Türkiye İş Bankası’ndan dijital dönüşüme büyük yatırım

Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Aran, son 3 yıllık süreçte teknoloji dönüşümü aşamasında önemli yatırımlar yaptıklarını, her yıl bu rakamın 500 milyon Türk Lirası’na kadar ulaştığını ifade etti.

394
394

Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Aran, müşterilerle en yeni ürün ve hizmetleri buluşturmaya devam ettiklerini belirterek, “Tüm dünyada dijital bankacılık ve dijital dönüşümün konuşulduğu bir dönemde, yenilikleri takip eden değil takip edilen kurum olma özelliğimizi sürdürmek istiyoruz” ifadesini kullandı.

İş Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre, Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Aran, İş Bankası Tuzla Teknoloji ve Operasyon Merkezi’nde (TUTOM) düzenlediği basın toplantısında, bankanın dijitalleşme ve teknoloji alanındaki çalışmalarını aktardı.

Aran, dijital dönüşüm programını 2014 yılında başlattıklarını, 15 milyon civarında müşterisi bulunan bankanın bin 364 şube ve 25 bine yakın çalışan ile hizmet verildiğini, günde ortalama 100 milyon işlemi gerçekleştirildiğini belirterek, bilişim teknolojileri alanında yaklaşık bin 600 kişilik bir kadro ile çalıştıklarını kaydetti.

Dönüşümü, veri altyapısı, uygulama mimarisi, bilgi teknolojileri ve veri merkezi olmak üzere 4 alanda başlattıklarını ifade eden Aran, şöyle devam etti:

“2014 yılından bu yana dönüşüm kapsamında hemen hemen dokunmadığımız veri, uygulama kalmadı. Ülkemizin bankacılık tarihinde teknolojik alanda imza attığı pek çok ilk ile öncü konumunda bulunan bir kurum olarak, müşterilerimizle en yeni ürün ve hizmetleri buluşturmaya devam ediyoruz. Tüm dünyada dijital bankacılık ve dijital dönüşümün konuşulduğu bir dönemde, yenilikleri takip eden değil takip edilen kurum olma özelliğimizi sürdürmek istiyoruz. Müşterilerimizin bizden beklentileri çerçevesinde de en kaliteli, en iyi ve en hızlı hizmeti sunma anlayışımızın öncü konumumuzu daha da pekiştireceğine inanıyoruz.”

“ATLAS VERİ MERKEZİ İÇİN TOPLAM 155 MİLYON DOLARLIK BİR YATIRIM YAPTIK”

Atlas Veri Merkezi ile TUTOM hakkında bilgi veren Hakan Aran, 32 bin metrekarelik alana kurulan ve bankayı gelecek yıllarda teknoloji açısından olumlu yönde ayrıştıracak olan merkez ile bankanın kesintisiz, güvenli ve hızlı veri akışı sağlamasının hedeflendiğini ifade etti.

İlgili Haber  Soner Canko: “Dijital CEO, merak eder, dener, üretir ve iz bırakır”

Aran, her bir enerji ve soğutma sisteminin bire bir yedeğinin olduğu, olası büyük depremlerde bile kesintisiz hizmet verebilecek şekilde tasarlanan veri merkezinin, İş Bankası sistemlerinin altyapı kullanılabilirlik değerlerini yüzde 99,995’in üzerine taşıyacağını belirtti.

Atlas Veri Merkezi için toplam 155 milyon dolarlık bir yatırım yaptıklarını ifade eden Aran, merkezin İş Bankası’nın önümüzdeki 25 yılda öngörülen büyüme ihtiyacını karşılayacak şekilde kurgulandığını vurguladı.

Merkezin kesintisiz çalışma kriterlerine göre, en üst seviye olan tam yedekli hata toleransına sahip 4. seviye (Tier IV) sertifikasını Türkiye’de alan ilk ve tek veri merkezi olduğu bilgisini veren Aran, merkezin ayrıca Data Center Dynamics’in düzenlediği ve dijital dünyanın Oscar’ı olarak değerlendirilen küresel çaptaki yarışmanın en önemli kategorisi olan “altyapı ölçeklendirme”de birincilik ödülü aldığını hatırlattı. Aran, daha önce Microsoft, Facebook ve Oracle gibi dünya devlerinin aldığı bu ödülün, İş Bankası’nın dijital alandaki liderliğinin bir göstergesi olduğunu vurguladı.

Dijital trendlerin bankacılık sektöründeki etkilerine de değinen Aran, “Banka olarak öncelikle, arkada sağlam bir sistem ve sağlam bir mimari üzerine kurgulanmış vizyoner ve yenilikçi bir yaklaşım sergiliyoruz. Bu alandaki dönüşümü destekleyen adımları çok cesaretle atabiliyoruz. Bu yaklaşımımız sayesinde, İş Bankası’nda dijital bankacılığın yükselişi hızla devam ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

“İŞLEMLERİMİZİN YÜZDE 86 GİBİ BÜYÜK BİR BÖLÜMÜ ŞUBE DIŞI KANALLARA KAYDI”

Hakan Aran, İş Bankası’nda artık bankacılık işlemlerinin yüzde 86 gibi büyük bir bölümünün şube dışı kanallara kaydığını, toplam işlemlerin yüzde 38’inin İşCep üzerinden yapıldığını, şubelerden yapılan işlemlerin payının ise yüzde 14 seviyelerine kadar gerilediğini bildirdi.

İlgili Haber  Tekstilin başkenti Bursa'da dijital dönüşüm vites artırdı

Kasım itibarıyla İşCep kullanan müşteri sayısının 5 milyonu aştığını belirten Aran, şöyle devam etti: “Önümüzdeki 2-3 yıl içinde bankacılığın yapılış şeklinin değişeceğini düşünüyoruz. Bugün bankacılık, internet veya cep telefonumuza girmek, kendimizi tanımlamak, sonra bir işlem seçmek ve işlemin sonuçlarını görmek şeklinde yapılıyor. Bundan sonra ise bankacılık yapma şekli konuşmaya, diyaloğa dayalı olarak değişecek. Bu açıdan yapay zeka, bankacılık işlemlerini anlama şekli olacak.”

Aran, yapay zekanın henüz insanın yerini tutacak olgunlukta olmadığını belirterek, yapay zekanın, insanların yaptığı iş süreçlerini hızlandırıcı bir etken olabileceğini kaydetti.

Dijital dönüşüm kapsamında müşteri ilişkilerinin derinleşmesinin ancak insanlar arası iletişimin devamıyla mümkün olduğuna inandıklarını vurgulayan Aran, “Şubelerimizde yapılan işlerin niteliği, iş yapış biçimleri değişiyor. Bu nedenle şube sayılarımızı azaltmayı öngörmüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Aran, teknoloji ve dijitalleşme çalışmalarını ülke sınırlarının ötesine taşıdıklarına dikkati çekerek şu ifadeleri kullandı:

“Finans teknolojileri konusunda sektöre öncülük ediyoruz. Bu alanda sadece Türkiye’de değil dünyada da çok iyi bir noktada olduğumuzu düşünüyorum. Grup şirketlerimizden Softtech’in Amerika’da Silikon Vadisi’nde bir ofisi var. Oradaki arkadaşlarımız, yapay zeka konusunda Kanadalı bir banka ile 2-3 aylık bir proje için anlaştılar. Dolayısıyla, yapay zeka konusunda edindiğimiz know-how’ı yurt dışına satabilecek noktadayız.”

 Kaynak: Milliyet
Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar