Silikon Bazlı İşgücü, Robotik Süreç Otomasyonu ile Hayatımıza Giriş Yaptı

Kesintisiz çalışma, dijitalleşme ve bunlar gibi birçok kavram ile artık günlük birçok işlem akıl almaz hızlarda gerçekleşiyor. Bu trendin yeni kanalı ise yöneticilerin, çalışanlarını, vakit kaybettiren işlemlerden kurtararak daha faydalı işlere yönlendirmenin yollarını aramasından doğuyor. Robotik Süreç Otomasyonu (Robotics Process Automation – RPA) kısaltmasıyla anılan bu ‘robotlar’; uygulamalardaki temel işlemlerin (insan) çalışanların yaptığı gibi yapılması için kolayca programlanabilen bir yazılım aslında.

156
156

Kesintisiz çalışma, dijitalleşme ve bunlar gibi birçok kavram ile artık günlük birçok işlem akıl almaz hızlarda gerçekleşiyor. Bu trendin yeni kanalı ise yöneticilerin, çalışanlarını, vakit kaybettiren işlemlerden kurtararak daha faydalı işlere yönlendirmenin yollarını aramasından doğuyor. Robotik Süreç Otomasyonu (Robotics Process Automation – RPA) kısaltmasıyla anılan bu ‘robotlar’; uygulamalardaki temel işlemlerin (insan) çalışanların yaptığı gibi yapılması için kolayca programlanabilen bir yazılım aslında.

Peki, RPA tam olarak nedir ve ne değildir? Yukarıda da sözünü ettiğim gibi, RPA yürüyen ve konuşan robotlar değil, bilgisayarda kodlanan yazılımlardır. RPA günümüzde kağıtları işlemek için kullanılan ilkel robotlar değil, kural temelli görevleri yapma konusunda insanların yerine geçen bir programdır. RPA yapay zeka (AI) veya ses tanıma ve cevap verme yazılımı değil, birçok uygulamada birçok fonksiyonu yerine getirebilen bir makrodur.

Peki RPA neler yapabilir?

 • E-postayı ve (varsa) eklentilerini açabilir,
 • Web ve kurumsal uygulamalara giriş yapabilir,
 • Dosyaların ve verilerin yerini değiştirebilir,
 • Kopyala ve yapıştır işlemlerini yapabilir,
 • Formları doldurabilir,
 • Veri tabanlarını okuyabilir ve onlara ekleme yapabilir,
 • Web sitelerindeki gereksiz bilgileri eleyebilir,
 • Sistem ara yüzüne bağlanabilir,
 • Hesaplamaları yapabilir,
 • Dokümanlardaki veriyi tarayıp ayırabilir,
 • Seçilen veriler üzerinden raporlar üretir bunları ilgili kişilere gönderebilir,
 • Sosyal medya istatistiklerini bir araya getirebilir ve
 • ‘Eğer X öyle ise/X öyle olduğu zaman’ şeklindeki karar ve kuralları takip edebilir.

RPA, yaptığı işlem ve yapısıyla kurumların personel giderlerinin ve insandan kaynaklanan hataların azalmasını sağlıyor. Bu robotları hizmete almak da aynı zamanda özel bir yazılım veya derin bir sistem entegrasyonu gerektirmediği için çok düşük maliyetle ve kolayca halledilebiliyor. Kurumlar, otomasyon çalışmalarını en yüksek seviyeye çıkarmak için RPA ile gerçekleştirdikleri süreçlerini konuşma tanıma ve doğal dil işleme gibi bilişsel teknolojiler ile entegre ediyor. Böylece daha önce insanların kavramsal ve karar verme kapasitelerini kullanmaları gereken çok daha önemli işler otomatikleştirilebiliyor.

İlgili Haber  Geleceğin İş Gücü Yazı Serisi – II

Forrester’ın tahminlerine göre 2021 yılına kadar küresel RPA pazarı, 2,9 milyar dolar seviyesine ulaşacak. Ayrıca ofislerde idari işlerin yanında satış, finans, muhasebe, operasyon ve diğer ilgili işlerle ilgilenecek 4 milyondan fazla robot olacak. RPA, dünyada büyük bir hızla yayılmaya devam ettiği sürece bu rakamları kolayca egale ve hatta ekarte edebilir.

RPA, şu anda çok rağbet konularından biri olmasına rağmen elbette sorun yaratan kısımları yok değil. Bunların başında ise dünyada birçok kişiyi endişelendiren ve uzmanların üzerinde tartıştığı ‘robotlar insanların işlerine son verecek mi?’ tartışması yer alıyor. Forrester tahminlerine göre RPA, iki yıldan kısa sürede küresel işgücünün yüzde 9’una denk gelen 230 milyondan fazla bilgi işçisinin işlerini tehlikeye atacak. Bu tahmin de birçok yöneticiyi çok kritik bir kararla karşı karşıya bırakıyor: ‘Bu insanlar ne yapacak?’. Bu soruya karşı yöneticilerin genel yaklaşımı ise bu kişileri yeni işlere yönlendirmek oluyor.

Yöneticiler bu ikilemin içinden başarıyla çıksa bile RPA şu anda çok yeni bir sistem olduğu için deneme aşamasında olan proje sayısı, yaygınlaştırma aşamasına geçenlerden bir hayli fazla. Çünkü yaygınlaştırma aşamasında fazla sayıda robotu çalıştırmayı deneyen firmalar, özellikle bu robotları nasıl yönetecekleri ile ilgili soruların yanıtlarını bulmak zorundalar.

İlgili Haber  Abdullah Gül: Devletleri yönetenler tedbir almalı, büyük işsizlik ortaya çıkacak

RPA projelerinin özellikle kritik süreçlerini hayata geçirirken firmaların çok detaylı bir planlama yapması gerekiyor. Bu planlamanın içerisinde yöneticilerin RPA yazılımlarından beklentilerinin ne olduğu, kurumsal etkisinin nasıl olacağı gibi yol haritalarının kesinlikle önceden belirlenmesi gerekiyor. Aynı zamanda RPA yazılımlarının diğer insanlar üzerindeki etkisi, kötü planlamanın bir kesintilere yol açabileceği, proje yönetiminin olmazsa olmaz olduğu ve uyumlu çalışmanın kesintisiz kontrolden geçtiği de unutulmaması gereken diğer unsurlar olarak öne çıkıyor.

Hayatımız hiçbir zaman olmadığı kadar köklü bir değişimden geçiyor. Robot yazılımlar ile silikon bazlı işgücü, karbon bazlı bizlerin yanında sahne almaya başladı. Adeta bir RPA ordusunu hizmete almaya çalışan firmalar, başarısız olduğunda bile farklı süreçlerle ve çözümlerle RPA yazılımlarını denemeye devam ediyor. İlk denemelerden alınan derslerle ve uzman destekleriyle bu sefer daha farklı yaklaşımlar deneyerek doğru olanı yapmaya çalışıyor. Teknolojiye çekimser yaklaşmanın büyümeye büyük bir engel oluşturduğu hatta şirketleri iflasa bile sürükleyebildiği günümüzde bu gelişmeler gayet güzel. Trendler ve yaklaşımlar neredeyse ışık hızıyla değişirken, kurumlara zarardan çok fayda sağlayacak bu sistemin uygulanmasının kesinlikle yarına bırakılmaması gerekiyor.

Kaynak: Gökhan ARIKSOY / Harvard Business Rewiev

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar