Söz Konusu Dijitalse Turizm Sektörünün Neyi Eksik?

Otomotivden perakendeye modadan güzelliğe tüm sektörler dijital dünyadaki gelişmelerden sonuna kadar yararlanırken turizmin bu alanda geri kalması beklenemezdi. Merkezinde deneyimin yer aldığı bu sektörde de yeni teknolojiler, tüketicilerin daha zenginleştirilmiş bir hizmet almasına yardımcı oluyor. Bu yazımızda bazı markaların son zamanlarda öne çıkan yeni uygulamalarına değineceğiz.

424
424

İlk olarak dünya çapında 6000 tane oteli olan Mariott otellerini inceleyebiliriz. Mariott, Maryland Amerika’da bulunan inovasyon merkezinde Samsung ve Lagrand gibi dev firmalarla işbirliğine gitti. Firma bu işbirliği sayesinde IOT (Şeylerin Interneti) teknolojileri kullanarak geleceğin otel odası deneyimini tasarlayıp test ediyor. Mariott, bu proje ile farklı alanlarda misafirlerine sunduğu konaklama hizmetini geliştirmek ve sürdürülebilirlik konusundaki hedeflerine ulaşmak istiyor. Örneğin bu araştırma merkezini misafir deneyimini farklılaştıracak adımları keşfetmek ya da daha verimli oda tasarlayabilmek için kullanıyor. Her bir ziyaretçinin kendi tercihlerine göre kişiselleştirebildiği bir konaklama hizmeti sunabilmek bu inovasyon merkezinin en önemli misyonu. Peki bu kişiselleştirme hizmetleri neyi kapsıyor?

  • Banyo muslukları önceden belirlediğiniz komutlarla tam istediğiniz sıcaklıkta akmaya başlayacak.
  • Sesinizle ile odadaki ışıkları aktive edebilecek ya da kapatabileceksiniz.
  • Yine sesli komutla ya da odadaki cihazlarla iletişim haline olan uygulama aracılığıyla oda servisine daha kolay erişebileceksiniz.
  • Odadaki sanal asistanınızı ses komutuyla devreye alıp sabah kaçta uyandırılmak istediğinizi ona bildirebileceksiniz.
  • Tam boy aynalarının dijital ekranlarını yoga egzersiziniz için kullanabileceksiniz.

Bunun dışında odadaki internete otomatik bağlanma, sanal asistandan şehirdeki trafik ve hava durumunu ya da o günün etkinliklerini öğrenme, otel organizasyonlarına kayıt yaptırma, spa randevusu alma gibi işlemleri de sesle yerine getirme ihtimaliniz bulunuyor.

İlgili Haber  Booking.com'un ardından TÜRSAB, 20 sitenin daha peşine düştü

Mariott tüm bu potansiyel özellikleri test ettiği merkezinde farklı hedef kitlelerden ziyaretçileri konuk ederek geleceğin otel deneyimini son haline getirmeye çalışıyor. Yine de firmanın planladığı teknolojik çözümlere ulaşabilmesi için 5 yıla ihtiyacı olduğu hesaplanmış. (5 yıl böyle bir hizmeti devreye almak için fazla uzun olabilir)

Bu alandaki bir diğer gelişme ise artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik etmenlerini yakında bünyesine entegre etmeyi planlayan Airbnb’den geliyor. Şu an test aşamasında olan projede ziyaretçiler önceden anlaşılan evlerde onları nasıl bir ortamın beklediğini sanal gerçeklik ile keşfedebilecekler. Odanın içini 360 gezebilecek olan kullanıcılar, nasıl bir ambiyansla karşılaşacaklarını ve nasıl bir deneyim yaşayacakların önceden anlayabilecekler. Ayıca eve geldiklerinde artırılmış gerçeklik uygulamaları da onların hizmetine sunulacak. Dilini bilmediğiniz bir ülkeden bir ev kiraladığınız zaman evdeki ürünlerin kullanım talimatlarını kendi dilinizden ya da bildiğiniz yabancı başka bir dilde okuyabileceksiniz. Bunun için o cihazı görüntüleyecek şekilde kameranızı açmanız yeterli olacak ve anında ürünle ilgili kullanma talimatı ya da diğer bilgilere ulaşabileceksiniz.

İlgili Haber  Booking.com Türkiye'ye dönüyor

Artık teknolojik gelişmelerden bahsederken robotlardan bahsetmezsek olmaz. Turizm sektöründe de robotların kullanıldığı örnekler çoğalıyor. Japonya’daki Weird Hotel’de sizi İngilizce konuşan bir dinozor ve Japonca konuşan bir humanoid robot karşılıyor. Ayrıca her odada etraftaki restoranlar ve etkinliklerden bahseden oyuncak şeklinde ufak başka bir robot bulunuyor. New York’ta bulunan Yotel isimli otelde Yobot isimli robot yanınızda getirdiğiniz valizleri uygun kasalara yerleştiriyor ve tekrar ihtiyacınız olduğunda size iade ediyor. Kaliforniya’daki Aloft Cupertino otelinde havuzdan çıktığınızda havlunuzu, canınız çektiğinde ise atıştırmalık yiyecekleri Botlr isimli robot getiriyor.

İş seyahatlerini düşünecek olduğumuzda Berlin’deki NH Hotel ise çok farklı uygulamalara imza atıyor. İsterseniz kendinizin hologramını çıkarttırıp video konferansta kullanabiliyor ya da sunumlarınızın 3 boyutlu görünmesini sağlayabiliyorsunuz. Ayrıca otelin güçlü altyapısı sayesinde 250 kişi aynı anda telefondan konferans görüşmesine katılabiliyor.

Kaynak: İşCep / Medium

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar