Türkiye’nin çocuklara yönelik ilk yazılım projesi: Kodlamasal

Kuark Dijital, Türkiye’de çocuklara yönelik yapılan ilk yazılım projesi olan “Kodlamasal”ı hayata geçirdi. Sosyal girişim projesi olarak hayata geçirilen “Kodlamasal” Appstore’daki yerini alarak çocukların kullanımına sunuldu. Küresel düzeyde teknoloji ve dijitalleşmenin baş döndürücü bir hızla gelişmeye devam ederken, birçok ülke kamu ve özel sektör girişimleriyle çocuklara ve gençlere eğitim çağının ilk yıllarından itibaren “kodlama” öğretmeye, yeni bir dijital nesil yetiştirmeye çalışıyor. Türkiye bu konuda henüz istenen seviyede olmasa da bağımsız girişimlerle bu konuda olumlu adımlar da atılıyor. Bunlardan birisi de...

1725
1725

Kuark Dijital, Türkiye’de çocuklara yönelik yapılan ilk yazılım projesi olan “Kodlamasal”ı hayata geçirdi. Sosyal girişim projesi olarak hayata geçirilen “Kodlamasal” Appstore’daki yerini alarak çocukların kullanımına sunuldu.

Küresel düzeyde teknoloji ve dijitalleşmenin baş döndürücü bir hızla gelişmeye devam ederken, birçok ülke kamu ve özel sektör girişimleriyle çocuklara ve gençlere eğitim çağının ilk yıllarından itibaren “kodlama” öğretmeye, yeni bir dijital nesil yetiştirmeye çalışıyor. Türkiye bu konuda henüz istenen seviyede olmasa da bağımsız girişimlerle bu konuda olumlu adımlar da atılıyor.

Bunlardan birisi de Bursa merkezli Kuark Dijital’in çocuklara yönelik tasarlayıp geliştirdiği “Kodlamasal” projesi. Bu proje Türkiye’de çocuklara yönelik geliştirilen ilk yazılım proje olma özelliği de taşıyor. Kuark Dijital’in sosyal girişim olarak hayata geçirdiği Kodlamasal, çocukların kendi hayal güçlerini kullanarak hikayeler, oyunlar ve animasyonlar yapabileceği yeni bir platform. Uygulama içerisinde yeni sahne ve projeler oluşturabiliyor; sahnede bulunan bir nesneye hareket, görünüm ve ses aksiyonları atanabiliyor.

İlgili Haber  İşte Bursalı Şirketlerin Dijital Karnesi

HEDEF GENİŞ KİTLELERE ULAŞMAK

“Kodlamasal” Appstore’daki yerini alarak çocukların kullanımına sunuldu.
“Kodlamasal” Appstore’daki yerini alarak çocukların kullanımına sunuldu.

Kuark Dijital’in hedefi kullanıcılardan gelecek geri bildirimlerle projeyi geliştirmek ve büyütmek. Kodlamasal’ın kurumsal sitesinde şu not düşülmüş:

“Kuark Dijital olarak çocukların gelişimlerine katkıda bulunmak için Kodlamasalı yarattık. Henüz ilk sürümümüz yayında ve amacımız Kodlamasalı geniş kitlelere ulaştırabilmek. Daha çok yolumuz olduğunun farkındayız ve firma olarak elimizden geldiğince fazla çocuğa ulaşmak istiyoruz. Bir sonraki planımız çocuklara ve gençlere sosyal sorumluluk çerçevesinde atölye çalışmalarında bulunmak.”

İlgili Haber  SAP’tan mülteci gençlere ücretsiz kodlama eğitimi

İsterseniz, Paypal üzerinden siz de bu “sosyal girişim” projesine bağış yaparak destek olabilirsiniz.

Bu arada, Kuark Dijital, dünya üzerinde 300’den fazla noktada düzenlenen #scratchday etkinliğinin Bursa ayağını da gerçekleştiriyor. Atölye çalışması ücretsiz olup isteyenler site üzerinden kayıt yaptırarak bu atölye çalışmasına katılabilir.

Web sitesine ulaşmak için: www.kodlamasal.com

Appstore için: Kodlamasal

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar