Türkiye’nin ilk finansal blok zinciri projesi resmen başladı

Borsa İstanbul, günümüzde kripto paralarla insanların gündeminden düşmeyen blok zinciri teknolojisini, iş yaşantısındaki güvenliği sağlamak amacıyla kullanmaya başladı. Dijitalde saklanan veriler artık son derece gelişmiş güvenlik ağı ile korunuyor.

142
142

Blok zinciri teknolojisini hayatımızda kripto paralarla özdeşleştirmiş durumdayız. Fakat bu teknolojiyi sadece dijital para birimleriyle ilişkilendirmek yanlış olur. Zira blok zinciri dijital ortamlarda daha kapsamlı imkanlar sunan bir teknoloji. Kaydedilen verileri asla değiştirmeyen ve silinemeyen bir güvenlik ağı olarak adlandırabileceğimiz bu sistemi, Facebook ve Google gibi dev firmaların altyapılarına eklemek için çözümler arıyorlar.

Ülkemizde ise bazı kurumlar tarafından blok zinciri teknolojisine yönelik çalışmalar devam ediyor. Borsa İstanbul ise finsansal teknoloji alanında yürüttüğü çalışmaların sonuna gelen ilk kurum oldu. Yapılan açıklamada Borsa İstanbul, farklı güvenlik senaryoları üzerinde durdu. Ardından kuruluş, finans kurumları arasındaki iş akışlarını koruma altına alan ilk finansal blok zinciri projesini başlattı.

İlgili Haber  Dünya Ticaret Örgütü en kapsamlı Blockchain raporlarından birini yayımladı

Borsa İstanbul, Takas İstanbul, Merkezi Kayıt İstanbul gibi kuruluşlar, elektronik ortamda yer alan müşteri veri tabanlarını, başlatılan projedeki blok zinciri tabanıyla senkronize etti. Bu adımdan sonra müşteri verileriyle ilgili yapılacak olan her işlem blok zinciri altyapısında gerçekleştirilecek. Ayrıca dışarıdan gelecek her türlü dijital saldırıları söz konusu olursa, proje sayesinde veriler güvenli altyapıda saklanmış olacak.

İlgili Haber  Blockchain destekli yapay zekalı temsilciler insanın yerini alabilir mi?

Kaynak: BT Haber

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar