Otonom Robot Arılar tarımı kurtaracak

Tüm dünyada arı sayısı korkutucu bir hızla düşüyor. Perakende devi Walmart böyle bir dönemde şaşırtıcı bir adım atarak tarımda tozlayıcı (polen taşıyan) olarak işlev görecek Otonom Robot Arılar için patent başvurusunda bulundu.

369
369

Evet yanlış duymadınız! Perakende devi Walmart, Otonom Robot Arılar için patent başvurusunda bulundu. Mega şirketin patenti özellikle “tozlaşma droneları”nı kapsıyor. Bu küçük robotlar arılara benzer hareket ediyor ve tarım ürünlerinin polenlerini otonom (kendi kendine) şekilde tozlaştırıyor.

Otonom Robot Arılar gerçek arılarla yarışacak

Robot arılar, çiçekleri bulmalarını sağlayacak sensörler ve kameralar yardımıyla çalışacak. Çevrede otonom şekilde uçacak olan arılar, polen yayma konusunda gerçek arılar kadar etkili bir şekilde çalışacak.

Walmart son dönemlerde tarım alanında birçok patent başvurusu yapıyor. Firmanın Otonom Robot Arılar ile birlikte toplamda 6 tarım drone’u patenti bulunuyor. Bu robotlar bitkileri izlemekten tarım ilacı spreylemeye kadar birçok işi yapabiliyor. Otonom robotların tarıma dahil edilmesi maliyetleri düşürmenin yanında tarımsal verimliliği de arttırıyor.

İlgili Haber  Çiftlikten raflara: Walmart, tarladaki sebzeyi Blockchain ile takip edecek

Bal arısı sayılarının son dönemde düşüşte olduğu biliniyor. İnsanlığın geçmişte belki de pek dikkat etmediği polenlerin tozlaşması süreci, artık tehlikede. Tozlaşmayı sağlayan arılar, yediğimiz tüm gıdaların ve tarımın omurgası olarak görülüyor.

Neden Walmart?

Mega şirket söz konusu patentlere ilişkin henüz bir açıklama yapmadı. Bu nedenle firmanın tarım alanındaki robotlara ilgisi hakkında yalnızca tahmin yürütmek mümkün.

İlgili Haber  Çin’liler Amerikalı Firmalara Casus İşlemcili Makinalar mı Sattı?

Bazı piyasa uzmanlarına göre perakende devi Walmart sattığı ürünler üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak istiyor. Firmanın tarımda daha etkili bir rol üstlenerek sunduğu kaliteyi arttırabileceği ve maliyetleri düşürebileceği konuşuluyor.

Kaynak: Gıda Hattı

 

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar