• 22

  Silikon Bazlı İşgücü, Robotik Süreç Otomasyonu ile Hayatımıza Giriş Yaptı

  Kesintisiz çalışma, dijitalleşme ve bunlar gibi birçok kavram ile artık günlük birçok işlem akıl almaz hızlarda gerçekleşiyor. Bu trendin yeni kanalı ise yöneticilerin, çalışanlarını, vakit kaybettiren işlemlerden kurtararak daha faydalı işlere yönlendirmenin yollarını aramasından doğuyor. Robotik Süreç Otomasyonu (Robotics Process Automation – RPA) kısaltmasıyla anılan bu ‘robotlar’; uygulamalardaki temel işlemlerin (insan) çalışanların yaptığı gibi yapılması için kolayca programlanabilen bir yazılım aslında.

 • 14

  Tüm nesneler artık özel kaplamayla robota çevrilebiliyor

  Yale Üniversitesi’ne mensup bilim insanlarının yaptıkları çalışmalar neticesinde, üzerine kaplandığı nesneleri robota çevirebilen bir tür araç geliştirdi.

 • 19

  Avrupa Parlamentosu ‘katil robotları’ yasakladı

  Avrupa Parlamentosu, insan müdahalesi olmadan insanları öldürebilecek otonom silah sistemlerinin geliştirilmesi ve kullanılmasını yasaklayan bir karar aldı.

 • 29

  Şimdi ve Gelecekte Robotların İş Dünyasındaki Yeri

  Bank of America tarafından yürütülen bir araştırmanın sonuçlarına göre, robotlar bugün üretimde %10’luk bir görev üstleniyor, ancak 2025 yılında bu oran %45’e ulaşacak.

 • 37

  LG, Pazara Yapay Zekalı Giyilebilir Robotu Sürüyor

  LG’nin ilk insan merkezli robotu CLOi SuitBot, üretim ve sağlık hizmetlerinde kullanılmak için tasarlandı.

 • 53

  Universal Robots hem Türkiye’de hem dünyada büyüyecek

  Universal Robots, Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Fransa, İspanya, İtalya, Çek Cumhuriyeti, Çin, Hindistan, Singapur, Japonya, Güney Kore, Meksika, Tayvan ve Türkiye’deki bölgesel ofislerle birlikte dünya çapında yaklaşık 400 üzerinde partnerlik anlaşması imzaladı.

 • 47

  Robot araçlar Arizona’da yiyecek teslimatına başladı

  Dünyanın önemli perakende şirketlerinden Kroger ile daha önce sizlere aktardığımız otonom araç girişimi Nuro‘nun robot araçları, geçtiğimiz gün Arizona’da yemek siparişlerinin teslimatlarını gerçekleştirmeye başladı.

 • 67

  Koşar: Kapitalizmde robotların tüm işleri devralması mümkün değil

  Robotların hayatımızdaki yeri ve varlıklarının yoğunlaşmasıyla ilgili konuşurken neredeyse tüm sosyal bilim alanlarına referans vermek mümkün. Zira onlarla ilişkilerimizi tıpkı insanlarla kurduğumuz gibi kuruyoruz. Ancak söz konusu işlerimiz olduğunda robotların işimizi elimizden alacağı düşüncesi, sanıyorum birçoğumuz açısından korkutucu.

 • 93

  Yapay Zekâ, Robotlar ve İstihdam

  Endüstrilerde robot ve yapay zekâ kullanımındaki hızlı artış ile küresel ekonomide büyük bir istihdam problemi yaşanırken insanların aklına şu soru geldi: Robotlar işlerimizi elimizden mi alacak?

 • 81

  Robotların yükselişi

  Ekonomi ve teknolojinin birbirini büyütmesiyle birlikte, global bir köyde yaşar hale geldik. Yaşadığımız bu global köyde, eski usul işgücü, yerini yeni nesil makinelere bıraktı. Orakla 10 kişinin yapacağı işi, klimalı son model traktörlerimizle tek başımıza rahat yapar olduk.