Teknoloji Şirketlerinin Akıllı Şehirlere Dokunuşu

Akıllı telefonlardan akıllı giysilere, akıllı evlerden akıllı binalara derken önümüzdeki yıllarda teknolojinin günlük hayatımıza doğrudan dokunduğu en önemli alanlardan bir tanesi olmaya aday bir gelişme de akıllı şehirler.

399
399

Daha önceki birkaç yazımızda akıllı şehirlere örnek olarak San Diego ve Adelaide’den bahsetmiştik. Tabii ki teknoloji şirketleri de akıllı şehirlerin inşasında önemli bir rol oynuyor. Bu sene içerisinde Google ve Microsoft’un kurucusu Bill Gates tarafından açıklanan iki projeyle birlikte teknoloji şirketlerinin geleceğin şehir plancısı olma yönünde ciddi yatırımlar yaptığını görüyoruz.

Bill Gates, Cascade Investment ve Belmont Partners

Geçtiğimiz Kasım ayında Bill Gates’in varlıklarını yöneten Cascade Investment (yatırım şirketi), Arizona eyaletinde bulunan Phoenix şehri yakınlarındaki gelişmemiş bir bölgede akıllı bir şehir inşa etmek için 80 milyon dolarlık bir yatırım yaptı. Belmont Partners liderliğindeki proje, 100.000 dönüm arazi üzerinde 80.000 yerleşim birimine sahip bir şehir inşa etmeyi amaçlıyor.

Belmont Partners tarafından yapılan açıklamaya göre Belmont, gerçekleştireceği akıllı şehir projesi ile birlikte yüksek hızlı sayısal ağlar, veri merkezleri, yeni üretim teknolojileri ve dağıtım modelleri, özerk araçlar ve özerk lojistik merkezleri etrafında tasarlanmış son teknolojiyi benimseyen bir iletişim altyapısı omurgası olan ileri görüşlü bir toplum yaratmayı hedefliyor. Yani Belmont bir noktada akıllı şehir inşasını bir amaç olarak değil de bir araç olarak görüyor ve bu şehirlerde yaşayan toplumları da akıllı şehir tecrübesi sayesinde dönüştürmeyi hedefliyor.

İlgili Haber  Akıllı Belediyecilik ve Blockchain

Şehrin ofis, ticaret ve perakende mağaza alanları için 15 dönümlük, devlet okulları için ise yaklaşık 2 dönümlük alanı olacak. Belmont’ta ayrıca 80.000 konut inşa edilmesi de planlanıyor.

Bill Gates’in firması Arizona’da bir akıllı şehir planlıyor

Alphabet ve Sidewalk Toronto

Bill Gates’in projesinden sadece bir ay önce, Google da dahil olmak üzere çok sayıda şirketin ana şirketi olarak çalışan Alphabet’e bağlı “Sidewalk Toronto” girişimi, Toronto’nun doğu kıyısında Quayside adlı yeni bir teknoloji odaklı ilçe inşa etmeyi planladığını açıklamıştı. Şirket, sürdürülebilirliği ve kentsel yeniliği teşvik etmek için teknolojiden ve verilerden yararlanan bir muhit geliştirme projesinin ilk aşamasına 50 milyon dolarlık bir yatırım yaptı.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, yaptığı bir açıklamada Sidewalk Toronto girişiminin Quayside’ı inovasyon için başarılı bir merkez ve on binlerce insanın yaşaması, çalışması ve eğlenmesi için bir topluluk haline getireceğini söyledi. Trudeau ayrıca Quayside’dan çıkacak olan yeni teknolojilerin şehir yaşamını iyileştirme, konutları daha uygun fiyatlı hale getirme ve toplu taşımayı Kanadalılar ve aileleri için daha uygun yapma potansiyeline sahip olacağını belirtti.

Sidewalk Toronto Akıllı Şehir Projesi

Akıllı şehir projelerinin çok büyük yatırımlar gerektirdiği bilinen bir gerçek. Fakat yapılan yatırımdan daha da önemli olan bir şey varsa bu da yatırımı kimlerin yaptığı ve teknolojik gelişmelerin neresinde bulunduklarıdır. Bu konuda geleceğe yön veren teknolojilerin altına imza atmış Alphabet şirketi ve Bill Gates gibi isimlerin arkasında yer aldığı projelerin varlığı büyük bir önem arz ediyor.

İlgili Haber  Geleceğin Şehirleri: Boston’da Yeni Bir Şehir Doğuyor

Frost & Sullivan tarafından hazırlanan 2014 raporuna göre, akıllı şehirler sektörünün küresel piyasasının 2020 yılına kadar 1,56 trilyon dolar değerinde olması bekleniyor. 2025 yılına gelindiğinde dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 58’inin (4,6 milyar kişi) kentsel alanlarda yaşayacağı ve bu durumun da yenilikçi ve sürdürülebilir kentsel tasarım ihtiyacını ön plana çıkarması bekleniyor. Bu açıdan değerlendirildiğinde, inşa edilmeye başlanan bu örnek akıllı şehirlerin önümüzdeki yıllarda çok daha fazla sayıda ve çok daha fazla şehir ve ülkede karşımıza çıkacağını söyleyebiliriz.

Ülkemizde de özellikle nüfusun aşırı şekilde yoğunlaştığı İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi büyük şehirlere alternatif olarak bu tarz akıllı şehirlerin inşasına başlanması, 15–20 yıl sonra bu şehirlerde yaşanacak birçok büyük sorunun önüne geçilmesi açısından önemli olabilir.

Kaynak: İşCep

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar