Sanayide dijital dönem

Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (BUSİAD) Endüstri 4.0/Dijital Dönüşüm Platformu tarafından düzenlenen paneller dizisinin üçüncüsü, 'Dijital Dönüşüm Yol Haritası' başlığıyla BUSİAD Evi'nde gerçekleştirildi.

404
404

BUSİAD Endüstri 4.0/Dijital Dönüşüm Platformu’nun düzenlediği ‘Dijital Dönüşüm Yol Haritası’ toplantısında uzmanlar, dönüşümün önce insan ve iş yapış kültüründe başlaması yönünde ortak görüşün altını çizdi.

Dijital dönüşümün bir yolculuk olduğunu ve varılacak yer olmadığını ifade eden konuşmacılar, yolculuğa çıkmadan önce varılacak hedefin mutlaka belirlenmesi gerektiğini belirtti.

Dijitalleşmenin, teknolojiler kullanarak iş yapış biçiminin değiştirilmesi olduğunu ifade ederken, ‘dünya farklı iş yapış biçimlerine gidiyor’ diyen uzmanlar, dijital dönüşümün başarılı olabilmesi için üst yönetimin sahiplenmeli, küçük parçalarla ilerlenmeli, tüm şirketin projesi olmalı, önceliklendirmeler olmalı, uzun soluklu ama güncellemeleri de barındıran bir süreç düşünülmeli olarak sıraladılar.

Analogdan dijitale geçişin bütünsel bir dönüşüm süreci olduğunu belirten konuşmalarda, ‘dijitalleşme kültürel bir şeydir. Sadece teknolojik değildir. Uber’i Uber yapan salt teknoloji değil, iş yapış biçimidir’dendi.

Uzmanlar, dijital dönüşüme başlamadan önce mutlaka strateji ve hedef belirlenmesi gerektiğini de söyledi.

HIZLI OL!

Uzmanlar, dijital dönüşümün organizasyondaki herkesin DNA’larına işlemesi gerektiğini ve hızlı ol ilkesiyle hareket edilmesi gerektiğini de belirtti. Dijital dönüşüm yol haritasına bütünleşik bakılması gerektiğini belirten uzmanlar, ‘Dijital dönüşüm insan ve kültürel dönüşümle başlamalı. Eğer bütünleşik bakmazsak, teknolojik adalar oluşur’ dedi. Uzmanlar,,insan eğitiminin her şeyden önemli olduğunu ifade ederek, insanların yetkinliği, nesnelerin interneti ve teknolojiden de önemli olduğunun altı çizildi.

Ümit Çakmak McKinsey – Danışmanlık Şirketi
‘Yol haritanızı canlı tutmanız gerekiyor’

‘Dijital dönüşüm konusunda projeler üretirken bazı temel faktörlere dikkat çekmek istiyorum. Dijital dönüşüm üst düzey yönetiminin sahiplenmesi gereken bir konu. Dijital dönüşüm yol haritanızı belirleyerek, parçalara ayırmanız gerekiyor. Dijital dönüşüm sadece inovasyon, mühendislik ve diğer bazı departmanların projesi olmaması, tüm şirketin projesi olması gerekiyor. Önceliklendirmeler yapılması şart. Hangi teknoloji, hangi süreç yada hangi iş yapış şekli dijitale çevrilecek ve sağlayacağı katkıya yönelik pilot çalışmalar yapılması gerekiyor. Uzun soluklu bir dönüşüm… Teknoloji sürekli değiştiği için sizinde dijital dönüşüm haritanızı sürekli güncellemeniz ve canlı tutmanız gerekiyor. Ekosistem ve partnerler oluşturmak önem kazanıyor. Doğru çözüm ortağı ile yola çıkmanız önemli, vizyon belirlemeniz gerekiyor. Hangi veriyi kazanmanız gerektiğini belirlemeniz gerekiyor. Teknoloji tarafında ciddi yartırımlar yapmalısınız. Dijitalleşme, teknolojiler kullanarak iş yapış biçiminin değiştirilmesidir. Dünya farklı iş yapış biçimlerine gidiyor. Örnek olarak, Netflix, Youtube ve uçak motorlarının satılması değil, saat üzerinden kiralanması örneklerini de verebiliriz. Dijital dönüşümün başarılı olabilmesi için; üst yönetim sahiplenmeli, küçük parçalarla ilerlenmeli, tüm şirketin projesi olmalı, önceliklendirmeler olmalı, uzun soluklu ama güncellemeleri de barındıran bir süreç düşünülmeli.’

İlgili Haber  Otomotivdeki dijital dönüşümün geleceği BUSİAD’da tartışıldı

Hakan Göl – Deloitte
‘Dijital dönüşümde hızlı olmak zorundasınız’

‘Dijital çağda büyüme, gelir ve kâr yaratma fırsatları dönüşüm yolculuğuna başlamaktan geçiyor. Dijital çağda büyüme, dijital dönüşüm yolculuğunu tetikliyor. Dijital sadece teknoloji ile ilgili bir kavram değil,teknoloji vizyon açmayı gösteriyor.Teknolojiyi doğru kullanırsak eğer, dijital dönüşümün ilk yol haritası daha faydalı hale gelecektir. Organizasyonun her alanına ve herkesin DNA’sına dijitali eklemeniz gerekiyor. Dijital müşteri tarafı önemli. Endüstri 4.0 ile dijital dönüşüm kanalı aynı değil. Geleceği görmeden Endüstri 4.0 yapamıyorsunuz. Dijital dönüşümde farklılıklar yaratmak lazım, mevcut durum analizi yapamazsınız. Yapılmayanı yapmak zorundasınız. Dijital iş yapış şeklini de değiştirmek demek. Geleceği görmeden endüstri 4.0 yapamazsınız. Digital çağ yeni bir yaklaşım gerektiriyor. Başarılı olmak farklı düşünmemizi gerektiriyor. Teknoloji değil, insan odaklı yaklaşmalıyız. Dijital dönüşümde hızlı olmak zorundasınız. Bir işi mükemmel yapıp piyasaya sunmak değil, hızlı sunmak daha iyidir. Hızlı sunmak mükemmeli yapmaktan daha iyidir. İş modeli ve inovasyonu yakalamanız lazım. Geleceğin çerçevesini oluştururken trendlere, algıya, müşteri odağına ve tasarıma odaklanmanız lazım. Yeni çağın yeni modeline ulaşmak zorundasınız. Geleceği hayal ediyoruz, hayata geçiriyor ve sürdürülebilirliğini sağlıyoruz. İleriye bakarak, bütünsel düşünüyoruz.Dijital dönüşümün organizasyondaki herkesin DNA’larına işlemesi gerekiyor. Farklı bak, farklı düşün, farklı yap’ anlayışının hakim olması gerekiyor. sonuçta ‘Büyük düşün, küçük başla, hızlı ol’ ilkesiyle hareket edilmesi gerekiyor.’

Uwe Merklein – IBM Consulting
‘Grup çalışmaları önem kazanıyor’

‘Almanya’da endüstri 4.0 ve dijital dönüşümün kökeni çok uzun yıllara dayanıyor. Tekil çalışmalardan çok grup çalışmalarının daha faydalı olduğunu düşünüyorum. Üretimden pazarlamaya kadar tüm alanları içerisine alan bir proje oluşturulmalı. Endüstri 4.0’dan kast edilen dijitalleşme. Makine makine, insan insan ve insan makine gibi etkileşimleri içeriyor. İnovasyon önemli. Uzun dönemli stratejiler belirlemelisiniz.’

Cemile Şenulubaş Tankurt – Boğaziçi Counseling for Business’dan (BCB)
‘İnsan eğitimi her şeyden önemli’

‘Konuya bütünsel açıdan bakmanız gerekiyor. Devlet Ar-Ge’ye kaynak ayırıyor, fakat sınırlı noktalarda kalıyor. Dijital dönüşüm insan ve kültür dönüşümü ile ilgili birebir alakalı.Dijital dönüşüm bütünsel bir bakış açısı. Dijital dönüşüm yol haritasına bütünsel bakılması gerekiyor. Dijital dönüşüm insan ve kültürel dönüşümle başlamalı. Eğer bütünleşik bakmazsak, teknolojik adalar oluşur. İnsan eğitimi her şeyden önemli. İnsanların yetkinliği, nesnelerin interneti ve teknoliden de önemli’

İlgili Haber  BUSİAD'ta 'İşadamları' gitti 'İşinsanları' geldi

Mehmet Ermurat – PWC
‘Artık entegrasyon ihtiyacımız var’

‘Gelecek dijitalde ve geleceği birlikte şekillendirmekteyiz. En çok hızlı değişen şey tanımlar. Dijitalleşme dedğimiz mobil uygulama ve sayısallaştırma çalışmaları değildir. Dijitalleştirme başlı başına organizasyon içindeki bir kültürel değişimdir.Teknoloji sadece bunların bir ayağıdır. Dijitalleşme dediğimizde aklımıza teknoloji yatırımı gelir ama işin içinde veri, insan, yaklaşım, iş modellerinin geliştirilmesi ve değişimlere adaptasyon vardır. Gelecek dijitalde… Aslında ‘düşünüyorum orada varım’ yerine, ‘dönüşüyorum orada varıma’ doğru gidiyoruz.

Kısacası herkez ne kadar dönüşmesi gerektiğinin analizini yapmak durumundadır. 10 yıl önce dijital denilince aklınıza ne geliyor sorusuna teknoloji geliyormuş. Şimdi baktığınızda yaklaşım farklılıkları var. Artık işetmeler ürün odaklı değil müşteri odaklı, süreç odaklı değil deneyim odaklı. Hedef eskiden otomasyon, mekanik odaklı olurken, şuan işbirliği kabiliyeti entegrasyon odaklı. Artık entegrasyon ihtiyacımız var. Eskiden ne kadar çok işler yaparım derdindeyken işletmeler, artık ilişki ve etkileşim merkezli. En temel şey teknoloji odaklı değiliz, dijital odaklıyız. Her işletme dijital olarak meseleye bakmak zorunda. İşletmenin varlıklarını dijitalleştirmek zorunda. İş modellerimizi değiştirmek zorundayız. Ortaklaşa iş modelini değiştirebilme kabiliyetimizi kazanmalıyız. Kısacası iş modelimizin değişikliğidir önemli olan. Gerçek zamana analitik yapmak zorundayız. Analiz kabiliyetleri yaratmalıyız. Deneyim odaklı olmak zorundayız. Ürün bazında düşünmeniz gerekiyor. Süreci ön planda tutmamız lazım. İnsan çok önemli bir faktör bu sebeple yetkinliğini artırmak zorundayız.

Kurum olarak derinleşeceğimiz teknoloji ve trendleri takip etmemiz gerekiyor. Dijital dönüşümün sonu yok. Dijital dönüşüm stratejik bir karardır ve yatırım da gerekiyor. Dijital dünyada hangi noktada olduğumuzu belirlememiz lazım. İnsan, süreç ve teknoloji diye üç tane olgunluk ayağımız var. Vizyon ve stratejinizin belli olması lazım.Ulaşmak istediğiniz nokta nedir? Amacınızı ve stratejinizi belirlemeniz lazım. Teknoloji sadece bacağıdır, dönüştüğümüz anlamına gelmiyor. Yenilik yönetimi çok önemli. Fikirler nasıl aksiyona dönüşüyor ve veri analitiği. Dijital yol haritamız bizim en başında stratejide belirttiğimiz noktaya ulaşmamızda gerekli projeler topluluğudur. Analogdan dijitale geçişin bütünsel bir dönüşüm süreci olduğunu ifade etmek isterim. Dijitalleşme kültürel bir şeydir. Sadece teknolojik değildir. Uber’i Uber yapan salt teknoloji değil, iş yapış biçimidir. Dijital dönüşüme başlamadan önce mutlaka strateji ve hedef belirlenmesi gerekiyor.’

Kaynak: EkoHaber

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar