Startup kurmada Avrupa ve ABD arasındaki 10 fark

Dünya Melek Yatırım Forumu Başkanı Baybars Altuntaş, tecrübe ve gözlemlerine dayanarak Avrupa ve ABD arasındaki farkları, büyük resimde Türkiye’nin yerini yazdı.

130
130

Londra Borsası Baş Danışmanlığı’ndan Dünya Melek Yatırım Forumu’nun Global Başkanlığı’na, Avrupa Melek Yatırım Ticaret Örgütü’nün Başkan Yardımcılığı’ndan Dünya Girişim Forumu’nun Türkiye ve Balkanlar Özel Temsilciliğine önemli görevler üstlenen, 5 yıl üst üste Avrupa Büyük Ödülü’ne layık görülen, eski ABD Başkanı Barack Obama’nın Global Girişimcilik Zirvesi’nde Beyaz Saray’da bire bir görüşme yaptığı dünyadaki tek girişimci olarak tarihe geçen Baybas Altuntaş, ilginç ve çarpıcı bir konuyu kaleme aldı. Altuntaş Teorisi olarak da bilinen dünyaca ünlü Startup Compass Teorisi’nin kurucusu Baybars Altuntaş, “Aynı girişimci aynı iş fikri ve aynı iş modeli ile Avrupa’da startup’ını kurarsa ne olur? ABD’de kurarsa ne olur?” diye sordu, yanıtladı.

İşte melek yatırım konusunda Türkiye’nin ve dünyanın önemli isimlerinden olan Dünya Melek Yatırım Forumu Başkanı Baybars Altuntaş’ın “Avrupa ve Amerika arasındaki 10 fark!” başlıklı yazısı…

Aynı girişimci aynı iş fikri ve aynı iş modeli ile Avrupa’da startup’ını kurarsa ne olur? ABD’de kurarsa ne olur? Temel bilgi olarak şunu unutmayalım: ABD’nin nüfusu 325 Milyon, Avrupa Birliği’nin nüfusu 500 Milyon, Avrupa Kıtasının ( pan-Europe) nüfusu 750 milyon.

Tecrübe ve gözlemlerime dayanarak Avrupa ve ABD arasındaki farkları sizler için sıralamak istedim:

İlgili Haber  Her Dijital Girişimcinin Yanıtlaması Gereken 4 Soru

1. Startupların şirket değerlemeleri, ABD’ye göre çok daha düşük. Yani, aynı girişimci aynı ekiple Avrupa’da daha düşük bir şirket değerlemesine sahip oluyor.

2. Avrupa’da personeli işten çıkarmak, aynen Türkiye’de olduğu gibi, pek te kolay değil. Hem tazminat ödemeniz hem de personelin iş mahkemesinde açacağı dava sonucu ödeyeceğiniz bir sürü gider kapısı var. ABD’de böyle bir şey yok.

3. ABD, kendi içinde startup’lar için bir exit kapısı geliştirebilmiş durumda (Silikon Vadisi). Avrupa’da böyle bir exit kapısı hala gelişmiş değil.

4. ABD’de ortaya çıkan Unicorn sayısı, Avrupa’dan daha fazla.

5. Melek yatırımcıların 2017 yılı içinde ABD’de yaptıkları yatırım 26 milyar dolar, Avrupa’da yaptıkları yatırım 9.7 milyar EUR.

6. ABD’de 320 bin melek yatırımcı, Avrupa’da 340 bin melek yatırımcı var.

7. ABD’de startup ekosistemi genel olarak San Francisco ve New York’ta faaliyet gösterirken, Avrupa’da her ülke kendi startup ekosistemini geliştirebilmiş durumda.

8. Avrupa’daki startup’ların ana sorunu scale-up aşamasında gerekli büyümeyi gerçekleştirememeleri.

9. Avrupa’da startup ve inovasyon ekosistemine sağlanan kamu teşvikleri, ABD’da sağlanandan çok çok fazla.

10. Terminoloji; ABD’de melek yatırımcı ‘Angel Investor’, Avrupa’da ise ‘Business Angel’ olarak yerleşmiş durumda. ‘Angel Investor’ melek yatırmcı, ‘Business Angel’ ise iş meleği demek. Melek Yatırımcı sadece finansal yatırımlara işaret ederken, iş meleği tanımlaması mentorluk gibi finansal olmayan soyut yatırım enstrümanlarını da kapsıyor.

İlgili Haber  İnsan evrende hayalleri kadar yer kaplar

Daha önce İngiltere’de yatırım fonu yöneticiliği de yapmış olan ABD’nin eski Avrupa Birliği Büyükelçii Anthony Gardner’ın 3 dakikalık şu videosu da konuyu güzel özetliyor:

Peki, Türkiye bu resmin neresinde yer alıyor? Yukarıdaki farkların üzerinden tek tek geçersek, genellikle Avrupa genelinde gördüğümüz resim Türkiye’de de mevcut. Ancak, Türkiye’nin şöyle bir avantajı var: Hem Crowdfunding hem de melek yatırımcılık konusunun hukuki altyapısına sahip iki ülkeden biri. Bu da Türkiye’de yaklaşık 500 civarında akredite melek yatırımcı ve 2017 yılında toplam 512 milyon EUR tutarındaki startup yatırım pazarını ortaya çıkardı – ki Avrupa’nın beşinci büyük pazarı.

OECD istatistiklerine göre her 100 girişimciden sadece 1’I melek yatırımcılardan yatırım alabiliyor. Yatırım alan her on girişimciden sadece biri başarı öyküsü ortaya çıkarabiliyor. İşte bu başarı öykülerinin genelde ABD’de ortaya çıkmasında sanırım yukarıda sıraladığım farkların da önemi var.

Kaynak: Baybars Altuntaş / Finans Gündem

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar