• Paylaşım Ekonomisinde Neyi Paylaşıyoruz?

  Eğer paylaşım ekonomisi ile milyarderler servetlerini arttırırken, çalışan çoğunluğun gelirlerinde bir artış olmayacaksa paylaşılan ne? Ya da kazancın (kârın) paylaşılmadığı paylaşım ekonomisinden çoğunluk ne kazanacak?

 • Zaman Bankası

  Son yıllarda dünyada yaygınlaşan yeni bir bankacılık türü var: Zaman bankacılığı. Bu bankaların, bildiğimiz bankalardan en önemli farkı para ile ilgilerinin olmaması. Hatta para, bu bankalarda adı sık anılmaması gereken bir kavram. Çünkü zaman bankalarını kuranlar asıl para biriminin zaman olduğuna inanıyorlar.

 • Paylaşım Ekonomisi mi, Platform Kapitalizmi mi?

  Paylaşım ekonomisi, sahibince seyrek gereksinim duyulan ya da ortak kullanıma uygun bir ürün veya hizmetin, kullanılmadığı zamanlarda ya da ortak kullanılabilecek bir zaman aralığında, ihtiyacı olan başka kullanıcılara, uzmanlaşmış bir platform tarafından sunulması ve kullanıcının ödediği kullanım ücretinden platformun pay alması temeline dayanan bir işletme modeli.

 • “Paylaşım Devrimi” Başladı

  Artık evi olanın pansiyoncu, aracı olanın taksici, eşyası olanın satıcı olduğu bir dönemdeyiz ve “paylaşmak” devasa bir ekonomiye dönüştü. “paylaşım ekonomisi” teknoloji odaklı sosyal ağların yaygınlaşmasıyla sürekli gelişiyor ve dünya üzerindeki tüketim çılgınlığına karşı duruşuyla her geçen gün daha da destek topluyor. Ancak “paylaşım ekonomisi” hala geleneksel yöntemlerle iş yapılan pek çok sektörün de korkulu rüyası…