• Türkiye’nin ıskaladığı 21’inci yüzyıla ait 21 soru

  Gazeteci Esra Yalazan, Yuval Hoah Harari'nin bu ayın başında yayınlanan son kitabı "21. Yüzyıl İçin 21 Ders" isimli kitabını analiz etti.

 • Harari: 21. yüzyıl ekonomisinin ana ürünleri tekstil, araçlar ve silahlar değil; bedenler, beyinler ve zihinler olacak

  Büyük ilgi gören Sapiens ve Homo Deus kitaplarının yazarı Yuval Noah Harari ile son kitabı 21. Yüzyıl için 21 Ders üstüne Dünya Halleri'nden Serdar Kuzuloğlu özel bir söyleşi gerçekleştirdi. Bu önemli söyleşiyi Digital Bursa okurlarıyla paylaşıyoruz...

 • Yuval Noah Harari: Teknoloji neden tiranlığı kayırıyor?

  Yuval Noah Harari’nin 4 Eylül 2018’de satışa çıkan 21 Lessons for the 21st Century (21. Yüzyıl İçin 21 Ders) kitabından derlenen bu yazı The Atlantic’in Ekim 2018 sayısından çıkmadan önce internet sitesinde yayınlandı. Çeviriyi Oğul Tuna ve Okan Yücel yaptı.

 • Ufuk Tarhan: Beyinler Ofis Olacak

  Geleceğin ofislerinin insanların beyinlerinin olacağını ifade eden Ünlü Fütürist Ufuk Tarhan, “Artık insanlar neyi, ne kadar istiyorsa o kadar yapabileceğinin farkına varmaya başladı. İnternet ile birçok kişi home ofis çalışabilir hale geldi ve işler hızlandı. Geleceğin ofisleri beyinlerimiz olacak" dedi.

 • Geleceği şekillendirecek yetkinlikler

  İnsan gücü, sürdürülebilir büyüme ve kalkınmanın itici gücü. Bu durumda insan gücünü ne şekilde ve ne tür yetkinliklerle donattığınız son derece önemli.

 • İnsan Evrimi Kontrol Edebilir Mi?

  Evrim süreci ile ilgili farklı görüşler olmakla birlikte bugün sizlerle paylaşmak istediğim geçmişte evrimin nasıl gerçekleştiği değil. Yakın gelecekte acaba hem kendimizin hem de diğer canlıların evrimine müdahale etmenin ötesinde evrimi değiştirebilecek miyiz? Daha da önemlisi bu yetkinlik insanlığın geleceği için neden önemli?

 • Gelecekten haberler

  Hayalini dahi kurmanın güç olduğu teknolojiler hayat standartlarımız haline gelmek üzere geliştiriliyor. Her gün, her an yeni bir teknolojik ya da bilimsel gelişme yaşanıyor ve geleceğe doğru yol alıyoruz. Peki gelecek iyi mi yoksa kötü mü olacak?

 • 1000 yıl sonra insan

  10.000 yıl önce metabolizmamız inek sütünü tolere edebilir hale geldi. Son 150 yılda boyumuz ortalama 10 cm uzadı ve yalnızca son 65 yılda ortalama ömrümüz 20 yıl uzadı. Peki 1000 yıl sonra insan neye benzeyecek?

 • Google Baş Mühendisi Kurzweil: 2030’dan Sonra İnsanlar Çalışmadan Para Kazanacak

  Google mühendisi ünlü fütürist Ray Kurzweil, yapay zeka ve robot sektörlerindeki gelişmelerden sonra insanların çalışmasına gerek kalmayacağını ve ülke gelirlerinden belirli bir pay alacaklarını düşünüyor.

 • Yeni etik

  Teknolojinin etik ve hukuk üzerindeki etkilerine ilişkin çalışmaları gözden kaçırmamıza neden olan KORKU ZEMİNİ ile yüzleşmeye hazır mıyız?