• Teknoloji liderleri uyardı: Çok geç olmadan durdurun

  Dünyanın önde gelen yapay zekâ uzmanları otonom silahlara karşı, iş işten geçmeden önlem alma çağrısı yaptı.

 • Blockchain Nedir?

  Oldukça basit gibi görünen ancak cevap arayışında giderek karmaşık hale gelebilen “Blockchain nedir?” sorusunun yanıt arayışında, Ahmet Usta ve Serkan Doğantekin tarafından kaleme alınan Blockchain 101 v.2‘nin ilgili bölümüne göz atıyoruz.

 • Blockchain’in insanlığın geleceğiyle ilgisi ne?

  Blockchain her şeyden önce bir teknolojiyi simgeliyor. Ancak işin biraz daha felsefi ve fütürist bir yanı da yok değil…

 • 46

  Bu Kontratlar Çok Akıllı: Ethereum Ve Akıllı Kontratlar

  Ethereum’un dünyayı değiştirme vizyonunu hayata geçirebilmesi için ihtiyaç duyduğu en önemli yardımcılardan biri “Akıllı Kontratlar”. “Ne demek şimdi bu?” diye düşünüyorsanız Turan Sert'in yazısına buyurun..

 • IBM ve Colombia Üniversitesi Blockchain araştırma merkezi açtı

  IBM, Amerika’nın en önemli üniversitelerinden biri olan Colombia Üniversitesi ile birlikte Blockchain’in yaygınlaşma sürecini doğrudan etkileyecek bir girişime imza attı.

 • 34

  Yapay Zekâ, Robotlar ve İstihdam

  Endüstrilerde robot ve yapay zekâ kullanımındaki hızlı artış ile küresel ekonomide büyük bir istihdam problemi yaşanırken insanların aklına şu soru geldi: Robotlar işlerimizi elimizden mi alacak?

 • 35

  Robotların yükselişi

  Ekonomi ve teknolojinin birbirini büyütmesiyle birlikte, global bir köyde yaşar hale geldik. Yaşadığımız bu global köyde, eski usul işgücü, yerini yeni nesil makinelere bıraktı. Orakla 10 kişinin yapacağı işi, klimalı son model traktörlerimizle tek başımıza rahat yapar olduk.

 • Blockchain İle Dönüşen Bir Kent

  Kent yönetimi konusunda dünyanın örnek kentleri arasında gösterilen Viyana'nın daha şeffaf bir kent oluşturabilmek adına yayımladığı üç kriter mevcut: Şeffaflık, açıklık ve katılım. Bu üç kriter elbette birçok kentin öncelikleri arasında, fakat Viyana'yı diğer kentlerden ayıran çok önemli bir ayrıntı var. Bu ayrıntı ise Viyana'nın bu üç kriteri hayata geçirebilmek için blockchain teknolojisini kullanacak olması.

 • 37

  Robot çağı kapıda: Efendi mi köle mi?

  20. yüzyıldaki en önemli endüstriyel gelişmelerden biri de emek süreçlerinin otomasyonu ve daha fazla teknolojiye dayanır hâle gelmesiydi. 21. yüzyılda ise yapay zeka ve robotlar, alışıldık tüm emek süreçlerinin hızla dönüşmesine neden oluyor.

 • Blockchain girişimleri İsviçre’ye akın ediyor

  İsviçre’nin “kripto vadisi” olarak bilinen 30 bin nüfuslu Zug, FinTech dünyasının cazibe merkezlerinden birine dönüştü.