• 82

  Dağhan Uzgur Yazdı: İnsanlar Robotları, Robotlar da İnsanlığı Yönetecek

  Robotların insanları yönetmesi için onları programlayacak, üretecek başka insanlara ihtiyaç duyuyor olması (şimdilik) yeni iş kollarının oluşmasını sağlayacak. Mekanik, elektronik, programlama, yapay zeka tasarım mühendisliği gibi yeni meslekler ortaya çıkacak, var olan endüstri 4.0 uyumlu mesleklerin ise yıldızı daha da parlayacak. Ülkeler ise vatandaşlarını kontrol altında tutabilmek için un, şeker ve yağdan daha fazlasını halkına vermek zorunda kalacak.

 • 52

  Frankfurtlu robot Furhat dert dinliyor

  Frankfurt Havalimanı'nda kullanılan ve yol tarifi, müşteri hizmetleri eğitimi gibi görevleri yerine getiren robot Furhat, insanların dertlerini dinlemeyi amaçlıyor. Farklı kişilikler tercih edilebilen Furhat erkek ya da kadın, yaşlı veya genç, şakacı veya ciddi olabiliyor.

 • 49

  Robotlara 218,5 milyar dolar harcanacak

  KPMG’nin “Yıkıcı Teknolojilerin Değişen Yüzü Araştırması”na göre 2021’de robotiğe ve drone teknolojisine yapılan yatırımların 218,4 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

 • 69

  İnsansı Robot Üniversitede Ders Verdi

  Bilim adamları sınırları zorluyor ve insansı robotların akademik çevrede nasıl işleyeceğini inceliyorlar. West Point'teki ABD Harp Akademisi’nde yapılan bir deneyde Bina48 adlı kadın robotun gerçek bir üniversite ortamında ders vermede neler yapabileceğini incelediler. Aldıkları sonuçlar beklenenden daha iyiydi.

 • 69

  Robot yapan robot fabrikası açılıyor

  İsveçli robotik firması ABB (Asea Brown Boveri), elektronik ve robotik alanında tanınmış büyük fimalardan. Endüstri 4.0'a yönelik hamleler yapan ABB, Şangay'da gelişmiş bir robotik fabrikası kurarak endüstrinin geleceğine dair vizyonunu da ortaya koyuyor.

 • 85

  Atlas robottan yeni video geldi

  Boston Dynamics, Atlas robotunun yeni videosunu paylaştı.

 • 56

  İngiliz parlamentosuna tanık olarak bir robot çağrıldı

  İngiltere'de bir robot tanıklık etmek üzere parlamentoya çağrıldı. Middlesex Üniversitesi'nde ikamet eden Pepper (Biber) isimli robot, bir yasama organı karşısına çıkacak ilk insan dışı varlık olacak.

 • 70

  Robotların dünyayı ele geçirmeyeceğine inanmak için 5 neden

  Uzmanlar insan benzeri robotların önümüzdeki 20 yıl içinde, insanların yerini alabilecek kadar gelişemeyeceğini söylüyor.

 • 89

  Silikon Bazlı İşgücü, Robotik Süreç Otomasyonu ile Hayatımıza Giriş Yaptı

  Kesintisiz çalışma, dijitalleşme ve bunlar gibi birçok kavram ile artık günlük birçok işlem akıl almaz hızlarda gerçekleşiyor. Bu trendin yeni kanalı ise yöneticilerin, çalışanlarını, vakit kaybettiren işlemlerden kurtararak daha faydalı işlere yönlendirmenin yollarını aramasından doğuyor. Robotik Süreç Otomasyonu (Robotics Process Automation – RPA) kısaltmasıyla anılan bu ‘robotlar’; uygulamalardaki temel işlemlerin (insan) çalışanların yaptığı gibi yapılması için kolayca programlanabilen bir yazılım aslında.

 • 81

  Tüm nesneler artık özel kaplamayla robota çevrilebiliyor

  Yale Üniversitesi’ne mensup bilim insanlarının yaptıkları çalışmalar neticesinde, üzerine kaplandığı nesneleri robota çevirebilen bir tür araç geliştirdi.