• 35

  Yapay zekâ doktora yardımcı

  Amerika’da her türlü ilaç ve gıdanın sağlığa uygunluğunu saptayan “dediği dedik” Gıda ve İlaç Kurumu (FDA) yapay zekâ kullanan “tanı” yazılımlarının (daha fenni ismiyle algoritma) “tanı koyabileceğine” karar verdi.

 • 39

  Video oyunu dijital ilaç mı olacak?

  Dünya Sağlık Örgütü (WHO), hastalıkların tanımlarını yaptığı ICD (Classification of Diseases) adlı rehber kitabının 11’inci baskısına “video oyunu bağımlılığını” hastalık sıfatıyla ekledi. ICD-11’de “Bağımlılık yapan davranışlar” kategorisinde kumar ve video oyunu maddeleri arka arkaya yer aldı.

 • 59

  İsveç’te binlerce kişi vücuduna çip taktırdı

  İsveç'te binlerce kişi, temassız kredi kartı, anahtar ve hatta demiryolu kartı olarak işlev gören mikroçipleri kendi bedeninde taşıyor.

 • 61

  Google’ın Ünlü Yöneticisi Ray Kurzweil Günde 150 Hap İçerek Ölümsüz Olmayı Planlıyor

  Google'da adını duyuran Ray Kurzweil, günde 150 adet hap içerek ölümsüz olmayı planlıyor. Kurzweil'in planı, ölümsüz olamasa bile ölümsüzlük bulunana kadar hayatta kalmayı başarmak.

 • 27

  Yapay zeka temelli kanser detektörleri

  Araştırmacılara göre yapay zeka artık kanserin tespiti konusunda doktorlardan daha iyi ve daha hızlı sonuçlar verebiliyor.

 • 48

  Radyologlar ve Klinisyenler İçin Sağlık Sektörünü Değiştiren 5 Gelişme

  Bir radyolog, odacıkları ve hatta kapakçıkları dahi modellenmiş bir hasta kalbinin plastik maketini avuçlarında tutuyor. Meslektaşı, olağandışı herhangi bir durumu kontrol etmek için Sanal Gerçeklik (VR) gözlüğü kullanıyor.

 • 69

  DNA’nın ‘Airbnb’si olmayı hedefliyor

  Meenta, DNA dizilemesinde Airbnb ile Uber benzeri hizmet veren bir start-up olmayı hedefl iyor. Meenta’nın CEO’su Bethlendy “Bilim insanları gerekli cihazlara sahip olmadan, deneylerini bulut üzerinde yapabilmeliler” diyor.

 • 54

  Ölümcül UX: e-Sağlık dijital deneyimi üzerine bir derleme

  2012 yılında Türkiye’de yaşayan bazı babalar, aile hekimlerinden aldıkları mesajla büyük şaşkınlık yaşadı. Mesajda şöyle diyordu: “Tebrikler, kızınız hamile! Kontrollerinin yapılabilmesi için en kısa zamanda Aile Hekimliği’ne başvurun.” Bizimki gibi “namus belasına” bu derece takık bir ülkede, evlenmemiş kız çocuklarının hamile olmasıyla ilgili devletten mesaj alan babaların yaşadığı şoku tahmin edebilirsiniz. Neyse ki, bu skandalın ardından herhangi bir can kaybı olmadı. (Olduysa da basına yansımadı.) Bilakis, bu konuda özürler dilendi, araştırmalar yapıldı ve hatanın kaynağı tespit edilerek hemen gerekli düzenlemeler yapıldı… demek isterdim ancak, gerçek bir analiz yapmak ve doğru soruları sormak yerine, kabağın birkaç doktor ve hemşirenin başında patlamasıyla...

 • 72

  2022’de Sağlık Veri Odaklı Olacak

  Deloitte’a göre 2022 yılına gelindiğinde bugünkü yaşam bilimleri ve sağlık hizmet sektörleri tamamen dönüşüme uğramış olacak. Gelecek yıllarda sektör için en önemli girdi, hastalardan elde edilen veriler olacak ve sektör bu verileri kullanan yeni uygulamalarla gelişecek.

 • 65

  ABD’nin Kronikleşen Sağlık Sistemi Sorununa “Dijital Dönüşüm” Reçetesi

  Doctor on Demand isimli bir teletıp girişimi, 7/24 hizmet veren “sanal doktorlar” ile ABD’nin sağlık sistemi sorunlarına dijital bir çözüm getirmeyi hedefliyor.