• 501

  Çocukların robot geliştirmelerine izin verin!

  Dünyada yapay zekâ denilince akla gelen ilk isimlerden, MIT Profesörü Rodney Brooks ile özel bir söyleşi gerçekleştirdik.

 • 240

  Vücudun İçinde Yürüyebilen Nanorobotla

  Pensilvanya Üniversitesi araştırmacılarından Marc Miskin liderliğinde geliştirilen 4 ayaklı mikro robotlar, vücudun içinde doğrudan hedeflerine doğru yürüyebiliyor.

 • 295

  Boston Dynamics, Handle isimli robotunun yeni görüntülerini yayınladı

  Robot teknolojileri üzerine yaptığı çalışmalarla dünyada büyük ses getiren Boston Dynamics, bu kez Handle isimli robotunun yeni videosunu paylaştı. İşte Handle'ın izleyenleri fazlasıyla şaşırtan yeni görüntüleri...

 • 302

  Hastalara yemek yedirebilen robot

  Yemek yerken yardıma ihtiyaç duyan kişilere daha fazla bağımsızlık sağlamak için geliştirilen robot farklı gıdaları yedirmek için farklı stratejiler izliyor.

 • 267

  Robot nüfusu 2.5 milyon oldu

  Boğaziçi Üniversitesi Dijital Dönüşüm ve Endüstri 4.0 Platformu, Türkiye’de ve dünyada robotik alanındaki gelişmeleri aralarında bu alanda çalışan akademisyenlerin ve şirket temsilcilerinin yer aldığı bir toplantıda masaya yatırdı.

 • 261

  Konya’da üretilen insansı robota yüz eklendi

  Konya'da üretilen insansı robota yüz eklenip, mimik ve yürüme kabiliyeti artırıldı. Robotun, ayrıca, interneti ve tatma hariç 4 duyuyu kullanabildiği, yapay zeka sayesinde de insanları tanıyıp cevap verebildiği belirtildi.

 • 329

  Belki ölümüm bir robotun elinden olacak

  Günümüzde insan ölümleriyle ilgili istatistiklerde henüz “Robotlar tarafından öldürüldü” gibi bir madde yok fakat üretime ve günlük yaşama katılan robot sayısının her geçen gün artması, “Ölüm sebebim bir robot olabilir mi?” sorusunu akıllara getirmeli.

 • 299

  Yeni cinsel eğilim: Dijiseksüellik

  Bilim insanları bir robota aşık olup onunla evlenmenin mümkün olup olmadığını tartışıyor. Robotlara yönelik cinsel istek duyan insanlar ise, dijiseksüel olarak adlandırılıyor. Kimi Asya ve Avrupa ülkelerinde ileri teknoloji ve yapay zeka, şimdiden insan hayatının en özel alanlarına girdiler bile. Peki yapay zeka ile evlilik ne kadar mümkün?

 • 432

  Dağhan Uzgur Yazdı: İnsanlar Robotları, Robotlar da İnsanlığı Yönetecek

  Robotların insanları yönetmesi için onları programlayacak, üretecek başka insanlara ihtiyaç duyuyor olması (şimdilik) yeni iş kollarının oluşmasını sağlayacak. Mekanik, elektronik, programlama, yapay zeka tasarım mühendisliği gibi yeni meslekler ortaya çıkacak, var olan endüstri 4.0 uyumlu mesleklerin ise yıldızı daha da parlayacak. Ülkeler ise vatandaşlarını kontrol altında tutabilmek için un, şeker ve yağdan daha fazlasını halkına vermek zorunda kalacak.

 • 347

  Frankfurtlu robot Furhat dert dinliyor

  Frankfurt Havalimanı'nda kullanılan ve yol tarifi, müşteri hizmetleri eğitimi gibi görevleri yerine getiren robot Furhat, insanların dertlerini dinlemeyi amaçlıyor. Farklı kişilikler tercih edilebilen Furhat erkek ya da kadın, yaşlı veya genç, şakacı veya ciddi olabiliyor.