• 34

  Yapay Zekâ, Robotlar ve İstihdam

  Endüstrilerde robot ve yapay zekâ kullanımındaki hızlı artış ile küresel ekonomide büyük bir istihdam problemi yaşanırken insanların aklına şu soru geldi: Robotlar işlerimizi elimizden mi alacak?

 • 35

  Robotların yükselişi

  Ekonomi ve teknolojinin birbirini büyütmesiyle birlikte, global bir köyde yaşar hale geldik. Yaşadığımız bu global köyde, eski usul işgücü, yerini yeni nesil makinelere bıraktı. Orakla 10 kişinin yapacağı işi, klimalı son model traktörlerimizle tek başımıza rahat yapar olduk.

 • 37

  Robot çağı kapıda: Efendi mi köle mi?

  20. yüzyıldaki en önemli endüstriyel gelişmelerden biri de emek süreçlerinin otomasyonu ve daha fazla teknolojiye dayanır hâle gelmesiydi. 21. yüzyılda ise yapay zeka ve robotlar, alışıldık tüm emek süreçlerinin hızla dönüşmesine neden oluyor.

 • 27

  Robotlara hareket kabiliyetlerini artıracak canlı kas eklemlendi

  Japon araştırmacılar, canlı kas dokularını robotik bir parmak üzerine eklemlemeyi başardı.

 • 61

  Bilim insanları canlı kas dokusuna sahip “biyo-hibrit robot” geliştirdi

  Japonya'daki Tokyo Üniversitesi'nden araştırmacılar bir fareye ait canlı kas dokusunun yer aldığı biyo-hibrit robot geliştirmeye başardı.

 • 66

  Üst Yönetimde Robot Teknolojileri Başkanına (CRO) İhtiyaç Duyuyor Musunuz?

  Dünyada binlerce şirket, iş güçlerinin bir parçası olarak robotları benimsemeye ve genişletmeye devam ederken birçoğu da Üst Yönetimlerine yeni bir üye ekledi. Karşınızda Robot Teknolojileri Başkanı (CRO).

 • 51

  Robotlar ve Yapay Zekâ, 800 Milyon Kişinin İşini Elinden Alacak

  Dijital dönüşüm ile birlikte 2030 yılına dek robotların ve yapay zekanın dünya genelinde 800 milyon kişinin elinden işini alacağı tahmin ediliyor. İstatistikler dijital dönüşüm alanındaki çalışmaların dünyada olduğu gibi Türkiye’de de henüz beklenen başarı düzeyini yakalayamadığını gösteriyor. Yazılım hizmeti danışmanlığı şirketlerinden Ereteam’in CEO’su Kutlay Şimşek, ‘’Gençlerimizi teknoloji ile oluşabilecek işsizliğe karşı yeni çağın mesleklerine yönlendirmemiz ulusal çıkarlarımız için bir zorunluluktur.’’ ifadelerini kullandı.

 • 36

  İnsan makineyle dost olabilir mi?

  Robotlar geliyor, hem de sayıları artarak. Otomasyon çalışanları endişelendiriyor ama çekinmelerine hiç gerek yok. Çünkü birlikte çalışacaklar. Alman yapımı sanayi robotlarına talep artıyor.

 • 60

  İlk robot karşıtı grev Las Vegas’ta başlıyor

  Las Vegas'taki yemek sektörü çalışanları işlerini robotlara kaybetme riskiyle karşı karşıya ve bunun için greve gitme kararı aldılar.

 • 50

  Robotlar insanlardan iş öğrenecek

  Robot ve insan işbirliği artık yeni bir seviyeye taşınıyor. Robot ve insan işbirliği ile artık robotlar bizleri izleyecek ve yaptığımız işi bizlerden öğrenebilecek.