• 29

  Hastalara yemek yedirebilen robot

  Yemek yerken yardıma ihtiyaç duyan kişilere daha fazla bağımsızlık sağlamak için geliştirilen robot farklı gıdaları yedirmek için farklı stratejiler izliyor.

 • 26

  Robot nüfusu 2.5 milyon oldu

  Boğaziçi Üniversitesi Dijital Dönüşüm ve Endüstri 4.0 Platformu, Türkiye’de ve dünyada robotik alanındaki gelişmeleri aralarında bu alanda çalışan akademisyenlerin ve şirket temsilcilerinin yer aldığı bir toplantıda masaya yatırdı.

 • 29

  Konya’da üretilen insansı robota yüz eklendi

  Konya'da üretilen insansı robota yüz eklenip, mimik ve yürüme kabiliyeti artırıldı. Robotun, ayrıca, interneti ve tatma hariç 4 duyuyu kullanabildiği, yapay zeka sayesinde de insanları tanıyıp cevap verebildiği belirtildi.

 • 45

  Belki ölümüm bir robotun elinden olacak

  Günümüzde insan ölümleriyle ilgili istatistiklerde henüz “Robotlar tarafından öldürüldü” gibi bir madde yok fakat üretime ve günlük yaşama katılan robot sayısının her geçen gün artması, “Ölüm sebebim bir robot olabilir mi?” sorusunu akıllara getirmeli.

 • 75

  Yeni cinsel eğilim: Dijiseksüellik

  Bilim insanları bir robota aşık olup onunla evlenmenin mümkün olup olmadığını tartışıyor. Robotlara yönelik cinsel istek duyan insanlar ise, dijiseksüel olarak adlandırılıyor. Kimi Asya ve Avrupa ülkelerinde ileri teknoloji ve yapay zeka, şimdiden insan hayatının en özel alanlarına girdiler bile. Peki yapay zeka ile evlilik ne kadar mümkün?

 • 129

  Dağhan Uzgur Yazdı: İnsanlar Robotları, Robotlar da İnsanlığı Yönetecek

  Robotların insanları yönetmesi için onları programlayacak, üretecek başka insanlara ihtiyaç duyuyor olması (şimdilik) yeni iş kollarının oluşmasını sağlayacak. Mekanik, elektronik, programlama, yapay zeka tasarım mühendisliği gibi yeni meslekler ortaya çıkacak, var olan endüstri 4.0 uyumlu mesleklerin ise yıldızı daha da parlayacak. Ülkeler ise vatandaşlarını kontrol altında tutabilmek için un, şeker ve yağdan daha fazlasını halkına vermek zorunda kalacak.

 • 94

  Frankfurtlu robot Furhat dert dinliyor

  Frankfurt Havalimanı'nda kullanılan ve yol tarifi, müşteri hizmetleri eğitimi gibi görevleri yerine getiren robot Furhat, insanların dertlerini dinlemeyi amaçlıyor. Farklı kişilikler tercih edilebilen Furhat erkek ya da kadın, yaşlı veya genç, şakacı veya ciddi olabiliyor.

 • 82

  Robotlara 218,5 milyar dolar harcanacak

  KPMG’nin “Yıkıcı Teknolojilerin Değişen Yüzü Araştırması”na göre 2021’de robotiğe ve drone teknolojisine yapılan yatırımların 218,4 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

 • 116

  İnsansı Robot Üniversitede Ders Verdi

  Bilim adamları sınırları zorluyor ve insansı robotların akademik çevrede nasıl işleyeceğini inceliyorlar. West Point'teki ABD Harp Akademisi’nde yapılan bir deneyde Bina48 adlı kadın robotun gerçek bir üniversite ortamında ders vermede neler yapabileceğini incelediler. Aldıkları sonuçlar beklenenden daha iyiydi.

 • 116

  Robot yapan robot fabrikası açılıyor

  İsveçli robotik firması ABB (Asea Brown Boveri), elektronik ve robotik alanında tanınmış büyük fimalardan. Endüstri 4.0'a yönelik hamleler yapan ABB, Şangay'da gelişmiş bir robotik fabrikası kurarak endüstrinin geleceğine dair vizyonunu da ortaya koyuyor.