Panel: Bilişim Hukukunun Bilinmeyenleri

Bursa Barosu’nun düzenlediği “Bilişim Hukukunun Bilinmeyenleri” başlıklı panelde Bilişim Sektörü İş Adamları ve Profesyonelleri Derneği (BİSİAD) Yönetim Kurulu Üyesi ve DGN Teknoloji CEO’su Dağhan Uzgur şirketleri ve kişileri verilerin saklanması ve ağ güvenli konusunda uyarılarda bulundu. Dr. Av. Şaban Cankat Taşkın’ın katıldığı panelde İnternet Kanunu’nda hosting şirketleri için yapılan yeni değişiklikler hakkında da bilgi veren DGN Teknoloji CEO’su Dağhan Uzgur, yaptığı sunumda şu bilgileri verdi: Yer sağlayıcılar için sınıflandırma yapılacak Kanunun 5. maddesinin 5. fıkrası iptal edildi. Fıkra şöyleydi: “Yer...

928
928

Bursa Barosu’nun düzenlediği “Bilişim Hukukunun Bilinmeyenleri” başlıklı panelde Bilişim Sektörü İş Adamları ve Profesyonelleri Derneği (BİSİAD) Yönetim Kurulu Üyesi ve DGN Teknoloji CEO’su Dağhan Uzgur şirketleri ve kişileri verilerin saklanması ve ağ güvenli konusunda uyarılarda bulundu.

Dr. Av. Şaban Cankat Taşkın’ın katıldığı panelde İnternet Kanunu’nda hosting şirketleri için yapılan yeni değişiklikler hakkında da bilgi veren DGN Teknoloji CEO’su Dağhan Uzgur, yaptığı sunumda şu bilgileri verdi:

Yer sağlayıcılar için sınıflandırma yapılacak

Kanunun 5. maddesinin 5. fıkrası iptal edildi. Fıkra şöyleydi: “Yer sağlayıcı, Başkanlığın talep ettiği bilgileri talep edilen şekilde Başkanlığa teslim etmekle ve Başkanlıkça bildirilen tedbirleri almakla yükümlüdür.”

Saklama süresi, en ez 1 yıl en çok 2 yıl olarak kesinleşti

Değişiklik öncesi en az veri saklama süresi 6 ay olarak belirlenmişti. Yapılan değişiklikle en az veri saklama süresi 1 yıla çıkartıldı. Şu an yönetmelik 6 ay olarak belirlendiği için uygulama bu yönde devam ediyor fakat ilk yönetmelik değişikliğinde Kanun’a uyum sağlamak için bu süre en 1 yıl en çok da 2 yıl olarak değiştirilecektir.

Şirketler ağ kaydı tutmak zorunda mıdır?

Toplu kullanım sağlayıcı, kişilere belli bir yerde ve belli bir süre internet ortamı kullanım olanağı sağlayandır.

Kanun ve yönetmelik, ticari toplu kullanım sağlayıcıdan bahsederek konuyu ticari olan ve ticari olmayan olarak ikiye ayırmıştır.

Log kayıtları iç ağda dağıtılan IP adres bilgilerini, kullanıma başlama ve bitiş tarih ve saatini ve bu IP adreslerini kullanan bilgisayarların tekil ağ cihaz numarasını (MAC adresi) gösteren bilgilerdir.

Fidyeci Virüs Olarak Bilinen Cryptolocker Nedir?

Cryptolocker çalışmaya, mail adresinize güven oluşturan kurumların kimliğine bürünerek gelen mailin eklentisi olan PDF dosyasını açmanız ile başlar.

Bilgisayarınızın belleğinde bulunan tüm önemli dosyaları kilitleyen virüs, siz dosyaları açmak istediğinizde 72 saat süre zarfında ödeme yaparsanız şifreyi kaldıracağını belirtiyor.

Bitcoin gibi ödeme yöntemleri veya Türkiye ile suçluların iadesi anlaşması bulunmayan ülkeler üzerinden para transferi talep ediliyor.

Nedir bu DDoS

“Denial of Service” (Hizmet Engelleme) kelimelerinin kısaltması olan DoS  yöntemi zaman içinde biçim değiştirerek “Distributed” (Dağıtılmış) özelliğini kazandı ve DDoS olarak çağrılmaya başlandı.

14 Aralık itibari ile başlayan saldırılar devam ederken saldırıdan 7 gün sonra 21 Aralık tarihinde ODTÜ’den açıklama geldi.

14 Aralık sonrası 24 Aralık 2015 tarihinde Garanti Bankası, İşbank, Akbank başta olmak üzere bir çok banka internet sitesi erişilemez duruma geldi.

[su_custom_gallery source=”media: 201,200,199,198″ width=”700″ height=”500″ title=”never”]

İlgili Haber  Erol Bilecik: Hayata geçmeyen vizyon, halüsinasyondur
Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar