• Kaan Terzioğlu: Veri Türkiye’de kalsın, GB başına 2.5 dolar gelsin

  Türkiye’nin donanımdan ziyade yazılıma ve dijital servislere odaklanması gerektiğini söyleyen Turkcell CEO’su Kaan Terzioğlu, “Bu alanda Türkiye oldukça hazır” dedi. Almanya’da düzenlenen Dijital Dönüşüm Forumu 2018’de konuşan Terzioğlu, “Bugün data, petrolün yerine geçti. Ham data da GB’ı 2.5 dolar olan son derece erişilebilir bir meta. Bizim bunu Türkiye’de işlememiz, saklamamız ve dijital servislere dönüştürmemiz lazım” çağrısı yaptı.

 • Veri Okuryazarlığı Derneği (VOYD) kuruldu

  Türkiye'ye veri okuma-yazma, veriyi analiz etme ve veriden değer yaratma becerilerini kazandırmayı hedefleyen Veri Okuryazarlığı Derneği (VOYD) kuruldu.

 • Paylaşılamayan Değer: Veri – II

  Kişisel verilerin paylaşımı ve şirketlerin bu verileri kullanma hakkına sahip olması güncel bir tartışma konusu. Özellikle de Facebook’un geçtiğimiz aylarda mahkemelik olması, dikkatleri verilerin kullanımına çekti. Ancak verilerin kullanılmasının iyi yanları da var. Geçtiğimiz hafta ilk kısmını paylaştığımız “Paylaşılamayan Değer: Veri” yazı dizimizin ikinci kısmında, sizlere verilerin kullanımı konusunda bardağın dolu tarafını göstereceğiz. Keyifli okumalar!

 • Veri analizi ve yönetimi

  Veri aslında yaşantımızdaki etkileşimlerin kayıta alınmış halleridir. Yani bir etkileşimi kayıt altına almazsanız orada veriden bahsedemezsiniz. Etkileşimler türlü şekilde ortaya çıkabilir. İnsan - insan, insan – makine, insan – yazılım, makine – makine, yazılım – yazılım, insan -şirket, şirket – şirket. Görüldüğü üzere etkileşim sadece insanlar arasında değil makineler ve yazılımlar arasında da olabilir.

 • Paylaşılamayan Değer: Veri – I

  İnternet ve nesnelerin interneti herkesin ve neredeyse her şeyin her an veri üretmesini sağlıyor. Bu veriler, trilyon doları aşan bir ekonomik değer üretiyor. Veriye sahip olan şirketlerse piyasaya hâkim olmaya başlıyor.

 • Veriyi tanımsız kullanıyoruz

  Google’a “veri nedir” diye sorarsanız 59 milyon sonuç çıkıyor. Google’a İngilizce “what is data” diye sorarsanız 5 milyar sonuç çıkıyor. “Emek” mi? “Mal” mı? Hepsi mi? Hiç biri mi?

 • GDPR nedir, Türk şirketleri nelere dikkat etmek durumunda?

  Geçtiğimiz hafta, 25 Mayıs 2018 tarihinde, Avrupa Birliği Veri Koruma Yönergesi (EU General Data Protection Regulation – GDPR) yürürlüğe girdi.

 • Büyük veriyi liderler yönetecek

  Veriye dayalı çözümler sunan Obase ile iş zekası platformu Microstrategy’nin düzenlediği Microstrategy Sempozyumu İstanbul’da yapıldı. Hürriyet İK’ya konuşan Obase CEO’su Dr. Bülent Dal, “Eğer denildiği gibi veri petrol kadar değerliyse, şirketlerde bunu yöneten bir liderin olması gerekir” diyor.

 • Veri Distopyası: Buz dağının görünen parçası Cambridge Analytica

  Büyük verinin ve algoritmaların toplumun kültürel ve sosyal örgüsünü değiştirdiği bir dönemde, politik liderler de seçim kampanyalarını nasıl yürüteceklerini değiştiriyor. Facebook’da sahte haberlerin yayılmasını sağlamak ile suçlanan Cambridge Analytica bugün karşılaştığımız ve ileride karşılaşacağımız veri temelli manipülasyonlardan sadece birisi.

 • Facebook’tan NaMo’ya, Cambridge Analytica’dan Clever Tap’e derdimiz hep aynı

  Geçenlerde Facebook hisselerine dip yaptıran Cambridge Analytica skandalı ile ilgili ne düşündüğümü yazdım. Gelin bugün sizi, Hindistan’daki Na- Mo skandalına götüreyim. Dünya Gazetesi'nde Güven SAK Yazdı...