• Kazananı ve kaybedeni yapay zeka belirleyecek

  Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi (TRAI) üçüncü yıllık olağan çalıştayını gerçekleştirdi. Yapay zeka alanında çalışma yapan birçok kurumun liderlerini buluşturan çalıştayla, Türkiye’de özel sektörün yapay zeka devriminin tam ortasında olduğu görüldü.

 • Telefonların Dörtte Üçü Yapay Zeka Sahibi Olacak

  Bir araştırma raporuna göre akıllı telefonların büyük bir kısmı, yıl sonuna kadar yapay zekayı benimsemiş olacak.

 • Sesli Asistanlar Günlük Hayatımızı Nasıl Değiştiriyor?

  Her dediğimizi dinleyen ve yerine getiren, her ihtiyacımızı öngören ve gerektiğinde hemen harekete geçen bir asistanımızın olması hepimizin arzu edebileceği bir lükstür herhalde. Aslında yapay zeka asistanları olarak bilinen sesli asistanlar sayesinde bu lüksü bir çoğumuz belirli seviyelerde yaşıyoruz. Birçok şekilde ve farklı platformlar aracılığıyla bizlere ulaşan sesli asistanlar, bir uyandırma sözcüğü veya komutu ile aktif hale geçtikten sonra bizler için ışıkları açıp kapatmak, bazı soruları cevaplamak, müzik listesini çalmak ve online sipariş vermek gibi birçok eylemi gerçekleştirebilirler. Teknoloji tabanlı olan sesli asistanlar daha da güçlü hale geldikçe, hem kişisel hem de iş dünyalarındaki yararları hiç şüphesiz giderek artacaktır. Sesli...

 • Microsoft ve Vodofone iş birliğiyle “Yapay Zekâ” Türkçe öğrendi

  Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu, "TOBi'yi Türkiye'de Vodafone'la birlikte geliştireceğiz, yakında hayata geçecek. Burada Microsoft'un LUIS adını verdiğimiz doğal dil anlama teknolojisini kullanıyoruz. İlk defa olarak Microsoft, Almanca, İngilizce, Fransızca diller gibi Türkçe'yi de fabrika çıkışı olarak desteklediği ana dillerden biri haline getirdi. Bu, çok gurur verici" dedi.

 • Teknokentten yapay zeka projelerine destek

  Hacettepe Teknokent AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Gökçeoğlu, yapay zeka konularındaki fikirleri destekleyeceklerini söyledi.

 • Steven Young: Beyaz eşyalarımızda da yapay zeka olacak

  Bosch Türkiye ve Orta Doğu Başkanı Steven Young, yapay zeka teknolojisinin beyaz eşyalarda da olacağını belirterek, "Buzdolaplarımızda kamera var. Kamera yapay zekayla beraber çalışıyor. Siz markettesiniz alışveriş yapıyorsunuz ama neye ihtiyacınızın olduğunu hatırlayamıyorsunuz. Anında buzdolabının içinin fotoğrafını çekiyorsunuz ve ne almanız gerektiğini tespit ediyorsunuz." dedi

 • Yapay zeka yeniden kurguluyor

  Yapay zeka “inşa edilen dünya”yı yeniden biçimlendirirken, tasarımcılar için de güçlü araçlar ve de aynı zamanda sıkıntı yaratan ikilemler ortaya koyuyor.

 • Avrupa Birliği yapay zekaya yönelik etik rehberi yayınladı

  Avrupa Birliği, yapay zeka etiği taslak yönergesini inceledi ve maddelerini netleştirdiği yeni bir yapay zeka gereklilikleri yönergesi hazırladı.

 • Yapay Zekanın Beraberinde Getirdiği Değişim Rüzgârı

  Yapay zekâ her ne kadar bu dönemde basit görevler için “işe alınmış” olsa da, kısa sürede kendini çok hızlı bir biçimde geliştirdi. Onun eksponansiyel olarak görülen bu gelişimi; bizlerin, insanların, bile ayak uyduramayacağı bir hale geldi neredeyse.

 • Google yapay zeka etiği için küresel bir konsey kuruyor

  Google, gelişmekte olan teknolojilerin etik sorunlarını tartışmak üzere bir küresel danışma konseyi kuracağını açıkladı.