Önder Tokçalar: Türkiye Endüstri 4.0 ile rekabetçiliğini korumalı

BUSİAD’ın Uludağ Üniversitesi iş birliğiyle organize ettiği “Endüstri 4.0” konulu seminer programı Prof. Dr. M. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

858
858

Seminere konuşmacı olarak katılan TOFAŞ Ar-Ge Merkezi Üretim İnovasyon Yöneticisi Önder Tokçalar, diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye’nin de dijital sanayi dönüşümü için Ar-Ge yatırımları yaparak rekabetçiliğini korumak durumunda olduğunu belirtti.

Makine, tekstil, elektronik, çevre ve otomotiv mühendisliği bölümü öğrencilerinin katıldığı seminer programında konuşan TOFAŞ Ar-Ge Merkezi Üretim İnovasyon Yöneticisi Önder Tokçalar, öğrencilere “Dijital Sanayi Dönüşümü Endüstri 4.0” isimli bir sunum yaptı. Otomotiv sektörü için dijital sanayi dönüşümünün ne anlama geldiği hakkında bilgi veren Tokçalar, robotların günümüzün üretim alanlarında güvenlik çitleri ile izole edilmiş durumda olduklarını, ancak yakın gelecekte bu durumun ortadan kalkacağını söyledi. Tokçalar, robotlarla insanların güvenli bir şekilde bir arada çalışacak duruma geleceğini belirterek, “Büyük yük gerektiren işleri robotlar üstlenirken yetenek ve dikkat gerektiren montaj işlemlerini ise insanlar gerçekleştirecek. Artırılmış gerçeklik gözlükleri gibi giyilebilir teknolojiler sayesinde insanlar da otomasyon teknolojisinin bir parçası haline gelecek. İki kollu robotlar da yakında üretimdeki yerini alacak. Bu robotlar, insanların yapabildiği ve yetenek gerektiren montaj işlemlerini de yapıyor olacak” diye konuştu.

“Satın almak istediğimiz aracın ön panelini kendimiz tasarlayacağız”

Endüstri 4.0 kavramının Almanya merkezli olarak ortaya çıktığını hatırlatan Tokçalar, “1980’lerde Almanya ve Avrupa’nın diğer ülkelerinde üretimin payı yüzde 39 iken 2010’lu yıllarda bu sayı yüzde 28’e düştü. Avrupa katma değersiz işçilik çalışmalarını Uzak Doğu’ya kaydırdı ve bununla birlikte elindeki know-how’u da yitirmeye başladı. Buna bağlı olarak da istihdam sorunları gündeme geldi. Şimdi de üretimi tekrar başta Almanya olmak üzere Avrupa’ya çekme gayretindeler” diye konuştu. Tokçalar, Endüstri 4.0 ile dijital teknolojileri kullanarak firmaların rekabet sağlamasının ve değişen müşteri talepleri çerçevesinde ürün çeşitliliğinin arttırılmasının amaçlandığını dile getirerek, “Yeni nesil, ürünlere çok daha kısa sürede çok daha farklı çeşitlilikte sahip olmak istiyor. Üretim sistemlerinin bunu karşılayacak şekilde yeniden tasarlanması gerekiyor. Belki 10 yıl sonra bilgisayar başında oturarak satın almak istediğimiz aracın ön panelini kendimiz tasarlayacağız. Bu otomatik olarak araç üreticisinin önündeki ekrana düşecek. Bazı parçalar 3D yazıcılarla üretilecek ve biz çok daha kısa sürede istediğimiz araca sahip olacağız. Ayrıca üretim alandaki çalışan portföyü de değiştiği için ergonomi koşulları da değişiyor. Robot ve mekatronik teknolojileri kullanarak çalışma ortamlarındaki ergonomik iyileştirmeleri de sağlamamız gerekiyor ki dünya rekabetçiliğinde geride kalmayalım. Endüstri 4.0 ı farklı kılan şey bağlılık. Ürünlerin insanlarla, fabrikalarla, yollarla kablosuz iletişimle birbirine bağlantısı” şeklinde konuştu.

İlgili Haber  Çin Füzyon Reaktörü Güneşin Sıcaklığının 6 Katına Ulaştı

“TOFAŞ’da kullanılan robot sayısı 3 kat arttı”

Alman otomotiv üreticileri için Endüstri 4.0 ile toplam maliyetlerde yüzde 5-8, dönüştürme maliyetlerinde ise yüzde 15-25’lik verimlilik artışı öngörüldüğünün altını çizen Tokçalar, “Biz de dijital sanayi dönüşümü için Ar-Ge yatırımları yaparak rekabetçiliğimizi korumak durumundayız. Bu da belirli bir toplumsal dönüşümü beraberinde getirecek. Belki ilk başlarda istihdam anlamında bir düşüş yaşanabilir ancak ilerleyen 10 yıl içinde rekabetçilik arttığı için ve daha fazla üretim olacağı için istihdama önemli katkı yapacaktır. Bu açıdan bakıldığında söz konusu dönüşümün Türkiye gayri safi milli hasılasında yüzde 1 ve üzeri bir büyüme sağlayacağını düşünüyoruz” dedi. Tokçalar, sunumunun sonunda TOFAŞ’da dijital sanayi dönüşümü adı altında yürütülen çalışmalar ve geleceğin fabrikaları hakkında da bilgi vererek, dünyada kullanılan robot sayısı ortalamasının 2007’den 2014’e dek 2 kat arttığını, TOFAŞ’ta ise bu sayının 3 katı bulduğunu sözlerine ekledi.

İlgili Haber  5G'nin Hayatımızda Değiştireceği 10 Şey

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar