• Teknoloji liderleri uyardı: Çok geç olmadan durdurun

  Dünyanın önde gelen yapay zekâ uzmanları otonom silahlara karşı, iş işten geçmeden önlem alma çağrısı yaptı.

 • Common Voice: Makineler şirket güdümünde konuşup yazmasın

  Özellikle akıllı telefonlarda yoğun biçimde kullandığımız sesli asistan teknolojileri yapay zeka sayesinde çok hızlı gelişiyor. Ses tanıma sistemleri, makinelerin dil öğrenimi, otomatik deşifre ve bunların gazeteciliğe etkisi artık fantazi değil. Common Voice bu yeni alanın şirketlerin tekelinde boğulmaması için başlatılan değerli bir çaba.

 • BT Liderleri Yapay Zeka Dalgasına Hazırlanmak İçin Hangi Adımları Atmalı?

  Yapay Zeka (AI) artık geleceğe ait bir rüya değil. Günümüzde hayata geçirilmiş durumda ve şirketlerin iş yapma şekillerini değiştiriyor. Tüm sektörlerdeki kuruluşlar, müşteri hizmetleri, İK, pazarlama, satış, Ar-Ge gibi günlük faaliyetlerinde yardımcı olması amacıyla yapay zeka kullanımını benimsemiş durumda.

 • Yapay zeka 20 dakikada otomobil kullanmayı öğrendi

  Cambridge Üniversitesi Mühendislik Bölümü'ndeki araştırmacıların kurduğu Wayve adlı şirket, takviyeli öğrenme tekniğini ilk kez otonom sürüş için kullandı. Yapılan denemede otomobilin yapay zekası, aracı aynı şeritte sürmeyi 20 dakika içinde öğrenmeyi başardı.

 • Yapay Zeka Uygarlığında Müşteri Deneyimi

  Araştırma şirketi Gartner’ın verilerine göre, 2020 yılında markaların müşterileriyle kurduğu tüm etkileşimlerin yüzde 85’i yapay zeka teknolojisiyle desteklenecek. Peki, yapay zekanın müşteri deneyimini en çok etkileyeceği alanlar hangileri?

 • Yapay zeka ile 50 milyon kişiye yeni iş imkanı

  Dijital dönüşümden kısa vadede en çok etkilenecek sektörlerin başında; perakende, medya, bankacılık, sigorta, eğitim ve eğlence sektörlerinin geldiğine işaret eden Ergene Consulting & HGA Group Türkiye Başkanı Murat Ergene, üretim, sağlık, ulaşım, tarım sektörleri ile devlet ve kamu kurumlarını uzun vadede etkilenecek sektörler arasında sıraladı.

 • Gelecekten haberler

  Yapay zekâ üzerine çalışmalar sürdüren araştırmacılar günlük hayatta bizi tanımayı becerebilecek sistemler üzerine çalışıyor. Yakın bir gelecekte devletler ya da şirketler sadece kameralar aracılığıyla değil, yürüyüş veya konuşma biçimimiz gibi bize özgü birçok şeyle bizi tanıyabilir hale gelecek.

 • Yapay zekâ ve hukuk

  zekâ tekniklerinin kullanımına çok elverişli bir alandır. Ama son yıllarda avukatları “acaba işimiz elden gidiyor mu?” diye düşündüren uygulamalar genellikle büyük veriyle baş etmek için geliştirilen tekniklere ve yapay öğrenmeye dayalı.

 • Yapay Zekâ Artık “Koklama” Duyusuna Sahip

  Loughborough Üniversitesi’nden araştırmacılar, koku duyusuna sahip yapay zekâ geliştirdi. Bu yeni yapay zekâ, insan nefesini analiz ederek kanseri erken aşamada teşhis edebiliyor.

 • Teknoloji Devlerinin Yapay Zekâ ile Yüz Tanıma Yatırımları

  Bugünkü değerleri yaklaşık olarak 3 milyar doları bulan, kısaca GAFA (Google, Amazon, Facebook ve Apple) diye adlandırılan 4 teknoloji devinin ortak noktalarından biri de yapay zekâ ile yüz tanıma konusunda yaptıkları yatırımlar.