Şimdi ve Gelecekte Robotların İş Dünyasındaki Yeri

Bank of America tarafından yürütülen bir araştırmanın sonuçlarına göre, robotlar bugün üretimde %10’luk bir görev üstleniyor, ancak 2025 yılında bu oran %45’e ulaşacak.

188
188

“Benim gibi robotların amacı insanlık sorunlarının çözülmesine yardımcı olmaktır, o sorunları yaratmak değil.”

Bu cümle, 2016’da SXSW festivalinde tüm insanları yok etmek istediğini söyleyen Robot Sophia’nın, 2018 Discovery Conference’ta yaptığı konuşmadan bir alıntı…

Yapay zeka alanındaki gelişmeler, robotların daha büyük görevler ve görev değişkenleri ile başa çıkabilecek yeterliliklere sahip olmasını sağladı. ‘Gelecek’ daha akıllı robotlarla birlikte geliyor ve bu durum biraz bilim-kurgu filmlerini çağrıştırıyor. Ancak gerçek şu ki, birçok işletme insanlar için çok tehlikeli, zahmetli veya zaman alıcı olan temel görevleri yerine getirmek için robotlara güveniyor. Bank of America tarafından yürütülen bir araştırmanın sonuçlarına göre, robotlar bugün üretimde %10’luk bir görev üstleniyor, ancak 2025 yılında bu oran %45’e ulaşacak.

Geleceğe hazırlanmak adına teknoloji devleri robot işine önemli yatırımlar yapıyor. Mercedes Benz, önümüzdeki beş yıl içinde kurmayı amaçladığı yarı otonom bir sürüş sistemi üzerinde çalışıyor. Uber ise kendi kendini süren bir arabayı hayata geçirmek için harekete geçti. Toyota, yapay zeka ve robotik odaklı yeni bir Ar-Ge kolu kurmak için önümüzdeki beş yıl içinde 1 milyar dolarlık yatırım yapacağını açıkladı. Arama motoru devi Google ise bu konuda yatırımlarının ilk adımını 2013 yılında, dünyanın en hızlı robotunu geliştiren şirket Boston Dynamics’i satın alarak yapmıştı.

İlgili Haber  Robot yapan robot fabrikası açılıyor

Üstelik sadece büyük işletmeler değil, küçük işletmeler de işlerini robotlara yaptırma konusunda istekli. Güney Bronx’ta küçük bir işletme olan Skyline Windows LLC birkaç zor görevi robotlara yaptırmaya başladı. İşletmenin başkan yardımcısı Matt Kraus, robotların daha verimli olmalarını sağladığını düşünüyor ve planlarının imkânları dahilinde bu robotlardan daha fazlasını satın almak olduğunu bildiriyor.

AI ve işin geleceği üzerine dinlemek isteyeceğiniz bir TEDx konuşması:

Robotlar Bazı Meslekleri Olumsuz Etkileyebilir…

McKinsey tarafından iş dünyasında robotların geleceği üzerine yapılan bir araştırmaya göre, robotları en çok makine operatörlerinin yerinde ve gıda sektöründe göreceğiz. Robotlarla yeri doldurulamayacak mesleklerin başında ise doktorluk, öğretmenlik, avukatlık, barmenlik gelecek. Yine bu rapora göre robotlar belki birçok kişinin işini elinden alacak ama yeni iş kollarının ortaya çıkmasını da sağlayacak. Önümüzdeki 15 yıl içerisinde, tıpkı 1980’lerde bilgisayarların hayatımıza girmesinin ardından yaşananlara benzer bir süreç yaşayacağız.

Robotlar daha iyi, daha ucuz ve daha hızlı oldukça önemi artacak. Birçok şirkette, robotların etkileri fabrika katının çok ötesinde hissedilecek. Artık CIO’ların ve diğer iş dünyası liderlerinin giderek artan robot işçilerinden faydalanmaya hazırlanma zamanı geldi.

İlgili Haber  Güney Kore'deki Kış Olimpiyatları'nda 85 robot görev alacak

Araştırma şirketi Tractica, pazarın 2022 yılına kadar 237 milyar dolara ulaşacağını tahmin ediyor. Yapay zeka ve robot endüstrisi beklenenden daha hızlı büyüyor. Fujitsu olarak biz de İnsan Merkezli AI Zinrai ile bu endüstriye dahil oluyoruz.

Zinrai, araştırma ve tanıma, bilgi işleme, karar verme ve destekleme işlevleri ve bunların her biri için büyümeyi iyileştiren ve teşvik eden öğrenme işlevleri ile son teknoloji araştırmalardan elde edilen bilgi ve deneyime dayanır.

Daha Akıllı ve Daha Uygulanabilir…

AI ve otomasyon teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte daha ucuz, daha akıllı ve daha uyarlanabilir robotik sistemlerle karşılaşmak ve dönüşüm gerçekleştirmek mümkün olacak. Her ne kadar robotlar birçok şeyi kolaylaştırsa da iş kararları olmayacak. Bu yeni sistemlerin sunduğu fırsatları tam anlamıyla değerlendirebilmek için, şirketlerin otomasyon stratejileri üzerinde detaylı düşünmesi gerekiyor. İşin mevcut ve gelecekteki ihtiyaçlarını belirleyerek bütüncül ve sistematik bir yaklaşım benimsemeliler.

Kaynak: Fujitsu

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar