Tüm nesneler artık özel kaplamayla robota çevrilebiliyor

Yale Üniversitesi’ne mensup bilim insanlarının yaptıkları çalışmalar neticesinde, üzerine kaplandığı nesneleri robota çevirebilen bir tür araç geliştirdi.

293
293

Günümüz itibariyle robot tanımı artık farklı boyutlara doğru gitmeye başladı. Zira eskiden robot kelimesi insanların kafalarında aynı görüntüleri oluşmasına neden oluyordu. Şimdi ise, insansı robotlardan herhangi küçük bir robota kadar pek çok mekanizma aklımıza geliyor. Bu robotlar her ne kadar birbirinden farklı görünse de sert dokular, kablolar ve mekanik parçalar onların ortak özellikleri arasında yer alıyor. İşte bu konuda çalışma yapan Yale Üniversitesi’nden bilim insanları, robot tanımını farklı boyutlara getirmeyi amaçlıyorlar.

İlgili Haber  Robot yasaları bizi kurtarır mı?

Yale Üniversitesi’nde görevli akademisyen konumunda bulunan Rebecca Kramer- Bottiglia ve ekibi, ‘yumuşak robotlar’ projesi üzerinde uzun zamandır farklı çalışmalar yürütüyor. Son gelinen noktada ise farklı objelerin üzerine giydirilebilen ve hareket etmesine olanak sağlayan bir tür araç ürettiler. Aslında bu objeleri kaplayarak sensör ile aktüatörler ile elastik bir zemin oluşturuyor.

İlgili Haber  Avrupa Parlamentosu 'katil robotları' yasakladı

Bu elastik malzeme, giydirildiği nesnenin hareket etmesine ve verilen komutları yerine getirmesine olanak sağlıyor. Ekibin bu alanda amaçladığı şey, bu teknolojiyi geliştirip, daha geniş kullanım alanlarına yayılmasını sağlamak.

Kaynak: BT Haber

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar