Sesli Asistanlar Günlük Hayatımızı Nasıl Değiştiriyor?

Her dediğimizi dinleyen ve yerine getiren, her ihtiyacımızı öngören ve gerektiğinde hemen harekete geçen bir asistanımızın olması hepimizin arzu edebileceği bir lükstür herhalde. Aslında yapay zeka asistanları olarak bilinen sesli asistanlar sayesinde bu lüksü bir çoğumuz belirli seviyelerde yaşıyoruz. Birçok şekilde ve farklı platformlar aracılığıyla bizlere ulaşan sesli asistanlar, bir uyandırma sözcüğü veya komutu ile aktif hale geçtikten sonra bizler için ışıkları açıp kapatmak, bazı soruları cevaplamak, müzik listesini çalmak ve online sipariş vermek gibi birçok eylemi gerçekleştirebilirler. Teknoloji tabanlı...

171
171

Her dediğimizi dinleyen ve yerine getiren, her ihtiyacımızı öngören ve gerektiğinde hemen harekete geçen bir asistanımızın olması hepimizin arzu edebileceği bir lükstür herhalde. Aslında yapay zeka asistanları olarak bilinen sesli asistanlar sayesinde bu lüksü bir çoğumuz belirli seviyelerde yaşıyoruz. Birçok şekilde ve farklı platformlar aracılığıyla bizlere ulaşan sesli asistanlar, bir uyandırma sözcüğü veya komutu ile aktif hale geçtikten sonra bizler için ışıkları açıp kapatmak, bazı soruları cevaplamak, müzik listesini çalmak ve online sipariş vermek gibi birçok eylemi gerçekleştirebilirler. Teknoloji tabanlı olan sesli asistanlar daha da güçlü hale geldikçe, hem kişisel hem de iş dünyalarındaki yararları hiç şüphesiz giderek artacaktır.

Sesli Asistanların Kullanımı

Aslında her gün kullandığımız birçok cihaz sesli asistanlardan yararlanmaktadır. En yaygın haliyle bahsetmek gerekirse sesli asistanlar akıllı telefonlarımızdalar ve evlerimizdeki akıllı hoparlör sistemlerinin içerisine de entegre durumdalar. Birçok mobil uygulama ve işletim sistemi de yine sesli asistanları kullanıyor. Bu sistemlerden bahsettiğimiz daha önceki bir yazımız için buraya tıklayabilirsiniz. Bunlara ek olarak, otomobillerde olduğu gibi perakende, eğitim, sağlık ve telekomünikasyon sektörlerindeki birçok teknoloji de yine sesle çalıştırılabiliyor.

Sesli Asistanların Büyümesi ve Gelecekteki Yeri

Teknoloji sürekli olarak gelişiyor ve değişiyor. Bununla birlikte sesli asistanlar pazarı da hızla ilerlemeye devam ediyor. Gartner araştırma şirketi, 2018 sonu itibarıyla teknoloji ile etkileşimin yüzde 30’unun akıllı cihazlarla yapılan sesli konuşma yoluyla olacağını öngörmüştü. İnsanlarla teknoloji arasındaki etkileşime odaklanan bir pazar araştırması şirketi olan Tractica’nın raporuna göre sanal dijital asistanları kullanan tekil kullanıcı sayısının 2021 yılında 1,8 milyar kullanıcıya çıkması bekleniyor. İş dünyasındaki büyümenin de yine 2021’e kadar 843 milyon kullanıcıyı bulması öngörülüyor. Bu öngörülen büyümeyle birlikte bu sektördeki gelirin de 2021‘de 15,8 milyar dolara yükseleceği tahmin ediliyor.

İlgili Haber  Cebinizde Verimliliği Artıracak Bir Araç Var. Farkında Mısınız?

Juniper Research araştırma şirketi, 2023’te yaklaşık 8 milyar ses asistanının kullanılacağını ve 2019 ile 2023 yılları arasındaki büyüme oranının da yıllık yüzde 25,4 olacağını tahmin ediyor. Bu da bugün yaklaşık olarak 3,25 milyar ses asistanının kullanıldığı anlamına geliyor. Akıllı telefonlar, ses asistanı erişimi için en büyük cihaz segmenti olarak göze çarparken, akıllı televizyonlar da yüzde 121 ile en hızlı büyüme oranına sahip sektör olarak karşımıza çıkıyor. Büyüme oranında akıllı televizyonları takip eden sektörler ise yüzde 41,3 ile akıllı hoparlörler ve yüzde 40,2 ile giyilebilir teknolojiler. Buradaki asıl mesele ise sesli asistanlara erişimin alışılageldiği üzere sadece akıllı telefon ve akıllı hoparlörlerden ibaret olmadığı gerçeği. Diğer cihazlar da giderek daha fazla oranda sesli asistan erişim noktaları olarak görev yapıyorlar.

Yeni Varsayılan Arayüz: Ses

Boş bir odaya “bugün hava nasıl?” sorusunu sorduğunuzda — çok uzun değil, bundan belki birkaç yıl öncesinde kadar- çevrenizde sizi gören insanlardan büyük ihtimalle garip bakışlar alıyor olacaktınız. Bugün geldiğimiz noktada ise insanlar size hiç aldırış bile etmeyeceklerdir. Bunun sebebi, teknolojik cihazlarla nasıl etkileşim kurduğumuz konusunda yaşanan büyük değişim. Teknolojiyle konuşmak bir bilim kurgu filmi senaryosu olmaktan çıktı ve bilgisayarlarla ve dahası birçok teknolojik cihazla da etkileşime geçmenin düzenli bir yolu haline geldi.

İlgili Haber  Amazon Hasta Olduğunuzu Anlayacak

Belki henüz fareyi, klavyeyi ve dokunmatik ekranı tamamen ortadan kaldıracak seviyede değil ama gelecekte bunun da olacağını kestirmek çok da zor değil. Bazılarımız için ses tabanlı arayüzlere özellikle de ekranın eksikliğine alışmak çok zaman alacaktır ancak bu teknoloji yeterince kusursuz hale geldiğinde, ses iletişimi bilgisayarlarla etkileşim kurmanın en iyi ve kolay yolu olarak değerlendirilebilecektir.

Maxi

Dijital Bankacılığın Geleceği: Maxi

Geleceğin bankacılık deneyimini “Diyalog Bankacılığı” olarak tanımlayan Bankamız da geçen yılın sonlarında sanal bankacılık asistanı Maxi’yi müşterilerinin hizmetine sunmuştu. İlk 3 aylık süre zarfında 2 milyon kullanıcıya ulaşan ve 5 milyondan fazla soruya cevap veren Maxi, İşCep ve Maximum Mobil dışında Google Asistan içerisinde de etkileşime başladı. Yapay zeka ve doğal dil işleme teknolojileriyle çalışan, aynı zamanda yüz yüze diyalog deneyimi de yaşatan kişisel bankacılık asistanı Maxi; çok yönlü, ulaşılabilir, hayatı kolaylaştırma odaklı, düşünceli, kolay adapte olabilen ve oyuncu bir kişilik. Sürekli yeni şeyler öğrenen, zaman içinde alışkanlıklarını takip ederek kullanıcıyla benzeşen bir yol arkadaşı.

Daha önceden Maxi’yi tanıttığımız ve Maxi hakkında daha fazla bilgiye ulaşabileceğiniz yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Medium / İşCep

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar