TEMSA, ilk yerli ve otonom otobüs konseptini sergiledi

TÜBİTAK, Galatasaray Üniversitesi ve Infotech ortaklığıyla geliştirilen ilk yerli sürücüsüz otobüsün konsept tasarımı, Nvidia Europe GTC etkinliğinde sergilendi.

163
163

Kısa süre önce ilk elektrikli otobüs electriCITY’nin satışa sunan TEMSA, şu anda üzerinde çalıştığı sürücüsüz otobüsün konsept versiyonunu Münih’te sergiliyor. TEMSA’nın Genel Müdürü Hasan Yıldırım, gelecekte otomotiv sektörünün elektrikli araçlar baz alınarak şekilleneceğini belirtti.

Geliştirilen araçla ilgili düşüncülerini belirten Yıldırım: Teknolojideki hızlı gelişim dünyadaki aslında ekonomik trendleri de baştan tasarlıyor. Bunların başında da akıllı ulaşım ve akıllı şehirler geliyor. Bu akıllı şehir vizyonunun en önemli parçası da elektrikli ve sürücüsüz araçlardır.şeklinde açıklamalarda bulundu.

İlgili Haber  Norveç'te elektrik devrimi

Sürücüsüz otobüsün özelliklerine baktığımızda, geliştirilme sürecinde örnek olarak kullanılmış MD9 modelini görebiliyoruz. Ayrıca otobüste çevresel nesneleri algılayan sensörler ve kameralar da bulunuyor. Aracın otonom sistemde verilerin analizi ve derin öğrenmesi için Nvidiaa PX2 bilgisayar sistemi kurulacak.

Uzun soluklu planlanan aracın trafikteyken sorunsuz bir şekilde şeritte kalabilmesi, durağa yanaşarak yolcu alabilmesi ve duraktan kalkış gerçekleştirilmesi planların arasında yer alıyor.

İlgili Haber  Toyota ve Panasonic, elektrikli araçlar için batarya üretecek

Kaynak: BT Haber

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar