Tatil Planınıza Bırakın Kendi Biyometrik Veriniz Karar Versin

Size mükemmel bir tatil noktası bulmak için, sizin biyometrik verilerinizi kullanan bir sistem olsa ve kusursuz bir tatil için sizin tek yapmanız gereken şey o günün gelmesi olsa, nasıl olurdu?

290
290

Bir tatil planı yaparken cevap vermeniz gereken birçok soru bulunmaktadır. İşten alacağınız izin tarihleri, tatilin kaç gün olacağı, tatil yerine nasıl gideceğiniz, nerede konaklayacağınız vs. derken bir tatil planı yapmak bile insana bir tatil ihtiyacı gerektirebilir. Bu işleri kolaylaştırmak ve sizin için bir tatil planı yapmak amacıyla kurulan tur ve tatil şirketleri de bazen derdinize çare olmayabilir zira size sunulan pakette istemediğiniz ve eklenmesini talep edeceğiniz şeyler olabilir. Ya da her şey yolunda gibi görünürken tatil yerine vardığınızda hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.

Peki bir şekilde size mükemmel bir tatil noktası bulmak için, sizin biyometrik verilerinizi kullanan bir sistem olsa ve kusursuz bir tatil için sizin tek yapmanız gereken şey o günün gelmesi olsa, nasıl olurdu?

AccorHotels oteller zinciri, tam olarak bu sistemi hayata geçirmek ve müşterilerinin verimli bir şekilde tatil planı yapmalarını sağlamak için konuklarının zihnini okuma ve kalp atışlarının sayısını öğrenmenin yanı sıra EEG (ElektroEnsefaloGrafi ya da Beyin Çizgesi Yöntemi: beyin dalgaları aktivitesinin elektriksel yöntemle izlenmesini ölçen yöntem) ve galvanik cilt tepkisini de (cildinizdeki ısı ve elektrik değişimi) okumayı amaçlıyor.

Otel zinciri, Toronto merkezli bir ajans olan Cossette ve dijital deneyim yaratıcıları The Mill ile, bireylerin tatil yapmadan önce bir tatilde ne istediklerini ortaya koymayı hedefledikleri etkileyici bir duyusal deneyim geliştirmek için bir araya geldi. Le Club AccorHotels tarafından Seeker (Arayıcı) olarak adlandırılan program, Fairmont President’s Club, Raffles Ambassadors ve Swissôtel Circle ile birleşerek, AccorHotels’in sadakat programı olan Le Club olarak lanse edildi. Bu şekilde, düzenli olarak gelen konuklarına çok kişiselleştirilmiş bir hizmet sunmaya devam edebileceklerini bilmeleri için benzersiz bir yöntem göstermek istediler. Tabii ki bunu bilebilmenin en iyi yolu da zihinlerini okumaktı.

İlgili Haber  Antalya Dijital Zirvesi’nde turizmin geleceği konuşuldu

Projenin online versiyonunda bir kişinin bilgisayarının kamerası ve bir akıllı telefondaki ön kamera, kişinin kalp atış hızını ve nabzını ölçerek, en çekici bulduğu seyahat türünü belirlemek için kullanılır. Burada psikoloji, kişilik, gidilecek yer ve stil dahil olmak üzere altı farklı metrik kullanılır. Bu deneyim esnasında, kişinin çeşitli görüntü ve deneyimlere verdiği biyometrik reaksiyonlar ölçülür. Bu ölçüm esnasında soğuk yerlere karşı sıcak yerler, macera dolu bir tatile karşı dinlenme temalı bir tatil, kırsal veya kentsel ortamlar ve son olarak da aileniz ile birlikte ya da sevdiğinizle baş başa romantik bir tatil geçirmek gibi alternatifler arasından birisini seçmeniz istenir.

Bu online versiyona ek olarak da AccorHotels, Temmuz 2018 sonu itibarıyla otellerinin birkaçında kullanılmaya başlanan bu deneyime özel kiosklar geliştirdi. Ayrıca basına tanıtılan ve tamamen bu amaçla dizayn edilmiş odada ise çok daha üst düzey bir teknoloji kullanılarak bu deneyim yaşanıyor. Üç büyük LED ekrandan yapılmış duvarlara sahip dairesel bir odada önce alfa ve gama beyin dalgalarını izleyen şık bir kafa bandı ve kalp atışını ve cildin tepkisini izlemek için bileklik benzeri bir alet takılıyor. Daha sonra ise sakinliği mi yoksa macerayı mı tercih edersiniz anlamak için bir şelale görüntüsüne, içe dönük veya dışa dönük olup olmadığınızı tespit etmek için bir hareket izleyiciye ve modern mi yoksa rüstik (kırsal) ortamları mı sevdiğinizi ölçmek için direkt olarak Yalnızlık Kalesi’nden (the Fortress of Solitude) alınmış figürlere maruz kalıyorsunuz ve tepkileriniz ölçülüyor. Deneyimin sonunda ise biyometrik veriler özel bir algoritma ile çalıştırılıyor ve renkli bir psikografik illüstrasyona çevriliyor.

İlgili Haber  Biyometrik teknolojiler ve yüz tanıma teknolojisi

Biyometrik veriler genellikle vücudumuz hakkında güvenilir bir veri kaynağı olarak kullanılırken, bu, seyahat tercihlerini test etmek için ilk kez kullanıldı. Belki tam anlamıyla mükemmel bir şekilde çalışmayabilir ama bu deneyimi yaşayanların paylaştıklarına göre oldukça sağlam sonuçlar ortaya koyuyor.

Siz de kendinize bir şans vermek isterseniz kameranızı hazır edin ve projenin sayfasını tıklayın: https://seekerproject.com/

Beyana dayalı kişiselleştirmeden biyokimyaya dayalı kişiselleştirmenin en karlı olacağı sektörlerden biri şüphesiz turizm. Bunun dışında otomotiv, yatırım danışmanlığı ve deneyimleri kullanabilecek tüm sektörler bu teknolojiden yararlanabilir.

Kaynak: İşCep

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar