Reklam endüstrisi dijital dönüşüme uğruyor

Reklam endüstrisi, dijital teknolojiler ile birlikte yeni çağa adım atıyor. Tıpkı robotik teknolojilerin sanayide gelir-gider dengesini değiştirmesi gibi reklam endüstrisinde de bu değişim hızlanarak devam ediyor.

320
320

Veri madenciliği ve yapay zeka gibi dijital dönüşümün öncü teknolojileri, birçok sektörü etkisi altına alıyor. Özellikle reklam sektörü bu dijitalleşmeden önemli ölçüde etkileniyor. Son dönemde dijital medya yayıncılığındaki reklam sektörü hızla büyürken, TV sektörü yavaşlamaya devam ediyor. Bu yavaşlama, dijital teknolojilerin kullanılmamasından kaynaklanıyor.

İlgili Haber  ABD 2018 ilk yarı dijital reklam yatırımları rekor kırdı

NBCUniversal satış müdürü Linda Yaccarino yaptığı açıklamada reklam ajanslarının veri ve teknolojiyi benimsemede çok yavaş kaldığını söyledi. Özellikle TV reklam endüstrisinin, dijital endüstriye kıyasla geride kalmasının ana nedenin veri ve teknolojinin birlikte kullanılmasında yavaş kalması gösteriliyor.

Google ve Facebook gibi devlerin veriyi kullanarak reklam sektöründe lider konuma geldiğini belirten Yaccarino, TV sektörünün de veriyi kullanabilmesi gerektiğini vurguladı.

İlgili Haber  Teknolojiyle Reklam Dünyasını Buluşturan Ajans: MOSH

Kaynak: Techinside

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar