Sürücüsüz kamyonla ilk kargo teslim edildi

Teknolojik devrim tüm hızıyla sürüyor. Şirketlerin yeni rekabet alanı sürücüsüz araç yarışında Uber ortaklığıyla 2016’nın Ağustos ayında kurulan Otto firması büyük bir adım attı ve sürücüsüz kamyonla ilk kargo teslimatını yaptı. Sürücüsüz otomobillerin birkaç yıl içerisinde yollara çıkması beklenirken, şirketler yine sürücüsüz minibüs, otobüs, taksi gibi araçlar için de kıyasıya bir rekabet içerisinde. Bu yarışta Uber ortaklığıyla 2016’nın Ağustos ayında kurulan Otto, taşımacılık sektöründe sürücüsüz araçlarla ilgili bir ilki gerçekleştirdi.  ABD merkezli bir otonom araç geliştirme şirketi olan Otto, çok...

759
759

Teknolojik devrim tüm hızıyla sürüyor. Şirketlerin yeni rekabet alanı sürücüsüz araç yarışında Uber ortaklığıyla 2016’nın Ağustos ayında kurulan Otto firması büyük bir adım attı ve sürücüsüz kamyonla ilk kargo teslimatını yaptı.

Sürücüsüz otomobillerin birkaç yıl içerisinde yollara çıkması beklenirken, şirketler yine sürücüsüz minibüs, otobüs, taksi gibi araçlar için de kıyasıya bir rekabet içerisinde.

Bu yarışta Uber ortaklığıyla 2016’nın Ağustos ayında kurulan Otto, taşımacılık sektöründe sürücüsüz araçlarla ilgili bir ilki gerçekleştirdi.  ABD merkezli bir otonom araç geliştirme şirketi olan Otto, çok yeni bir firma olmasına rağmen adını ilkler arasına yazdırdı ve otonom sürüş teknolojisiyle taşınan ilk kargonun teslimatını gerçekleştirdi.

İlgili Haber  Alman devleri sürücüsüz otomobil için birleşiyor

otto_1

Ünlü bira üreticisi Anheuser-Busch’un, Budweiser marka biralarını fabrikadan, belirlenen teslimat noktasına götüren otonom(sürücüsüz) sisteme sahip TIR, 195 km‘lik bir mesafeyi sürücüsüz kat etti.

Bu gelişme, teknolojinin geldiği noktayı gözler önüne sermesinin yanı sıra büyük bir devrimin habercisi.

MERCEDES-BENZ’TEN SÜRÜCÜSÜZ OTOBÜS

Bu arada, sürücüsüz araçlar üzerine çalışan bir başka firma olan Alman otomotiv devi Mercedes-Benz geçtiğimiz yaz Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da sürücüsüz otobüsünü test etti. Future Bus adı verilen geleceğin otobüsü, önceden belirlenen duraklarda durup yolcu alabiliyor ve trafik ışıklarını takip edebiliyor.

İlgili Haber  Advantech’in İlk IoT Co-Creation Zirvesi Çin'de Gerçekleştirildi

Dışında yer alan radar ve kameralar yardımı ile bu otobüs, etrafındaki yaya ve araçlardan kaçabiliyor. İç donanımında yer alan wireless charger sayesinde yolculara, telefonlarını kablosuz şarj etme olanağı tanıyor. Tam 20 km boyunca sürücüsüz ilerleyen Future Bus, otomatik pilot için uygun olmayan rotalarda sürücüye ihtiyaç duyuyor. Şimdilik konsep olarak testi gerçekleştirilen geleceğin otobüsünün ne zaman yollara çıkacağı ise henüz bilinmiyor.

future-bus

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar