Paylaşımın gücü: Satın almanın olmadığı bir geleceğe doğru

Paylaşımlı hizmetler ve paylaşım ekonomisi, bir daha hiçbir şeyi satın almayacağımız bir geleceğe doğru ilerleyişimizi hızlandırıyor.

360
360

1960’ta ABD’de yaşayan 29 yaşında bir Amerikalı’nın mal varlığı; bahçeli bir ev, bir araba ve havalı bir pikap.

2018’de ABD’de yaşayan 29 yaşında bir Amerikalı’nın mal varlığı; Craigslist’ten alınmış katlanabilir bir bisiklet, kullanışlı bir kulaklık, kırık ekranlı bir akıllı telefon.

Burada asıl önemli olan noktayı fark ettiniz mi? Bir şeylere sahip olmak tam da 20. yüzyılın olayı. Ancak Fat Lama adlı hizmet sayesinde eşyalara sahip olma durumu tamamen ortadan kalkacak gibi görünüyor.

Business Insider‘ın haberine göre 2 yıl önce Birleşik Krallık’ta hizmete giren Fat Lama, fonlar aracılığıyla toplamda 10 milyon Dolar topladı ve uluslararası alana açılmayı planlıyor.

Sitenin işleyişi oldukça basit: kullanıcıların kaliteli bir drone’dan karavana kadar ‘neredeyse her şeyi’ kiralamasını sağlıyor. Mal sahibi, ürün için cüzi miktarda bir ücret alıyor. Sonuç; ürün kiralayanlar vakitten kazanıyor, daha iyi ürünlere erişim sağlamış oluyor ve paralarının bir kısmı ceplerinde kalıyor.

İlgili Haber  Yakın Geleceğin Yeni Mesleği: Çöp Mühendisliği

Bir grup üyelerinin aynı ürün ve hizmetlere erişim sağladığı iş birlikçi sistem olan ‘paylaşım ekonomisi’, hayatımızın neredeyse bütün alanlarına girmiş durumda. Yolculuk etmek için Uber çağırıyoruz, konaklamak için AirBnB kullanıyoruz, şehirde gezinmek için bisikletler veya elektrikli motosikletler kiralıyoruz. Hatta ofis alanı kiralamak için bile bir uygulama var.

Paylaşım ekonomisi ve Fat Lama hizmetinin birçok olumlu yönü var. Daha az israf etmemizi sağlaması, bu olumlu yönlerin belki de en önemlisi. Sadece birkaç günlüğüne lazım olan bir şeyi satın almaktansa kiralamak çok daha mantıklı bir seçenek. Böylece daha az tüketip gezegenimize daha az zarar vermiş oluyoruz.

Ancak paylaşım ekonomisi, insanların doğru dürüst davranmasını gerektiriyor. Eğer bir kullanıcı paylaşımlı bir eşyayı hor kullanıp zarar verirse, yarın bir gün başka bir eşyayı kullanması söz konusu olduğunda o kişiye nasıl güveneceğiz? Dolayısıyla, eğer eşyalarımızı paylaşacaksak iyi geçinmemiz gerekiyor.

İlgili Haber  “Yeni Yaka”lılara Yer Açın

Fat Lama önümüzdeki birkaç yıl içinde ABD’de hizmet vermeyi planlıyor. ABD vatandaşları arabalarını ve evlerini birer gelir kaynağı olarak kullanmaya alışkın. Hem Uber hem de AirBnB ABD’de ortaya çıkan girişimler. Dolayısıyla mülkiyet paylaşımı konsepti ABD’de zaten yaygın olan bir durum. Genel anlamda baktığımızda paylaşım ekonomisi büyüme gösteriyor. Yakın zamanda açıklama yapan Uber, birkaç yeni ulaşım seçeneği sunma planı yaptığını duyurdu. İnsanlar paylaşım ekonomisinin geleceğine katkıda bulunmak için blok zinciri teknolojisinden nasıl faydalanabileceğimiz konusuna odaklanıyor. Yakın zamanda paylaşım ekonomisi doruğa ulaşacak gibi görünüyor. Ancak bunun için birbirimizle iyi geçinmemiz gerek.

Kaynak: Dünya Halleri

Orjinal Kaynak: Futurism

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar