Telefonun ucundaki yapay zeka insanları korkutuyor

Google'ın geçtiğimiz günlerde tanıttığı yapay zekalı asistanı Google Duplex, fazla insansı konuşmasıyla duyanları hem şaşırttı hem de korkuttu.

202
202

Google’ın geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği I/O konferansında tanıttığı yapay zekalı asistanı Google Duplex, fazla insansı konuşmasıyla duyanları hem şaşırttı hem de korkuttu. Pek çok kişi Duplex’in insan gibi konuşmasından rahatsız olduğunu dile getirdi.

Google’ın sahnede yaptığı tanıtımda yapay zekalı asistanın, kullanıcıdan gelen talep üzerine herhangi bir yeri arayıp randevu alabildiği ve bunu yaparken insan olmadığını anlamanın imkansız olduğu görüldü. Öyle ki Duplex konuşmanın uygun noktalarında düşünüyormuş gibi ya da karşısındaki onaylıyormuş gibi ‘hımm’ ya da ‘hıhı’ şeklinde sesler de çıkarıyordu. Tanıtımın hiçbir noktasında Duplex konuştuğu kişiye kendisinin bir robot olduğunu söylemedi.

 

İlgili Haber  Teknokentten yapay zeka projelerine destek

“Silikon Vadisi etik anlayışını kaybetmiş”

Bu durum çoğu kişinin rahatsız olmasına yol açtı. Kimileri konuşmaları ‘rahatsızlık verici‘ olarak tanımlarken kimilerine göre ise robot asistanın tavırları ‘dehşet uyandırıcıydı’. Harvard Üniversitesi Berkman İnternet ve Toplum Merkezi’nden Yardımcı Doçent Zeynep Tüfekçi konu hakkında attığı tweet’te “Silikon Vadisi etik anlayışını kaybetmiş, rotasını yitirmiş ve hiçbir şey öğrenmemiş.” ifadelerini kullandı. Tüfekçi yapay zekanın kelimelerin arasında düşünüyormuş gibi kullandığı insan seslerini, “karşıdaki insanı kandırmaya çalışmak” şeklinde yorumladı.

Google tepkilerin ardından yaptığı açıklamada Duplex’in karşıdaki kişiye, kendisinin aslında bir yapay zeka ürünü olduğunu söyleyeceğini açıkladı.

İlgili Haber  Google AdWords daha fazla kullanıcıya ulaşan yeni formatını duyurdu

Duplex bu yaz Google Asistan üzerinden denenebilecek. Kullanıcılar bu teknolojiyi rezervasyon yapmak ya da randevu almak gibi işler için kullanabilecek.

Kaynak: Dünya Halleri

Orjinal Kaynak: Technology Review

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar