Reklam gurusundan ajanslara ve reklamverenlere uyarılar

Reklam dünyasının en saygın isimlerinden, 74 yaşındaki Sir John Hegarty, Hindistan’da düzenlenen Star Re.Imagine Awards töreni sonrasında tüm reklamcıların okuması gereken harika bir konuşma yaptı.

345
345

Reklam dünyasının en saygın isimlerinden, 74 yaşındaki Sir John Hegarty, Hindistan’da düzenlenen Star Re.Imagine Awards töreni sonrasında tüm reklamcıların okuması gereken harika bir konuşma yaptı. Pazarlama dünyasının geleceği hakkındak öngörülerini paylaşan iletişim gurusu Hegarty kısaca şunları söyledi:

1. Küreselleşme

Küresel reklamverenlerin maliyetleri azaltmak için her coğrafyaya uyacak reklamlar üretmesi kişiliği olmayan bir iletişime yol açıyor. Sadece yapım bütçesine bakarak yapılan tercihlerle tekdüze reklamlar yaratılıyor. Bu da izlenme isteği yaratmayan reklamlara neden oluyor.

2. Yaratıcılık

Avrupa ve Amerika’da yaratıcılık düzeyi düşüyor. İzleyiciler reklamlardan hoşlanmıyor. TGI’ın yaptığı bir araştırmaya göre, reklam beğeni oranları son yirmi yıldır sürekli olarak azalıyor.

İlgili Haber  Google Chrome'da reklam engelleyicinin 15 Şubat'ta etkin olacağını onayladı

3. Dijital-geleneksel mecralar

Reklam yaratıcılarının teknolojiyi nasıl kullanacaklarını henüz tam olarak kavramadığını söyleyen Hegarty reklamların geniş kitlelere ulaşmasını önemini vurguluyor. Dijitalin hedefe odaklı reklam yaklaşımını “bir marka, sadece onu alanlar değil, onu tanıyanlar tarafından yaratılır” cümlesiyle eleştiriyor. “Pazarlamacılar reklamın bir bilim olmasını diliyorlar, ama reklam bir bilim değil”diyerek reklamcıların bir markanın aynı anda hem ikna etmek hem de ürünü öne çıkarmak zorunda olduğunu unuttuklarına dikkat çekiyor.

4. İçerik pazarlaması

“Content Marketing” yaklaşımından hiç hoşlanmadığını söyleyen ünlü reklamcıya göre, içerik bilgiyi eğlenceli bir biçimde sunmalı. İzleyiciler, Super Bowl reklamları gibi reklamları izlemekten zevk almalı.

5. Yapay zeka

İlgili Haber  Dijital reklam neden yükselişte?

Gelecekte robotların insanların yerini almayacağı, tam aksine insanların daha da değerli hale geleceğinir savunan Hegarty, bugün olduğu gibi bazı işleri makinelerin, bazılarını insanlar yapacağı bir dünyada, insan emeğinin daha değerli olacağına dikkat çekiyor.

6. Ajans yapısı

Strateji danışmanlarının ajanslardaki etki alanının arttığına dikkat çeken Hegarty, ajansların bazı durumlarda freelancer’larla ya da danışmanlarla çalışabileceklerini söylüyor. Fikirlerin ajans kültürünün ürünü olduğuna dikkat çeken Hegarty, şirketlerin tüm bölümleri ajans bünyesine almalarını ve üretimi kendileri yapmaları gerektiğini söylüyor.

Kaynak: Dünya

Kaynak: www.exchange4media.com

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar