• Bosch akıllı ve esnek fabrika dönemini başlatıyor

  Bosch başlangıçta Stuttgart ve Hannover fabrikaları olmak üzere tesislerini akıllı, yalın ve esnek bir hale büründürüyor. Bu sistemde sabit olan tek şey yerler, duvarlar ve çatı. Bunun dışında her şey hareketli ve ağa bağlı. Makineler ihtiyaca göre devreye giriyor, montaj hatları uzuyor veya kısalıyor, otonom taşıma robotları parçaları çalışanlara taşıyor.

 • AB Yapay Zekâ Bildirgesi yayımlandı

  AB Konseyi’nin geçtiğimiz yıl AB Komisyonu’ndan istediği yapay zekâya ilişkin bildirge kamuoyuyla paylaşıldı.

 • Sevapları ve günahları ile ICO

  Blockchain teknolojisi ve kripto paralar ile hayatımıza giren ICO kavramı, bir sermaye kaynağı olarak yıkıcı yenilikçilik sunduğu kadar pek çok soru işaretini de beraberinde getiriyor.

 • Dijital Kimliklerin Kurtarıcısı “Yeni Bir Gelecek” Yaratan Blok Zinciri

  Bununla birlikte, Blok Zinciri tabanlı tespit mekanizmalarının tanıtılması, güvenlik sorunlarına ilginç bir çözüm getirebilir. Değiştirilemeyen ve neredeyse tamamen güvenli bir kimlik biçimi olan, kendi egemen kimlik olarak adlandırılan sistemin kullanılması, bireylerin kimliklerini ve hassas verilerini çevrim içi ortamda kullanma biçimlerini değiştirebilir.

 • BUSİAD, Bursa sanayisinin dijital dönüşümüne rehber olacak

  BUSİAD’ın geliştirdiği Endüstri 4.0 Projesinin ilk toplantısı BUSİAD Evinde gerçekleştirildi. Toplantıda BUSİAD’ın Bursa sanayisinin Endüstri 4.0 özelindeki dijital dönüşümüne rehberlik etmesi adına yürüteceği çalışmalar değerlendirildi.

 • ‘Ana makinenin’ ayak sesleri

  Bütün makinelere hükmedecek tek bir makinenin sandığımızdan daha kısa sürede gerçeğe dönüşeceği öne sürülüyor.

 • 27

  Robot Sophia Türkiye’de: Adil dağıtılırsa dünya hepimize yeter

  Dünyanın vatandaşlık alan ilk insansı robotu Sophia, bir etkinlik için geldiği İstanbul'da "Adil dağıtılırsa dünya hepimize yeter" mesajı verirken, Atatürk'ü de andı: "Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Atatürk'ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda burada olamayacağım. Şimdiden bayramınızı kutluyorum."

 • Büyük veriyi liderler yönetecek

  Veriye dayalı çözümler sunan Obase ile iş zekası platformu Microstrategy’nin düzenlediği Microstrategy Sempozyumu İstanbul’da yapıldı. Hürriyet İK’ya konuşan Obase CEO’su Dr. Bülent Dal, “Eğer denildiği gibi veri petrol kadar değerliyse, şirketlerde bunu yöneten bir liderin olması gerekir” diyor.

 • IoT, Sanayi 4.0 ve Akıllı Fabrikaların Temeli

  Otomasyon sektörünün öncü markası Mitsubishi Electric, Türkiye’nin ilk IoT fuarı olma özelliğini taşıyan ve İTÜ IEEE’ye bağlı EESTEC İstanbul Yerel Komitesi tarafından bu yıl 4.’sü düzenlenen IoT Line Fair ’18 etkinliğine altın sponsorluk ile destek verdi. Etkinlikte konuşmacı olarak yer alan Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri OEM İş Geliştirme Kıdemli Müdürü Tolga Bizel, markanın Sanayi 4.0’a yanıtı olan dijital fabrika konsepti e-F@ctory hakkında bilgi verirken, Nesnelerin İnterneti (IoT) ve robot teknolojilerinin geleceği konusunda da açıklamalarda bulundu.

 • Blockchain Tabanlı, Özelleştirilebilir Oy Verme Çözümü: Polys

  Verimliliğin önemli olduğu modern mobil dünyada, geleneksel oy verme işleminin getirdiği kısıtlamalar daha da göze batar hale geldi. Geleneksel yöntem, pahalı ve zaman alıcı olmasının yanı sıra, oy vermek için fiziksel olarak gelemeyenlere göre zorlayıcı oluyor. İnternet üzerinden oy vermek bu zorlukları aşmaya yardımcı olabilir fakat bu da beraberinde şu soruları akla getiriyor: Süreci nasıl güvene alabiliriz? Oylarımızın dışarıdan ya da içeriden değiştirilmediğinden nasıl emin olabiliriz?

Araç çubuğuna atla