• 533

  Hollanda’da 3D yazıcılarla konut inşa edilecek

  Hollanda'nın Eindhoven kentinde, beş adet evin 3D baskı teknolojisi ile yazdırılması ve kiraya verilmesi planlanıyor.

 • 406

  İnşaat 4.0 ile konut sektöründe devrim kapıda

  Tesla ve Mercedes’le işbirlikleri yapan Nef, konut üretiminin hemen hemen her safhasında teknoloji kullanımını arttırmanın yollarını arıyor. Erden Timur, “Kendimizi gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren bir teknoloji şirketi olarak konumlamayı hedefliyoruz” diyor.

 • 546

  İnşaat işinden unicorn çıkmaz demeyin, bakın WeWork var

  Yeni teknolojik devrim deyince, benim aklıma hemen yok olacak meslekler geliyordu eskiden. Halbuki ne yaptığımız kadar, nasıl yaptığımız da değişiyor. Ofis kavramının dönüşmeye başladığı yeni bir dönemdeyiz.

 • 569

  3D yazıcıyla ev üretmeye hazırlanıyor

  NEF İcra Kurulu Başkanı Timur, "İki ay sonra 3D yazıcıyla ev üretimine başlayacağız. Önce prototip olarak üretilecek. Hemen akabinde yine aynı dönemde 3D yazıcıyla binalarda kullanılan asma tavan gibi inşaat malzemeleri üreteceğiz" dedi.

 • 592

  48 saatte yapılan 3D-baskılı konutlar evsizlere umut olabilir

  ABD'nin Teksas eyaletinde sadece 2 günde 3 boyutlu baskı makineleriyle inşa edilen konutlar, dünyadaki milyarlarca evsiz için umut olabilir.

 • Yeni nesil inşaat satış ve yönetim sistemi: Yapısoft 3
  940

  Yeni nesil inşaat satış ve yönetim sistemi: Yapısoft

  İnşaat şirketlerinin iş süreçlerini dijital dünyaya taşımak ve verilerini doğru bir şekilde analiz etmek için yola çıkan Yapısoft, geçtiğimiz Ekim ayında kullanıma sunuldu. 2017 yılının Şubat ayında Bursa’da Ceyhun Sezer Coşkun tarafından kurulan Yapısoft, yeni nesil inşaat satış ve yönetim sistemi olarak karşımıza çıkıyor.

 • Akıllı İnşaat Üretimi (Smart Construction)

  Akıllı inşaat denilince akla sadece daire içi akıllı sistemler geliyor. Birçok teknoloji bu anlamda üretildi ve kullanıma geçti bile. Daire içi elektrik ve ısı sistemlerini yönetebilen akıllı cihazlar; küçük sistemler olarak kullanılmaya başlandı. İnşaat sektöründe üretim şekli genellikle birçok yeni teknolojinin kullanılması ile birlikte aslında geleneksel yapılıyor. Özellikle ülkemizde bu iş büyük çoğunlukla geleneksel yöntemlerle yapılmakta. Her inşaat şirketi kendi içindeki ekosistem ile bir şeyleri ortaya çıkarmakta. İnşaat endüstrisindeki oyuncuların tecrübelerinin aktarımı çok ta kolay olmamaktadır. Bu alanda işbirlikleri olabildiğince az ve bu da tecrübesi daha az olan inşaat şirketlerinde yüksek maliyetlere neden olmakta. Klasik inşaat üretiminde üretimin büyük çoğunluğu...