• 28

  Robot Sophia Türkiye’de: Adil dağıtılırsa dünya hepimize yeter

  Dünyanın vatandaşlık alan ilk insansı robotu Sophia, bir etkinlik için geldiği İstanbul'da "Adil dağıtılırsa dünya hepimize yeter" mesajı verirken, Atatürk'ü de andı: "Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Atatürk'ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda burada olamayacağım. Şimdiden bayramınızı kutluyorum."

 • 27

  Geleceği robot-insan işbirliği yaratacak

  4. Türkiye Robotbilim Konferansı 12 – 14 Nisan 2018 tarihleri arasında Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleşti. Türkiye’de ve dünyada robotik alanındaki çalışmalar, yenilikler, yol haritaları ve robotiğin geleceği incelendiği konferans TÜBİTAK ve Boğaziçi Üniversitesi desteğiyle, KUKA, ASELSAN ve FESTO’nun ana sponsorluğunda gerçekleşti.

 • 40

  Yapay zeka destekli robot belediye başkanlığına aday

  Japonya'da yapay zeka destekli bir robot belediye başkanlığı için yarışacak.

 • 44

  İnsanlığın Robotlarla İmtihanı

  Tümüyle yapay zekaya sahip robotlardan oluşan koskoca bir fabrika hayal edelim. Bu yapının içerisinde çalışan tek bir insan bile olmasın ki bu da olası bir durum. Peki ya yeniden şekillenecek olan ve öngörülemez gelir dağılımı, yapay zeka ve robotik tekniklerin getireceği işsiz yığınlar, arz talep dengesindeki açmazlar? Ünlü Fizikçi Stephen Hawking’in dediği gibi belki de yapay zeka insanlığın sonunu getirecek kim bilir?

 • 59

  Samantha acı çekiyor: Neden seks makinelerinin de hakları olmalı?

  Samantha adlı robot, erkeklerin fazlasıyla ilgisine maruz kaldı ve iki parmağı kırıldı. Bu olay, seks robotlarının yaygınlaşma ihtimalinin bile, hem insan arzuları hem de etik açısından ciddi sorunlar doğurduğa dair endişe yarattı.

 • 71

  Yapay zeka uzmanları Güney Kore’nin ”katil robot” projesini boykot ediyor

  Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü'nün otonom karar verebilen savaş araçları geliştirmesi üzerine dünyanın dört bir yanından akademisyen üniversiteyi boykot etmeye başladı.

 • 82

  OECD: Robotların eline korkulandan daha az iş geçecek

  Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) yayımladığı son raporunda ileride robotların eline korkulandan daha az işin geçeceğini açıkladı.

 • 135

  Doğu Avrupa’nın üretim modeli robotlarla değişiyor

  Batı Avrupa şirketlerine oranla ucuz işgücü ve vergi teşvikleri sayesinde yabancı yatırım çekmeyi başaran işgücü-yoğun bölgenin üretim modelinde otomasyona geçişle birlikte önemli bir değişim yaşanıyor.

 • 145

  Robot Meslekleri: Avukatlık, Diş Hekimliği, Polislik

  Robotlar ve yapay zeka sistemleri, iş gücünde giderek yetenekli pozisyonlar kazanıyor. Rutin işleri etkileyen bu teknolojiler, uzun yıllar eğitim gerektiren mesleklerin de yerini alabilecek potansiyele sahip. Bu meslekler arasında avukatlık, diş hekimliği ve polislik de yer alıyor.

 • 152

  DeepMind’ın yeni robotları kendilerine bir şey öğretmeyi öğrendi

  Her geçen gün robotlarla ilgili distopik bir evrene adım atmaya yaklaşıyoruz. Hatta Google’ın kardeş şirketi DeepMind, şu anda yapay zeka evreninin en zeki robotuna ev sahipliği yapıyor. Zira DeepMind yakın zamanda makinelere bir şeyleri kendi kendilerine anlamlandırma yetisi kazandırdı.

Araç çubuğuna atla