Otomobilinizin ekranında reklam görmeye hazır olun

Dijital reklamcılığın yeni hedefi otomobillerin ekranları oldu. Yakında ekranlardan dijital, programatik reklamlar görebilirsiniz. Halihazırda dünyanın en çok satış yapan üreticilerinin anlaşma sağladığı süreç yakın zamanda kısıtlı örnekler üzerinden karşımıza çıkabilir.

455
455

Youtube ile ilgili günümüzde pek çok şey söylendiğine şahit oluyoruz ve bunlar kimi zaman olumsuz kimi zamansa olumlu yönde gerçekleşiyor. “Televizyonu bitirdi!” cümlesi de bu konuşmalar içerisinde duyabileceğiniz parçalardan. İnternetin her yıl daha da gücünü artırdığı dönem içerisinde reklam piyasası da bu evren içerisinde kocaman bir pasta haline geldi.

Girdiğimiz her sitede ucundan tutturulmuş da olsa bir reklamla karşılaşmamız artık olağan. Bazı durumlarda ise reklama mecburi şekilde maruz bırakılıyoruz ve bu can sıkıcı olabilir. İşte tasvir etmeye çalıştığımız bu durum, yani “çok sevdiğimiz” reklamlar artık otomobillerinizin içerisine kadar gelecek gibi gözüküyor. İnternet dünyasının ardından otomobilleri kendisine yeni bir devasa alan olarak gören reklam şirketleri önümüzdeki yıllarda yol arkadaşınız olabilir.

İlgili Haber  Boğaziçi Üniversitesi’nden ADhere Reklamcılık Günleri

Kullanıcıları neler bekliyor?

Kaliforniye merkezli Telenay adını çoğumuzun hiç duymadığı bir şirket. Lakin şu aşamada pek fazla bilinmeyen bu yapı şimdiden Ford, General Motors, Lexus ve Toyota gibi dünyanın en çok otomobil satışı yapan üreticileriyle araç içi reklam platformu konusunda anlaşmış durumda. İçerisinde internet bağlantısı olan modellerde kullanılmak üzere gelişen bu ortaklıkla birlikte otomobillerin multimedya sistemlerine doğrudan doğruya reklam entegre ediliyor.

Şirkete göre bu sistem sayesinde çoğu otomobil üreticisinin ücretsiz olarak sunduğu bulut hizmeti, WiFi ve yazılım gibi özelliklerin maliyetleri karşılanabilecek. Evet, bu açıdan baktığımızda üreticiler için ortada ek bir gelir kaynağı söz konusu. Peki kullanıcı cephesinde durum nasıl olacak? Şu aşamada elimizde olan bilgiye göre, kullanıcılar bu reklamları kabul etmek istemezse, araç içerisinde sunulan bazı özelliklere ekstra ücret ödemek zorunda kalacak.

İlgili Haber  IBM ve Mediaocean Blockchain Kullanarak Reklam Engelleme Uygulaması Üretecek

“Ama sürüş sırasında bir anda reklam çıkması dikkat dağıtmaz mı?” diye kendi kendinize bir soru sorabilirsiniz. Evet, kesinlikle böyle bir durum var ve bunun önlemi düşünülmüş bile. Şirketin yaptığı açıklamaya göre reklamların dikkat dağıtma potansiyeli olduğundan ötürü sadece kalkış ve trafik ışığı gibi düşük hızlarda ekranlarda belireceği, çoğunun statik yani hareketsiz ve sessiz olacağının altı çiziliyor. Önümüzdeki süreçte hangi üreticilein bu furyaya dahil olacağını ve ilk hangisinin kullanıma sunacağını hep birlikte göreceğiz.

Kaynak: LOG
Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar