Tüm CEO’larımızın Dikkatine: CDO (Dijital Dönüşüm Lideri) Atamalarında 2 Yıl İçerisinde Büyük Bir Akım Başlayacak

Dünyanın önemli danışmanlık şirketlerinden PwC , 2016 yılı için The 2016 Chief Digital Officer Study çalışmasını yayınladı. Bu çarpıcı çalışma yakın bir zamanda CDO’lar için yapılan farklı yaklaşımlardaki tartışmaları daha da alevlendirecek gibi görünüyor.

516
516

Yakın bir zamanda yayınlanan , dünyada ve ülkemizde önemli etki oluşturan bir çalışma sonucu nedeniyle bu yazıyı kaleme alma ihtiyacı hissettim.

Dünyanın önemli danışmanlık şirketlerinden PwC , 2016 yılı için The 2016 Chief Digital Officer Study çalışmasını yayınladı. Bu çarpıcı çalışma yakın bir zamanda CDO’lar için yapılan farklı yaklaşımlardaki tartışmaları daha da alevlendirecek gibi görünüyor. Eğer CDO ya da Dijital Dönüşüm konusu ile ilgiliyseniz bu çalışmaya mutlaka göz atmalısınız.

Özetle 2016 yılı için 2500 önemli şirkette yapılan araştırma sonucuna göre CDO ya da ona karşılık gelen yönetici atamaları oranı %19 a ulaşmış durumda.  Bu oran 2015 yılında sadece %6 idi.

İnanılmaz bir şekilde 1 sene içerisinde yaklaşık 3 katlık bir artış göstermiş ki eğer bu şekilde devam ederse 2 yıl içerisinde bu oran %60 lara ulaşabilir.

Çalışmanın başka bir önemli bir sonucu ise ülkemizin de yer aldığı EMEA bölgesi (Avrupa , Orta Doğu ve Afrika) kökenli şirketlerde bu oranın %38 gibi dramatik bir yüzdeye ulaşmış olması.

İlgili Haber  CDO eğitim semineri: '1' günde dijital değişim

CDO atamalarında teknoloji ve pazarlama kökenli yöneticiler neredeyse toplamın %70 ini oluşturuyor ve teknoloji kökenli yöneticilerin payı %32 ‘lere ulaşmış durumda.

Atamaların %60’ı 2015 yılından itibaren yapılmaya başlanmış.

Yani önümüzdeki 2 yıl şirketlerimiz için çok ama çok önemli değişimlere gebe görünüyor. Büyük bir dalga geliyor ve bu değişime şirketlerimiz süratle hazırlanmalılar. Artık bekle gör politikalarından hızlı şekilde uzaklaşmalı ve pro aktif olmalıyız.

Son zamanlarda yaptıkları ataklarla Fransa bu konuda diğer Avrupa ülkelerinin ( Almanya , İngiltere , Hollanda) çok ötesine gitmiş durumda. Amerika’yı zaten anlatmaya gerek yok.

Peki ülkemiz bu konuda ne durumda ?

CDO Turkey olarak son 2 yıl bizde önemli çalışmalar yürüttük. Bu çalışmalar neticesinde ülkemizde 2015 yılında CDO ya da ona karşılık gelen yönetici sayısı sadece birkaç adetken bu rakam şimdilerde 100’ü geçmiş durumda.

Yaptığım ziyaretlerde bana verilen kartvizitlerde Chief Digital Officer ünvanını daha çok görmeye başladık. Bununla birlikte şirketlerimiz Dijital Dönüşüm ve Liderliği konusunda endişeli bir bekleyiş içerisinde. Bazıları bu konuyu hiç duymamış gibi yapıyorlar bazıları ise konuya ilgili ama kararsız durumdalar. Belirli bir şirket grubu ise konuyu ciddiyetle ele alıyorlar ve Dijital Dönüşüm Lideri (CDO) atamalarını yapmış durumdalar.

İlgili Haber  Bülent Kutlu: CDO Görevlendirmekte Geç Kalmayın

Doğru Dijital Strateji ve buna bağlı Dijital Dönüşüm Yol Haritasını hazırlamak öncelikle bir lidere ihtiyaç duyar bu ise CDO’dur.

Tüm CEO’larımızın dikkatini şu konuya çekmek isterim.

İnanın ya da inanmayın , motivasyonunuz olsun ya da olmasın , bekleyin ya da beklemeyin sektörünüz ya da şirketinizi yıkıcı şekilde (yapanlar için yapıcı şekilde ) etkileyecek Dijital Devrim sizin pek de beklemediğiniz kısa bir zamanda kapınızı çalacak.    

Buna hazır mısınız ?

Saygı ve Sevgilerimle,

Kaynak: Linkedin

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar