliği başlamış durumda. Ülkemizde de bu trend son hızla devam ediyor. Ancak akıllara şu soru geliyor: Kodlama dersleri her çocuk için gerekli mi?

 • 159

  Bursa Kodlama Festivali Yine Fark Yaratacak

  Kodlamanın heyecan verici dünyasını keşfetme fırsatı sunan Türkiye’nin ilk ve tek kodlama festivali, bu yıl çok daha kapsamlı bir organizasyonla ziyaretçileriyle buluşacak.